Czym jest trzecia powieka u kota?

Lokalizacja trzeciej powieki u kota

Każdy opiekun jest świadomy występowania u kota dwóch powiek – górnej oraz dolnej. Oczy kota wyposażone są jednak także w tak zwaną trzecią powiekę, która znajduje się w przyśrodkowym kącie oka pomiędzy gałką oczną, a powieką dolną. Nazywana jest ona także migawką, fałdem półksiężycowatym lub błoną mrużną. Trzecie powieki występują nie tylko u kotów, ale także u dużej liczny kręgowców i ryb.

Trzeci powieka różni się od pozostałych powiek i wygląda jak błona, która jest pokryta spojówką. Jej rusztowanie stanowi hialinowa chrzęstka o kształcie litery T. Najgrubsza jest u podstawy, a najcieńsza na swoim wolnym brzegu. Ruch migotki jest bierny i odbywa się w kierunku grzbietowo-bocznym.

Na powierzchni trzeciej powieki od strony gałko ocznej znajdują się grudki chłonne, które fizjologicznie pozostają niewidoczne. Są one ważnym elementem obrony immunologicznej!

Funkcje trzeciej powieki

Trzecia powieka u kota przesuwa się po powierzchni oka podczas mrugania bez woli zwierzęcia i działa jak “wycieraczka”, która usuwa zanieczyszczenia, pyłki czy kurz. Chroni ona oczy kota przed patogenami oraz urazami.

U jej podstawy znajduje się gruczoł łzowy, który produkuje wydzielinę surowiczo-śluzową stanowiącą nawet 50% filmu łzowego.

Obecność migotki jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Usunięcie powieki powoduje “zespół suchego oka” oraz postępujące podrażnienia.

Kiedy widoczna jest trzecia powieka u kota?

Przyczyny fizjologiczne

Trzecia powieka u kota jest zwykle niewidoczna. Można ją jednak zobaczyć, gdy kot jest bardzo zrelaksowany lub senny. Zachodząca błona pojawia się, gdy zwierzę budzi się z głębokiego snu lub zostało poddane sedacji do zabiegu chirurgicznego, czyli np. po sterylizacji.

U zdrowych osobników migotka bywa widoczna przez cały czas w przypadku persów oraz kotów egzotycznych (np. kot elfi). Jeżeli nie jesteś pewien, czy budowa i wygląd powiek Twojego kota są prawidłowe obejrzyj zdjęcia kocich oczu, a najlepiej skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Czas na chwilę przyjemności z bezzbożowymi smakołykami od Brit Care!

Smaczne zakończenie wspólnej zabawy? Postaw na Brit Care Cat Snack Superfruits! Te wyśmienite, chrupiące smakołyki w sześciu smakach są zamknięte w grzechoczącej tubce, będącej wabikiem dla ciekawskich kotów!

Sprawdź!

Przyczyny patologiczne – choroby okulistyczne u kota

Zachodząca na oko, widoczna trzecia powieka najczęściej oznacza jednak problemy! Taką sytuację powodować mogą choroby oczu, trzeciej powieki lub ogólne problemy zdrowotne. Pojawienie się trzeciej powieki może być związane z:

 • zapaleniem spojówek,
 • „cherry eye” (wypadnięcie trzeciej powieki),
 • owrzodzeniem rogówki,
 • jaskrą,
 • zapaleniem błony naczyniowej oka,
 • zmianami narastającymi na trzeciej powiece oraz neurologicznymi zaburzeniami w obrębie oka i mięśni twarzy.

Zapalenie spojówek objawia się tym, że błona śluzowa oka jest zaczerwieniona, a spojówki stają się obrzęknięte! Problem może dotyczyć jednego lub obojga oczu.

Wypadnięcie trzeciej powieki, czyli “wiśniowe oko” to schorzenie, które zaburza prawidłowe funkcjonowanie gruczołu. Kot prezentuje ten problem niezwykle rzadko, a najczęściej pojawia się on u kotów birmańskich.

Weterynarz zakraplający oczu u kota, a także trzecia powieka u kota, przyczyny, objawy oraz opis krok po kroku
Trzecia powieka u kota krok po kroku, czyli przyczyny, opis choroby, objawy, leczenie, krople do oczu i ich stosowanie

Zespół Hornera u kotów to kolejna jednostka chorobowa, gdzie widoczna jest trzecia powieka. Problem związany jest z uszkodzeniem nerwów gałki ocznej oraz okolicznych mięśni. Zmiany są asymetryczne i oprócz wypadania migawki obejmują opadanie powieki górnej oraz zwężenie źrenic. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach oczu.

Co ciekawe nachodząca na oko trzecia powieka może być także reakcją organizmu na:

 • ból,
 • robaki (pasożyty wewnętrzne),
 • odwodnienie,
 • obecność ciała obcego,
 • choroby stomatologiczne.

Migotki mogą dotyczyć także zmiany nowotworowe, urazy mechaniczne oraz powiększenie gruczołów chłonnych.

Leczenie chorób okulistycznych u kotów

Kontrola u lekarza weterynarii konieczna jest, gdy tylko zauważysz jakąkolwiek część trzeciej powieki kota. W przypadku, gdy widoczna jest tylko jedna trzecia powieka może to oznaczać problemy z okiem, natomiast uwidocznienie obu może oznaczać chorobę ogólnoustrojową (np.białaczkę).

Nie odkładaj wizyty u lekarza weterynarii, gdyż koty z widoczną trzecią powieką prawdopodobnie odczuwają ból i dyskomfort. Konieczne jest wykonanie pełnego badania okulistyczne w celu wykrycia potencjalnych owrzodzeń rogówki, podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego, zapalenia błony naczyniowej oka,czy guzów. Pamiętaj, że lekarzowi nie wystarczą zdjęcia! Musi zbadać kota osobiście!

Materiały sponsorowane
Zadbaj o właściwą suplementacje dla swojego czworonoga

Najczęściej wybierane suplementy i witaminy dla psów i kotów

Choroby okulistyczne leczyć można na kilka sposobów w zależności od zaistniałych w oku zmian! Leczenie problemów z migotką jest zwykle miejscowe i polega na podawaniu kropli do oczu kota lub wykonaniu zabiegu operacyjnego w przypadku nowotworu. Operacja wykonywana jest jedynie z konieczności, gdyż brak migotki może powodować “zespół suchego oka”. Po zabiegu chirurgicznym konieczne jest podawanie m.in. leków przeciwbólowych. Na szczęście nie zawsze musisz martwić się, jak podać kotu tabletkę, bo (powoli) coraz więcej leków dla kotów dostępnych jest w syropach!

Druga część leczenia to równoległe radzenie sobie z problemami natury ogólnej takimi jak robaki w przewodzie pokarmowym, białaczka, czy koci katar.

Jeżeli zobaczyłeś trzecią powiekę kota po sterylizacji lub długim śnie nie musisz się martwić! W innym przypadku skonsultuj się z lekarzem weterynarii, by leczyć problem, zanim stan kota ulegnie pogorszeniu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny