Jak powinno wyglądać czyszczenie zębów u psa?

Wiele osób wciąż nie ma świadomości, że konieczne jest czyszczenie psu zębów. Tymczasem każdego dnia, po każdym posiłku na zębach Twojego czworonoga gromadzi się płytka nazębna, czyli mieszanina resztek jedzenia, śliny oraz bakterii. Codzienne jej usunięcie zapobiega odkładaniu się kamienia nazębnego, który jest zmineralizowaną płytką nazębną. Gdy nie usuwa się tych zanieczyszczeń z zębów czworonoga stają się one żółte, a z czasem tworzy się na nich brązowawy nalot. Dziąsła mogą być czerwone i opuchnięte, a w niektórych przypadkach krwawiące. Nieprzyjemny zapach z pyska to pierwszy zauważany (a właściwie wyczuwany) przez właścicieli objaw problemów. Kolejne to m.in. nadmierne ślinienie czy wybrzuszenia (obrzęki) pojawiające się w okolicy oka, które mogą być objawem ropnia. Pies nie ma apetytu lub zmienił nawyki żywieniowe, a dodatkowo może drapać się po okolicy pyska bez widocznego powodu.

Higienę jamy ustnej psa można podzielić na aktywną i pasywną. Do aktywnego usuwania płytki nazębnej służą takie preparaty jak: pasta do zębów dla psa (koniecznie dla psa!), a także żele i chusteczki przeznaczone do mycia zębów. Preparaty w sprayu, płyny lub proszki ograniczające odkładanie się kamienia nazębnego oraz odświeżające oddech to natomiast higiena pasywna. Płyn wybielający zęby lub specjalny proszek dodaje się zwykle do wody. Cena poszczególnych preparatów różni się w zależności od jego typu, wielkości opakowania oraz skuteczności.

Do pielęgnacji zębów służą:

  1. Pasty do zębów – nakłada się ją na specjalne szczoteczki i aktywnie szoruje zęby czworonoga. Producenci oferują różne smaki, dlatego prawie każdy pies znajdzie coś dla siebie! Cena pasty do zębów przeznaczonej dla zwierząt waha się od 10 do 60 zł.
  2. Chusteczki do zębów – chusteczki stanowią połączenie pasty i szczoteczki. Chcąc umyć zęby czworonoga nakłada się bowiem chusteczkę na palec i przy jego pomocy szoruje kolejne zęby.
  3. Proszki lub płyny do wody - nie usuwają one istniejącego kamienia nazębnego, ale ograniczają jego odkładanie oraz poprawiają zapach z jamy ustnej zwierzęcia. Mogą być stosowane wspomagająco lub jako alternatywa dla mycia zębów u czworonogów nietolerujących szczoteczki. Cena tego typu preparatów to około 30-40zł.

Mycia zębów warto uczyć już szczeniaka, ale nawet starego psa można oswoić z tą czynnością. Bądź delikatny, ale konsekwentny. Nagradzaj wszystkie spokojne sesje mycia, by pies miał pozytywne skojarzenia z tą czynnością! Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o kamieniu nazębnym u psa.

Usuwanie kamienia nazębnego u psa – opis zabiegu

Zanim umówisz się na usuwanie kamienia nazębnego u psa, lekarz weterynarii zechce obejrzeć zęby Twojego czworonoga. W wielu przypadkach konieczne jest wprowadzenie antybiotykoterapii lub leków przeciwzapalnych na kilka dni poprzedzających ściąganie kamienia. Leczenie poprawi ogólny stan pacjenta oraz częściowo ograniczy krwawienie podczas zabiegu.

Usuwanie kamienia nazębnego u psa odbywa się pod narkozą, czyli inaczej w znieczuleniu ogólnym, dlatego u każdego (nie tylko starego) psa zaleca się wcześniejsze badania krwi, które pozwolą ocenić stan nerek oraz wątroby i odpowiednio zakwalifikować zwierzę do zabiegu. Narkoza jest konieczna dla komfortu psa oraz lekarza. Zwierzęta unikają stresu oraz bólu, a profesjonaliści mogą dokładnie zbadać jamę ustną!

Pamiętaj, że gdy zabieg odbywa się pod narkozą konieczna jest głodówka! Twój pies nie powinien jeść przez około 12 godzin przed zabiegiem. Bezpośrednio przed znieczuleniem nie zaleca się już również podawania wody. Procedura ta ma na celu zapobieganie m.in. zachłystowemu zapaleniu płuc.

Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi

Weterynarz podczas czyszczenia kamienia nazębnego u psa, a także usuwanie kamienia nazębnego krok po kroku, najlepsze sposoby
Usuwanie kamienia nazębnego krok po kroku, czyli sposoby i praktyczne porady, jak usunąć kamień nazębny u psów

W dniu zabiegu zwierzę poddawane jest podstawowemu badaniu klinicznemu, a następnie otrzymuje zastrzyk domięśniowy. Znieczulone zwierzę przenoszone jest na salę operacyjną. Usunięcie kamienia odbywa się przy użyciu skalera, czyli urządzenia ultradźwiękowego.

Ile kosztuje ściąganie kamienia nazębnego u psa?

Sam zabieg usuwania kamienia nazębnego nie jest drogi! Przeciętny koszt to 100-150 zł, a cena zależy od miasta oraz gabinetu. Niestety cennik nie obejmuje wcześniejszego leczenia oraz badań krwi czy zdjęcia RTG szczęki. W ten sposób całkowity koszt sięgać może 300-400zł, a gdy oprócz usuwania kamienia konieczne jest wyrywanie zębów, zabieg kosztuje kilkadziesiąt złotych więcej.

O cenie zabiegu oraz możliwych kosztach dodatkowych poinformuje Cię lekarz przeprowadzający zabieg. Pamiętaj, że w niektórych lecznicach “odkamienianie” można uzupełnić np. o nałożenie preparatów ograniczających ponowne odkładanie kamienia nazębnego. Dopytaj swojego lekarza weterynarii o szczegóły oraz zakres oferowanych przez niego usług stomatologicznych.

Nie czekaj na problemy z jedzeniem u yorka lub krwawiące dziąsła u labradora! Gdy tylko zauważysz u swojego psa pokłady kamienia oraz zaczerwienienie dziąseł udaj się do lekarza weterynarii. Zdejmowanie kamienia to ważna czynność wpływająca na długość życia Twojego psa!

ikona podziel się Przekaż dalej