Preparaty na kleszcze – co warto wiedzieć?

Czy środki na kleszcze dla zwierząt są w ogóle potrzebne?

To nie jest tak, że unikając spacerów w lesie i nie pozwalając psu wchodzić w wysoką trawę, to pupil nie będzie miał kleszczy. One są dosłownie wszędzie. Mogą przyczepić się do psa we własnym ogródku lub podczas spaceru w zabudowanym osiedlu.

Kleszcze są niebezpieczne dlatego, że przenoszą groźne choroby, które nawet mogą skończyć się śmiercią zwierzęcia, jak kleszczowe zapalenie mózgu, borelioza, babeszjoza. Już po kilku godzinach pies może być zarażony, a że kleszcz znieczula miejsce, w które się wgryza, to nie tak łatwo jest go wykryć (pies się nie drapie etc., bo nie jest świadomy, że tam coś ma).

Z kolei objawy choroby mogą pojawić się dopiero po jakimś czasie (czasami jest to kwestia godzin, a czasami tygodni!) i możesz ich nie połączyć z chorobą odkleszczową, ponieważ brak apetytu czy wyraźnie gorsze samopoczucie może wskazywać na różne przypadłości. Zanim się zorientujesz, że twój pies zaraził się od kleszcza, tak naprawdę może być już za późno na ratunek. Dlatego tak ważne jest stosowanie preparatów na kleszcze.

Środek odstraszający nie daje pewności, że żaden kleszcz się nie przyczepi, ale powinien go zabić nim ten zarazi czworonoga. Jednak warto nie zapominać o tym, aby po każdym spacerze dokładnie obejrzeć pupila. Dotyczy to zwłaszcza psów długowłosych. Należy sprawdzać także siebie, ponieważ kleszcze atakują nie tylko zwierzęta, ale też ludzi.

Płyn, spray, tabletki – jaki jest najlepszy preparat na kleszcze dla psa?

Na rynku dostępne są różne środki na kleszcze, ale nie ma wśród nich sprayu, którym to spryskuje się sierść psa i dokładnie wyczesuje (tak działa suchy szampon w formie sprayu). Rzadko kiedy można kupić maść na kleszcze, którą trzeba wcierać w skórę psa.

Dostępne są za to tabletki, które działają 12 tygodni, jednak nie są polecane przez niektórych weterynarzy i właścicieli psów, ponieważ po ich zastosowaniu odnotowano różne skutki uboczne (w tym śmierć czworonogów).

Polecane środki przeciw kleszczom to:

  • obroża – najlepiej, aby była bezzapachowa i wodoodporna. Dobrej jakości obroże mogą ochraniać przed kleszczami, pchłami i wszami nawet przez 8 miesięcy.
  • krople – w zależności od marki, ten płyn chroni np. przed pchłami przez 3 miesiące, a przed kleszczami 3-5 tygodni.

Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi

Jeżeli twój pies ma kleszcze, nie możesz ich wyrywać ani zabijać, gdy te są jeszcze w ciele psa. Należy je usuwać w całości za pomocą pęsety lub specjalnego haczyka. Kleszcze trzeba wykręcać, bo jeśli zostanie choć kawałek, pies dalej może się zarazić. Sprawdź także ten artykuł o tabletkach na kleszcze u psa.

Środki przeciw kleszczom – opinie, cena

Jak stosować odstraszający środek na kleszcze i pchły?

Obroża może nie zabić kleszczy, które już są w ciele psa, dlatego najpierw należy się ich pozbyć. Aktywacja środka znajdującego się na obroży następuje najpóźniej po upływie 2 dni. Obroża powinna dotykać skóry psa. Dobrze sprawdza się zarówno przy małych, jak i dużych psach, ale zazwyczaj polecana jest przy osobnikach krótkowłosych.

Preparaty przeciw kleszczom dla psa
TOP2 preparaty na kleszcze dla psa, a także skuteczne środki na kleszcze, a także najlepsze sposoby i zastooswania

Kropli nie należy wcierać. Za pomocą pipety trzeba zakropić kark pupila. Przez kilka godzin nie należy nawet głaskać psa. Preparat powinien wchłonąć się do krwiobiegu psa w ciągu 24 h (najpóźniej 48 h), ale warto pamiętać o tym, aby nie kąpać psa i nie wychodzić z nim na ulewny deszcz przez co najmniej 3 dni.

Instrukcja zawsze powinna być dołączona do zakupionego preparatu. Zanim zaaplikujesz krople lub ubierzesz obrożę, sprawdź zalecania producenta. Jeśli masz więcej psów, rozdziel je na czas wchłaniania się kropli lub pilnuj, aby nie rozerwały i nie zjadły obroży. W przypadku szczeniaka warto mieć na uwadze to, że obroża szybko stanie się za mała i będzie trzeba kupić następną. Niektóre krople można zaaplikować, gdy szczeniak ma 8 tygodni, a inne, gdy piesek ma 3 miesiące.

Niektóre pieski mogą być uczulone na krople lub środek zawarty w obroży. Zwróć uwagę, czy po ich zastosowaniu nie pojawiła się wysypka lub inne objawy świadczące o uczuleniu. Nie można łączyć ze sobą kropel różnych firm. Należy pamiętać o następnych dawkach lub zmianie obróżki na nową.

Lek, cena – ile kosztuje preparat na kleszcze dla psa?

Sabunol krople przeciw pchłom i kleszczom dla yorka kosztują ok. 14 zł. Jednak zdecydowanie częściej właściciele psów decydują się na preparaty Frontline. Cena za Spot On (krople) dla psa 2-10 kg wynosi ok. 50 zł za opakowanie (3 pipety, 3 dawki), a dla psa 10-20 kg ok. 65 zł. Jeżeli interesują cię tabletki, to do wyboru masz m.in. firmę Bravecto i markę Simparica. Zazwyczaj dostępne są na specjalne zamówienie.

Z kolei w przypadku obroży chętnie wybierany jest produkt marki Bayer Foresta. Za taką obrożę dla psa i kota poniżej 8 kg (długość 38 cm) trzeba zapłacić ok. 90 zł, a powyżej 8 kg (długość 70 cm) ok. 110 zł. Przed zakupem sprawdź datę ważności obroży.

Choroby odkleszczowe są bardzo niebezpieczne, dlatego nie należy oszczędzać na środkach, które mogą ochronić psa. Najtańsze obroże (ok. 10 – 15 zł) przestają spełniać swoją funkcję już po pierwszym spacerze w czasie deszczu lub po kąpieli w jeziorze. Zwykle zawierają tylko olejki, które mają odstraszać kleszcze, ale żadne substancje nie wnikają do ciała psa i nie powodują śmierci kleszcza w momencie wbicia się w ciało psa.

Kleszcze nie robią sobie wolnego i atakują przez cały rok. Przy niektórych psach lepiej sprawdza się obroża, a przy innych zalecane są krople. Jednak nawet najlepszy preparat na kleszcze dla psa nie zapewni 100% ochrony, dlatego po każdym powrocie należy dokładnie sprawdzać sierść pupila. Przy usuwaniu kleszcza należy pamiętać o tym, aby go nie wyrywać, a wykręcać, ponieważ w skórze nie możesz zostać nawet kawałek. Nawet dobry preparat może uczulić psa, dlatego po założeniu obroży lub po zaaplikowaniu kropli, upewnij się, czy na skórze psa nie pojawiły się żadne zmiany.

ikona podziel się Przekaż dalej