Twój pies nie chce pić w upały? To bardzo zły znak
Fale upałów powinny spowodować wzrost pragnienia Twojego psa! Co robić, gdy mimo wysokich temperatur pupil nie chce pić? Dowiedz się, jak wygląda diagnostyka odwodnienia oraz jakie choroby powodują spadek chęci do picia.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zdrowiu zwierząt.
Woda w organizmie psa
Funkcje wody w ciele zwierząt
Dlaczego woda jest ważna? Bez niej organizm Twojego psa nie będzie działał prawidłowo! Jest ona bowiem rozpuszczalnikiem licznych związków chemicznych oraz środowiskiem, w którym zachodzi transport substancji odżywczych, enzymów czy produktów przemiany materii. Pełni ona także funkcję termoregulacyjną i uczestniczy w procesie trawienia (hydrolizy).
Jeżeli Twój pies nie będzie pił wystarczającej ilości płynów, w jego organizmie dojdzie do odwodnienia oraz postępujących zmian w narządach. Niewystarczająca ilość wody negatywnie wpływa na pracę nerek, wątroby, czy serca. Finalnie utrata około 10-15% wody prowadzi do śmierci zwierzęcia.
Ogólnie rzecz biorąc, zdrowy pies codziennie wypija wystarczającą ilość wody, aby zapewnić swojemu ciału właściwie nawodnienie, ale jest kilka sytuacji, w których pies jest narażony na zwiększone ryzyko odwodnienia. Należą do nich:
- choroby nerek,
- zaburzenia metaboliczne (np. cukrzyca),
- nowotwory,
- okres ciąży oraz laktacji (karmienia szczeniąt).
Źródła wody i sposoby jej tracenia
Woda w organizmie psa pochodzi z dwóch źródeł egzo- i endogennych. Najważniejsza jest woda wypijana w postaci płynów, czy zawarta w pokarmie. Woda endogenna (inaczej metaboliczna) nie spełnia bowiem roli w utrzymaniu prawidłowego nawodnienia organizmu czworonoga.
To, ile będzie pił Twój czworonóg, jest zależne od:
- temperatury otoczenia,
- rodzaju diety,
- wysiłku fizycznego,
- aktualnego stanu zdrowia czy stanu fizjologicznego (np. laktacji).
Jeżeli podajesz swojemu psu karmy półwilgotne lub wilgotne to częściowo zaspokajasz jego zapotrzebowanie na wodę, ale choć wilgotne produkty (saszetki lub puszki) zawierają 68-80% wody, nie zastępują picia!
Utrata wody z organizmu odbywa się natomiast:
- z moczem,
- z kałem,
- przez układ oddechowy oraz przez skórę.
Picie wody – co warto wiedzieć?
Objawy odwodnienia – kiedy trzeba się martwić?
Na pragnienie psa wpływa zmiana pogody. Jest ono zwykle niższe jesienią, gdy psy nie są tak spragnione jak wcześniej z powodu niższych temperatur. Mniejsze spożycie wody może wynikać także z ograniczonego wysiłku fizycznego. Brak intensywnych ćwiczeń lub aktywnej zabawy powoduje, że Twój pupil nie jest tak zainteresowany wodą, jak w czasie treningów. W takich sytuacjach spadek pragnienia jest całkowicie normalny, o ile pies nie przestaje całkowicie pić!
Kiedy trzeba się martwić? Na odwodnienie u psa wskazują:
- letarg,
- suche dziąsła,
- gęsta ślina, czy zapadnięte gałki oczne.
Jeśli podejrzewasz, że Twój pies jest odwodniony, natychmiast udaj się do przychodni weterynaryjnej. A może zainteresuje cię także ten artykuł o powodach braku apetytu u psa?
Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi
Dlaczego pies nie chce pić?
Istnieje kilka różnych powodów zmniejszonego pragnienia u psów. Zalicza się do nich:
- Bezczynność/brak ruchu -gdy Twój pies ćwiczy mniej niż zwykle, wielu opiekunów notuje spadek zużycia wody. Nie jest to powód do niepokoju. Skonsultuj się jednak z lekarzem weterynarii, gdy pies odmawia picia dłużej niż jeden dzień.
- Nieznane miejsca - nowe miejsca i nieznane zapachy mogą być powodem, dla którego Twój pies nie pije np. podczas wakacyjnego wyjazdu. Zmysł węchu pozwala psom odróżnić znane i nieznane źródła wody. Wybierając się w podróż, zabierz ze sobą butelkę znanej Twojemu pupilowi wody, by zwiększyć jego poczucie komfortu!
- Choroba – wiele problemów zdrowotnych może powodować ograniczenie pragnienia psa. Przykładowo cukrzyca, choroba nerek, czy infekcja pęcherza moczowego mogą całkowicie zmniejszyć chęć psa do spożywania wody. Dobrym pomysłem jest zapisanie zachowania czworonoga związanego z piciem, które będzie można przekazać lekarzowi weterynarii.
- Starzenie się – psy w starszym wieku mogą pić mniej wody, ale jednak wciąż muszą utrzymywać odpowiedni poziom nawodnienia! Pomóc może przejście na wilgotną karmę. Zawsze, przed zmianą karmy, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
- Strach i negatywne doświadczenia - psy uczą się przez skojarzenia dlatego, jeśli doświadczą uczucia strachu lub bólu, kojarzą te negatywne uczucia z okolicznościami. Jeśli Twój pies miał w przeszłości złe doświadczenia podczas picia z miski, może wykazywać niechęć! W takiej sytuacji możesz wymienić miskę na nową lub spróbować postawić ją w innym miejscu.
Jak przekonać psa do picia wody?
Bezwzględu na porę roku pies powinien regularnie pić wodę. Zachęć go poprzez:
- zmianę ustawienia miski,
- mieszanie mokrej lub suchej karmy dla psów z wodą,
- regularne wymienianie wody na czystą,
- pamiętanie o myciu misek,
- dodawanie do wody mięsnego wywaru lub innych naturalnych „polepszaczy” smaku.
Jeśli Twój pies nadal nie pije wody, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Badania krwi oraz podstawowe badanie kliniczne pozwolą ocenić stan nawodnienia czworonoga, oraz umożliwią diagnostykę problemów. W przypadku choroby odpowiednie nawodnienie jest ważne dla właściwego procesu powrotu do zdrowia, dlatego Twój pupil może otrzymać podawaną dożylnie kroplówkę.