Wózek inwalidzki dla psa – modele, ceny, porady praktyczne
Wózek inwalidzki dla psa może okazać się koniecznością, gdy czworonóg dostanie paraliżu nóg albo ma problemy związane z genetyką. Wózek rehabilitacyjny pozwoli mu na powrót do lepszego, normalnego życia. Kiedy warto kupować wózki inwalidzkie dla psów? Jaka jest cena za nowy i używany sprzęt? Ile kosztuje wózek ortopedyczny dla czworonoga w przypadku, gdy chcesz zrobić specjalne zamówienie? A może istnieje wypożyczalnia wózków, dzięki której będziesz mógł rehabilitować tylne łapy niepełnosprawnego psa? Dowiedz się więcej.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o artykułach dla psa.
Wózek inwalidzki dla psa – czym charakteryzują się wózki rehabilitacyjne?
Kiedy wózek ortopedyczny staje się koniecznością dla psów?
Niestety, w życiu bywa różnie. Czasami nawet czworonogom zdarzają się różne wypadki. Pies może przestać mieć władanie w nogach, na skutek nieszczęśliwego zdarzenia. Może również mieć genetycznie chore tylne łapy, od urodzenia (np. całkowity lub częściowy ich niedowład). W jednym i drugim przypadku, wózki inwalidzkie mogą okazać się wybawieniem – zarówno dla dużego owczarka niemieckiego, jak i mniejszego jamnika. Korzystając z takiego urządzenia, czworonóg może wrócić bowiem do wesołego życia, czerpiąc z niego ile się da. Poza tym, będzie to również znaczne ułatwienie dla właścicieli psiaków – bo zwierzę będzie mogło samo się poruszać, a nie być noszone na rękach. W przypadku dużych ras, to naprawdę ogromny problem, by wziąć psa na ręce.
Wózek inwalidzki dla psa można wykorzystywać przez pewien czas, np. w okresie rehabilitacji po zabiegu. Niestety, w przypadku psa całkiem niepełnosprawnego, czasem trzeba korzystać z niego przez całe życie czworonoga. Rehabilitacyjny wózek dla psów można kupić na indywidualne zamówienie, zatem ciężko jest dopasować używany wózek pod konkretną rasę lub problem psa. Lepiej zrobić wózek na specjalne zamówienie tak, by dostosowany był on do wielkości psa, ale też jego masy i potrzeb. Pies powinien być zmierzony, zanim w ogóle dojdzie do procesu stworzenia takiego wózka. Inaczej, może być kłopot z poprawną funkcjonalnością sprzętu. Sprawdź także ten artykuł na temat zakupu wózka dla psa.
Jak działają wózki rehabilitacyjne dla psów?
Dzięki wózkowi inwalidzkiemu, pies będzie mógł przyjąć stojącą pozycję. Opierać się będzie przednimi łapami na ziemi tak, jak zwykle zwierzęta się opierają. Brzuch psa zostanie podparty jednak w taki sposób, że nie będzie dotykał ziemi tylnymi łapkami. Będą one za to przyczepione z tyłu kółka, by pupil mógł poruszać się wózkiem dosłownie po każdym terenie. To ogromne udogodnienie dla czworonogów, znacznie upraszczające im życie.
Pies szybko przyzwyczaja się do nowej sytuacji, jeżeli chodzi o stan swojego zdrowia. Znosi to szybciej i lepiej, niż człowiek. Oczywiście, można swojemu pupilowi ułatwić życie, poprzez kupienie wózka inwalidzkiego. Dzięki niemu, czworonóg będzie mógł nie tylko chodzić, ale nawet i biegać! Wózek inwalidzki dla psa jest z reguły bardzo stabilny i nie straszna jest mu żadna nawierzchnia. Sprawdzi się również przy rehabilitacji psa, np. po urazie kręgosłupa. Będzie to również odciążenie dla każdego opiekuna, który nie będzie musiał nosić przyjaciela na rękach – zwłaszcza tego naprawdę dużo ważącego.
Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi
Jeżeli szukasz wózka rehabilitacyjnego dla swojego psa, bo w okolicy zamieszkania nie funkcjonuje żadna wypożyczalnia wózków dla psów, warto będzie odwiedzić sklep Fajny Zwierzak. Możesz znaleźć tam również inne, atrakcyjne i pomocne gadżety takie, jak legowisko ortopedyczne dla psa.
Jak wybrać wózek inwalidzki dla psa? Ile to kosztuje?
Wózek inwalidzki dla psa – jaki powinien być?
Przede wszystkim, poleca się kupowanie wózków inwalidzkich czy rehabilitacyjnych na zamówienie. Sprzęt tego typu powinien bowiem zostać idealnie dopasowany do danej rasy psa. Inny wózek będzie konieczny dla jamnika, a jeszcze inny dla doga argentyńskiego czy też buldoga angielskiego. Rodzaje wózków dzielą się zazwyczaj na przeznaczone dla małych i dużych ras. Dopuszczalna waga psa zależna jest od producenta, choć z reguły jest to ok. 3-40 kg. Oczywiście, na specjalne zamówienie projektowane są również wózki dla psów o większej masie.
W porządnym wózku inwalidzkim dla psa powinien zostać umieszczony specjalny uchwyt na kark, który zapewni mu wygodę. Ważne, by w takim urządzeniu była też solidnie wykonana rączka, służąca do pomagania psu przy pokonywaniu przeszkód na trasie. W wózku powinna być również regulacja wysokości i specjalna podpórka na nogi (w przypadku wózka inwalidzkiego to konieczność), która będzie zabezpieczać niesprawne łapy czworonoga. W dobrej jakości wózkach inwalidzkich, tylne łapy psa nie będą miały prawa odcierać się o podłoże.
Pamiętaj jeszcze o tym, że wózek inwalidzki dla psa, a wózek rehabilitacyjny znacznie się od siebie różnią. Rehabilitacyjny działa trochę, jak chodzik, więc pies będzie mógł w nim delikatnie stąpać – oczywiście, z pomocą opiekuna. Inwalidzki wózek z kolei posiada specjalną podpórkę na dole, na której pies może oprzeć niesprawne kończyny.
Cena wózka inwalidzkiego dla psa
Ostateczna cena wózka zależeć będzie od wielu różnych czynników. Wózki na zamówienie są z reguły droższe. Tak samo, większy wózek inwalidzki dla psa będzie na pewno droższy, niż ten dla mniejszego pupila. Można jednak przyjąć, że cena za wózek inwalidzki dla czworonoga to średnio ok. 500-600 zł w górę. Wiele zależeć będzie również od metki producenta, a także dodatkowych zapotrzebowań. Jak już wspominaliśmy, używany wózek może więcej zaszkodzić, niż pomóc. Wózek powinien być bowiem doskonale dopasowany zarówno do wymiarów psa, jak i jego przypadłości. W przeciwnym razie, gdy wózek będzie źle spasowany, może jeszcze bardziej skrzywdzić czworonoga, odbierając mu komfort użytkowania sprzętu.
Najprościej jest zamówić wózek samodzielnie, pod zapotrzebowanie i wymiar swojego psa. Nie jest to legowisko ortopedyczne dla psa, w którym pianka wyrobi się zapamiętując kształt ciała czworonoga. Wózek należy dopasować do budowy zwierzęcia, ale i jego rodzaju aktywności czy aktywności fizycznej. Pamiętaj, że to bardzo ważne, by indywidualnie dopasować wózek do swojego przyjaciela. Dzięki dobremu wózkowi, możesz mu bowiem zapewnić wiele szczęśliwych lat życia.