Wirus wścieklizn – co warto wiedzieć?

Wściekliznę wywołuje wirus Lyssavirus. W Europie na tę chorobę zapadają przeważnie dzikie stworzenia takie jak np. lisy (najczęściej), jenoty, nietoperze, borsuki i dziki. Wirus atakuje układ nerwowy zwierzęcia. Wydalany jest ze śliną. Zwierzak zaczyna zarażać już na kilka dni przed wystąpieniem jakichkolwiek objawów choroby.

Wirus nie przetrwa długo poza ciałem nosiciela. Kot może zarazić się przez bezpośredni kontakt z chorym zwierzęciem. Do zarażenia dojdzie na pewno po ugryzieniu lub polizaniu rany przez nosiciela, ale też po zjedzeniu ciała chorego stworzenia.

W Polsce nie ma obowiązku szczepienia kota przeciwko wściekliźnie. Jest to konieczne tylko wtedy, gdy zabieramy kotka na wystawę, sprowadzamy go zza granicy lub z nim wyjeżdżamy. Kocięta mogą być zaszczepione, gdy mają 3 miesiące. Po zaszczepieniu należy odczekać 21 dni, żeby szczepionka się aktywowała.

Nieszczepionego kota nie należy wypuszczać na zewnątrz. Jeśli zwierzak przybywa tylko w domu i nie ma kontaktu z innymi zwierzętami, które wychodzą, to nie musi być szczepiony przeciwko wściekliźnie, ale w dalszym ciągu powinien być odrobaczony i szczepiony przeciwko innym chorobom, ponieważ bakterie, wirusy i jaja robaków można przynieść na butach, rękach czy ubraniach.

Objawy wścieklizny – ile trwa okres wylęgania się i jak rozpoznać chorobę?

Choroba może się ujawnić już kilka dni po ugryzieniu przez chore zwierzę, ale zazwyczaj okres wylegania się wirusa trwa 2 miesiące, choć znane są przypadki, w których ten czas wydłużył się do nawet kilku miesięcy. Człowiek może zarazić się od domowego mruczka, dlatego ważne jest to, aby w porę rozpoznać chorobę.

Wścieklizna u kota może ujawnić się w dwóch formach: cichej (2 fazy) lub gwałtownej (3 fazy). W pierwszej formie zwierzak nie staje się agresywny, a jedynie apatyczny, traci świadomość i z jego pyska toczy się piana. Druga forma jest zdecydowanie częściej spotykana i objawia się silną agresją.

Faza prodromalna zwiastuje wściekliznę. Wtedy u domowego mruczka można zauważyć zmiany zachowania (np. częste wokalizowanie), problemy żołądkowe, gorączkę. Faza wściekła (występuje tylko w formie gwałtownej) objawia się głównie agresją do wszystkich (siebie, opiekuna, innych ludzi, zwierząt) i wszystkiego (nawet rzeczy) oraz ślinotokiem. W fazie porażeniowej (paralitycznej) ślina zmienia się w pianę, źrenice przestają reagować na światło, a kończyny stają się bezwładne. W czasie rozwoju choroby mogą pojawić się takie objawy jak: światłowstręt, izolowanie się od domowników, drgawki, drżenie mięśni, spaczone łaknienie, nadmierne pobudzenie, lękliwość, śpiączka.

Czas na chwilę przyjemności z bezzbożowymi smakołykami od Brit Care!

Smaczne zakończenie wspólnej zabawy? Postaw na Brit Care Cat Snack Superfruits! Te wyśmienite, chrupiące smakołyki w sześciu smakach są zamknięte w grzechoczącej tubce, będącej wabikiem dla ciekawskich kotów!

Sprawdź!
Kot u weterynarza w czasie szczepionki przeciwko wściekliźnie, a także informacje o chorobie: rozpoznanie, objawy oraz leczenie
Wścieklizna u kota krok po kroku, czyli najbardziej charakterystyczne objawy, rozpoznanie choroby, leczenie, zapobieganie i powikłania

Przebieg choroby będzie inny u każdego zwierzaka, ponieważ wszystko zależy od tego, w którym miejscu wirus wniknął w ciało kota. Jeśli do zakażenia doszło w okolicach szyi, pyszczka, karku to wścieklizna rozwinie się szybciej. Wtedy chorobę będzie można poznać przez wściekłość i atakowanie rzeczy, paraliż języka, brak odruchu źrenic czy drażliwość. Z kolei, gdy choroba wniknie do ciała przez kończyny, pojawią się zaburzenia ruchowe. Sprawdź także ten artykuł o pierwszych objawach wścieklizny u kota.

Ile kosztuje uśpienie psa i kota?

W przypadku zwierząt chorych na wściekliznę jedynym rozwiązaniem jest eutanazja. Do tej pory nie wynaleziono lekarstwa przeciwko tej chorobie. Jednak można skutecznie ustrzec przed nią kota dzięki szczepieniom profilaktycznym. Należy je wykonywać co 2-3 lata. Niektórzy właściciele kotów nie decydują się na szczepienie kota przeciwko wściekliźnie, ponieważ obawiają się skutków ubocznych. Jednak szczepionki są udoskonalane i te droższe przeważnie zawierają dodatkowe zabezpieczenie, więc warto dokładnie wypytać o to weterynarza.

Uśpienie psa, kota czy jakiegokolwiek innego pupila nigdy nie jest łatwe dla właściciela, ale w przypadku wścieklizny jest konieczne. Cena eutanazji zwierzęcia będzie inna w zależności od wielkości zwierzęcia i miasta. Za psa i kota do 5 kg trzeba zapłacić ok. 50 – 70 zł. W przypadku pupila do 10 kg cena eutanazji waha się od 80 do 150 zł. Koszt uśpienia bardzo dużych psów to kwestia ponad 200 zł.

Materiały sponsorowane
Zadbaj o właściwą suplementacje dla swojego czworonoga

Najczęściej wybierane suplementy i witaminy dla psów i kotów

Wścieklizna u kota jest chorobą nieuleczalną. Powoduje porażenie mięśni, w wyniku których dochodzi do śmierci zwierzęcia. Kot chory na wściekliznę bardzo cierpi, więc aby oszczędzić pupilowi strasznych męczarni, trzeba się zgodzić na eutanazję. Syjam i każdy inny kot, który siedzi w domu i nie ma styczności z innymi zwierzętami, które wychodzą, nie musi być szczepiony przeciwko wściekliźnie. Jednak szczepienia profilaktyczną są jedyną formą obrony przed tą chorobą.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny