TOP 5 - najlepsze witaminy dla psa na stawy
Suplementy diety dla psów zawierają szereg różnych składników. Sprawdź, jakie z nich są naprawdę dobre na stawy i kiedy warto stosować je w diecie czworonoga. Które witaminy dla psa na stawy są najlepsze? Co oprócz suplementów stosować u starych czworonogów z problemami ortopedycznymi? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zdrowiu zwierząt.
Kiedy potrzebne są witaminy dla psa na stawy?
Nie wiesz, czy Twój pies potrzebuje suplementów? Skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Najczęściej stosuje się je u:
- seniora, który ma kłopoty z poruszaniem,
- szczeniaka szybkorosnącej rasy,
- psa sportowego lub aktywnego.
Przed wprowadzeniem niektórych suplementów warto wykonać badanie krwi u psa oraz dokładną analizę składu stosowanej karmy. Pełnoporcjowe produkty o wysokiej jakości zwykle nie wymagają wprowadzania żadnych dodatków pokarmowych, ale nie wszyscy producenci stosują np. glukozaminoglikany, czy oleje rybne.
Wielu opiekunów chce stosować u młodych psów wapń, ale nie zawsze jest to dobre rozwiązanie! Tak, jak wspomniano, większość karm dla szczeniąt zawiera odpowiednią ilość składników odżywczych m.in. wapnia, a jego dodatkowe podawanie może prowadzić do chorób takich jak osteochondroza, czy zaburzenia wzrostu.
U starych zwierząt oprócz suplementów konieczne jest regularne badanie krwi w celu wczesnego wykrycia rozwijających się chorób oraz wprowadzenie elementów rehabilitacji i fizjoterapii. Pomocne mogą być np. masaże, które zwiększą zakres ruchu Twojego czworonoga i rozluźnią napięte mięśnie.
Co zawierają dobre suplementy diety?
Suplementy dla psów występują w kilku postaciach. Dla swojego czworonoga możesz wybrać:
· proszek,
· olej lub tabletki na stawy dla psów.
Witaminy dla psa na stawy zawierają najczęściej:
- Siarczan chondroityny i glukozaminę – to kompleksy wielocukrowe-białkowe, które stanowią integralną część chrząstki stawowej, skóry oraz ścięgien.
- MSM- metylosulfonylometan - suplement stosowany jako środek przeciwzapalny. MSM jest podawany doustnie w postaci proszku lub kapsułek.
- Omułka nowozelandzkiego – jest on źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, glikozaminoglikanów, witamin oraz minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania stawów.
- Czarci pazur – wyciąg z tej rośliny stanowi składnik wielu naturalnych preparatów wspomagających pracę stawów.
- Kwas hialuronowy – razem z siarczanem chondroityny zaliczany jest do glikozaminoglikanów. Stanowi zatem część budowy chrząstek, ścięgien oraz skóry. Pozyskiwany jest m.in. z chrząstek bydlęcych oraz skorupiaków.
- Kolagen – białko kolagenowe jest elementem tkanki łącznej. Stanowi element ścięgien i występuje w stawach oraz kościach. Suplementowanie hydrolizowanego kolagenu pozytywnie wpływa na ochronę stawów podczas procesów starzenia.
Polecane karmy weterynaryjne dla kotów
Pozytywny wpływ na chrząstkę stawową ma także witamina C. Jest ona silnym przeciwutleniaczem i pomaga organizmowi psa w syntezie kolagenu. Wykazano, że w przypadku zwierząt z reumatoidalnym zapaleniem stawów suplementacja odpowiednimi dawkami witaminy C może złagodzić objawy! Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o rodzajach witamin dla psa.
Tabletki na stawy dla psów – przegląd produktów
Przytłacza Cię liczba preparatów dostępnych na rynku? Mamy dla Ciebie przegląd kilku popularnych suplementów.
- AniFlexi - ten środek zawiera hydrolizowany kolagen, kolagen typu II, kwas hialuronowy, Boswellia Serrata, siarczan glukozaminy oraz siarczan chondroityny, a także MSM i witaminę C.
- Arthrovet HA Complex - to preparat z glukozaminą, siarczanem chondroityny, stearynianem magnezu, hialuronianem sodu, kwasem stearynowym oraz Glycine max. L. Merr.
- Arthrofos - wybierając ten środek zapewniasz swojemu psu siarczan glukozaminy i chondroityny, witaminę C, mangan, miedź oraz magnez.
- Chondroline Junior - ten preparat polecany jest dla szczeniąt, a w składzie ma hydrolizowany kolagen, kryl, siarczan chondroityny i glukozaminy, Rosa canina L. i Saccharomyces cerevisiae.
- Synoquin EFA – ten suplement diety występuje w wersji dla różnych ras (od małych do olbrzymich) i zawiera siarczan chondroityny, kwas askorbinowy, siarczan cynku oraz dexahan.
Jeżeli nie jesteś pewien, który preparat wybrać dla swojego psa, skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub zasięgnij opinii na forum hodowców lub innych opiekunów czworonogów z podobnymi problemami.
Jeżeli w Twojej głowie pojawiło się kiedyś pytanie, czy mogę podawać psu karmę dla kota, odpowiedź brzmi nie! Takie jedzenie nie odpowiada zapotrzebowaniu na składniki odżywcze czworonoga i może wywoływać u niego niedobory (wpływające m.in, na stawy) oraz zaburzenia żołądkowo-jelitowe, czy nawet zapalenie trzustki. Zawsze podawaj psu tylko dobry jakościowo pokarm!
Witaminy dla psa na stawy to dobry pomysł dla seniora oraz rosnących psów, ale nie wolno wprowadzać ich na własną rękę! Pamiętaj, że nadmiar niektórych substancji bywa bardziej szkodliwy niż ich niedobór.