Woda w organizmie kota

Dlaczego woda jest ważna i co to jest bilans wodny?

Woda to najważniejsza substancja odżywcza dla wszystkich organizmów żywych. Co ciekawe zwierzęta są w stanie przeżyć prawie całkowitą utratę tkanki tłuszczowej, czy utratę połowy masy białkowej, gdy tymczasem utrata 10-15% wody prowadzi do śmierci! Dlaczego? Jest to związane z kluczową rolą wody w procesach biologicznych. Jest ona rozpuszczalnikiem licznych związków chemicznych oraz środowiskiem, w którym zachodzi transport substancji odżywczych, enzymów czy produktów przemiany materii. Pełni ona także funkcję termoregulacyjną i uczestniczy w procesie trawienia (hydrolizy).

Bilans wody może być:

 • zerowy,
 • dodatni lub ujemny.

Optymalne nawodnienie obserwujemy przy zerowym bilansie wody. Jest to sytuacja, w której ilość dostarczanych płynów jest równa ich stracie. Ujemny bilans wodny stwierdza się, gdy kot wypija zbyt małą ilość wody bądź nadmiernie ją traci np. w czasie biegunki. Niestety u mało pijących zwierząt, jak koty które spożywają tylko suchą karmę, w czasie wysokich temperatur łatwo dochodzi do odwodnienia. To właśnie dlatego należy, szczególnie dbać o swojego pupila w letnie dni.

Źródła i sposoby utraty wody

Woda w organizmie kota pochodzi z dwóch źródeł egzo- i endogennych. Najważniejsza jest woda wypijana w postaci płynów, czy zawarta w pokarmie. Woda endogenna (inaczej metaboliczna) nie spełnia roli w utrzymaniu prawidłowego nawodnienia organizmu.

To, ile będzie pił Twój kot, jest zależne od:

 • temperatury otoczenia,
 • rodzaju diety,
 • wysiłku fizycznego,
 • aktualnego stanu zdrowia czy stanu fizjologicznego (np. laktacji).
Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego kota?

Poznaj wyróżniającą się linię suchych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Świeże mięso = lepszy aromat, smakowitość każdego posiłku i jego przyswajalność! Postaw na wysoką jakość kociego menu!

Sprawdź!

Jeżeli podajesz swojemu zwierzęciu karmy półwilgotne lub wilgotne to częściowo zaspokajasz zapotrzebowanie kota na wodę. Wilgotne produkty takie, jak saszetki lub puszki zawierają 68-80% wody.

Utrata wody z organizmu odbywa się natomiast:

 • z moczem,
 • z kałem,
 • przez układ oddechowy oraz przez skórę.

Dlaczego kot nie pije?

Ile właściwie powinien pić kot?

To, ile powinien pić kot, zależy od opisanych wcześniej czynników. Określono już, że koty młode mogą wypijać 40-50 ml/kilogram masy ciała na dzień, a dorosłe koty około 30 ml. Mniejsze ilości wypijają zwykle koty starsze, ale pamiętaj, że nie powinny przyjmować mniej niż 20-25 ml wody/kilogram masy ciała na dzień. Zwróć uwagę na to, że jeżeli podajesz kotu mokrą karmę, możesz dostarczać mu w ten sposób nawet do 600 ml wody! W takim przypadku może ci się wydawać, że Twój kot wcale nie pije.

Jeżeli chcesz ocenić, czy Twój kot jest odwodniony, sprawdź:

 • dziąsła – suche i lepkie, mogą być pierwszą oznaką odwodnienia,
 • elastyczność skóry – u dobrze nawodnionego kota lekko uniesiona skóra na karku powinna natychmiast wrócić na swoje miejsce,
 • oczy - mocno zapadnięte gałki oczne, mogą wskazywać na znaczne odwodnienie,
 • łapy - chłodne lub zimne, bywają oznaką odwodnienia.

Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także ten artykuł na temat działania fontanny dla kota.

Przyczyny niechęci do picia

Spadek ilości wypijanej wody może być spowodowany przez:

Kot pijący z wodopoju dla kotów, a także co zrobić, jesli kot nie pije wody w upały, przyczyny i rozwiązanie problemu
Kot nie chce pić wody w upały, czyli co robić, objawy choroby, problemy, odwodnienie i najważniejsze informacje
 • Choroby narządów – zaburzenia pracy wątroby, zaawansowana choroba nerek lub rak mogą tłumić pragnienie zwierząt.
 • Uszkodzenia w jamie ustnej lub choroby zębów – kot, który ma chorobę przyzębia, może nie pić, ponieważ jest to dla niego bolesne.
 • Brudną miskę lub wodę – każdy kot potrzebuje czystej wody, dlatego pamiętaj o myci jego miski i wymienianiu wody!
 • Zmianę miejsca – koty nie lubią zmian, dlatego zabieranie go np. na wakacje może skutkować kilkudniowym brakiem apetytu, czy zmniejszonym przyjmowaniem wody nawet w trakcie wysokich temperatur.
 • Zaburzenia behawioralne - koty mają szczególne nawyki żywieniowe. Wiele z nich unika stojących źródeł wody, ponieważ istnieje ryzyko, że zawierają bakterie. Twój kot może woleć, pić wodę z cieknącego kranu lub wylizać umywalkę. Do zmniejszonego pragnienia prowadzi także stres związany z wizytą gości w domu, przeprowadzką lub podróżą. Co ciekawe, nawet nowy rodzaj karmy może prowadzić do odmowy spożywania wody.
Materiały sponsorowane
Zadbaj o właściwą suplementacje dla swojego czworonoga

Najczęściej wybierane suplementy i witaminy dla psów i kotów

Jak zachęcić kota do picia?

Jeżeli Twój kot nie chce pić z miski, możesz:

 • wymienić miskę na szerszą,
 • zwiększyć częstotliwość podawania posiłków,
 • zmienić miskę na wykonaną z innego tworzywa,
 • dodawać do wody wywar mięsny lub inny „polepszacz” smaku.

Co ciekawe, u kotów dodatkowym czynnikiem zachęcającym do picia jest forma podania płynu. Najlepiej sprawdzają się mini fontanny i wodotryski, które mogą spowodować  wzrost spożywanej wody nawet o 50%.

Latem unikaj plastikowych misek, które podczas upałów mogą zepsuć smak wody oraz stanowić miejsce namnażania się bakterii.

Jeżeli Twój kot wciąż nie pije wody mimo wprowadzonych zmian, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który wykona niezbędne badania i oceni ogólny stan Twojego pupila!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny