Pchły u psa - co warto wiedzieć?

Dlaczego pchła jest zła?

Pchła to zewnętrzny pasożyt, który żeruje na psie, ssąc jego krew. Oprócz niej u psów spotyka się także wszy i wszoły. Samica ssie krew, by po 24-48 godzinach zacząć składać jaja. Samica żyje około 100 dni i potrafi składać kilkadziesiąt jaj dziennie. Dorosła pchła przywiązana jest do swojego żywiciela, gdy tymczasem jaja i formy larwalne znajdują się w środowisku zwierzęcia, a nie na samym psie.

Pchły wiążą się z wieloma kłopotami. Po pierwsze pchła przenosić może pasożyty np. tasiemce. Po drugie część psów uczulona jest na ślinę tych pasożytów. Ponadto intensywna inwazja u małego szczeniaka może spowodować jego osłabienie i anemię.

Objawy inwazji pcheł

Objawy mogą być początkowo niewidoczne. Psy odczuwają świąd w różnym stopniu, a zauważenie zwiększonej częstotliwości drapania bywa nieoczywiste. Na skórze pojawiać się mogą punkcikowate, czerwone plamki. W miarę drapania dochodzi do powstawania krost i strupów.

Najbardziej spektakularne objawy występują u psów alergików. APZS, czyli alergiczne pchle zapalenie skóry to jednostka chorobowa, która występuje u psów stosunkowo często. Już jedno ugryzienie pchły może wywołać silną reakcję organizmu. Intensywne drapania doprowadza do powstawania ran i strupków oraz wypadania włosa. Może pojawić się już u szczeniaka, ale częściej objawia się u psów w wieku powyżej 6 miesięcy.

Miejsca, które preferują pchły na ciele psa, to:

 • nasada ogona
 • brzuch
 • plecy
 • okolice uszu

Wygryzanie sierści w tych miejscach jest jednym z elementów wskazujących pchły jako winowajców świądu u psa. Diagnozę można jednak postawić czasem dużo szybciej, gdyż pchły mogą być widoczne w sierści psa. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak często odrobaczać psa.

Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi

Zwalczanie pcheł - walka o spokój i zdrowie

Czym zwalczać pchły? Leczenie psa

Po zauważeniu pchły na psie trzeba działać. Preparaty na pchły występują w kilku postaciach. Odpchlić psa można, używając:

 1. Tabletki - podawane doustnie w formie smacznych kąsków tabletki działają 5 tygodni lub nawet 3 miesiące w zależności od produktu. W związku z dłuższym czasem działania są zwykle droższe niż preparaty typu spot-on. Można się jednak po nich spodziewać dobrego rezultatu, a ich działanie nie jest skracane przez kąpiele psa.
 2. Obroży - obroża to zakup na kilka miesięcy, co sprawia, że jednorazowy koszt jest dość wysoki. Nie musimy jednak pamiętać o comiesięcznym aplikowaniu preparatów.
 3. Preparatu spot-on - popularne "wylewki" na kark to dobry sposób, jeśli pamiętamy o ich regularnym aplikowaniu.
 4. Sprayu - środek w sprayu zakupić można w sklepach zoologicznych lub poprosić o jego zastosowanie lekarza weterynarii.
 5. Szamponu - na rynku dostępne są szampony mające zlikwidować i odstraszać pchły, które dodatkowo koją podrażnioną ugryzieniami skórę. Producenci nie podają jednak zwykle, jak długo po kąpieli powinno utrzymywać się ich działanie. Szampon to raczej środek wspomagający walkę z pchłami niż preparat do samodzielnego stosowania.

Jeżeli chcemy pozbyć się pcheł u psa musimy odpchlić też inne psy i koty mieszkające w domu, nawet gdy nie mają objawów. Zwrócić należy uwagę na to, że nie wszystkie preparaty mogą być stosowane u kotów. Należy zatem kupować odpowiednie produkty, by nie doprowadzić do poważnego zatrucia u swojego kota. 

Zdarza się, że leczenie jest długotrwałe - szczególnie u alergika, który wydrapał już sobie rany. Lekarz musi wtedy zwalczyć świąd i infekcję bakteryjną. U przykładowego yorka cierpiącego na APZS konieczne jest ciągłe stosowanie dobrego produktu przeciwpchelnego, gdyż reakcja bywa natychmiastowa.

Jak pozbyć się pcheł z domu?

Domowe zakamarki takie jak szczeliny parkietu lub szczeliny przy listwach przypodłogowych są miejscem, gdzie najczęściej znajdują się jaja pcheł. Tak ukryte jaja pcheł zlikwidować można przy użyciu oprysków środkami owadobójczymi. Są to produkty zwykle przeznaczone do rozcieńczania z wodą i rozprowadzania przy użyciu opryskiwaczy. Jaja wykazują częściową oporność na działanie tego typu środków i cały oprysk należy powtórzyć około po 14 dniach. Skuteczny preparat może być toksyczny np. dla kotów, dlatego warto na czas jego stosowania przenieść gdzieś zwierzęta lub wyjść z nimi na kilka godzin.

Zwalczanie pcheł u psa, czyli pchły u psa i najlepsze metody na ich pozbycie się
Pchły u psa i zwalczanie pcheł i czworonoga krok kroku oraz najlepsze sposoby

Zwalczanie pcheł w domu powinno opierać się także na dokładnym sprzątaniu, wypraniu rzeczy psa oraz zastosowaniu chemicznych preparatów przeciwpchelnych u wszystkich zwierząt. Pranie najlepiej przeprowadzić w jak najwyższej temperaturze, która nie zniszczy danego materiału.

Naturalny odruch powinien nakazać nam podobne postępowanie z innymi rzeczami i miejscami, z którymi miał kontakt pies. Jeżeli korzystał on czasami z budy, nie wolno zapominać o dokładnym wyczyszczeniu także tego miejsca. Pchły wytępić trzeba również z samochodu oraz wyprać pościel lub narzuty z kanapy, jeśli pozwalamy wchodzić psu na łóżko.

Domowe sposoby opierają się na zastosowaniu olejku z drzewa herbacianego, cytryny, piołunu lub octu i niekoniecznie okazują się skuteczne. Decydując się na naturalny środek własnej produkcji, trzeba mieć świadomość, że zabieg opryskiwania trzeba powtarzać minimum kilkukrotnie.

Jaki środek wybrać na pchły u psa?

Sposób i preparat idealny nie istnieją, Wybrać należy to, co będzie najlepsze dla psa i jego właściciela. Czym się kierować podczas dokonywania wyboru?

 1. U psów z długą i gęstą sierścią słabo sprawdza się obroża, gdy tymczasem u psów krótkowłosych działa zwykle bardzo dobrze.
 2. Działanie preparatów spot-on skracają kąpiele, a nawet deszcz moczący psią sierść. Takiego efektu nie ma w przypadku tabletki.
 3. Preparaty typu spot-on działają stosunkowo krótko. Właściciele niemający pamięci do dat są zwykle bardziej zadowoleni z działającej kilka miesięcy obroży lub tabletki.
 4. Niektóre obroże mają specyficzny zapach, który może przeszkadzać osobom o wrażliwym węchu.
 5. Wspomagająco zastosować można szampon. Jeśli ma on właściwości nawilżające pozwoli usunąć albo przynajmniej złagodzić odczuwany przez psa świąd. Pomoże także na łupież u psa, czyli naturalny, ale nadmiernie złuszczony naskórek. Łupież u psa ma formę białych płatków widocznych na sierści. Najwięcej znajduje się go w okolicy grzbietu. Sam łupież również bywa przyczyną świądu i suchości skóry. Warto zatem zadbać o usunięcie również jego!

Pchła to niezwykle trudny przeciwnik! Jej zwalczanie w środowisku domowym może trwać kilka tygodni. Lepiej zatem pamiętać o regularnym, profilaktycznym stosowaniu środków przeciwpchelnych!

ikona podziel się Przekaż dalej