Temperatura psa - jaką temperaturę ma pies?

Prawidłowa temperatura ciała u psów wynosi średnio 37,5- 39,3° C. Przyjmuje się, że u małych ras (np. yorka) jest ona nawet do jednego stopnia wyższa niż u ras średnich i dużych. Warto wiedzieć, ile stopni ma zdrowy pies, by móc ocenić wzrost temperatury w trakcie choroby.

Nowo narodzony pies nie ma jeszcze w pełni rozwiniętej termoregulacji. Normalna temperatura u nowo narodzonego oseska to zatem około 34°C. U szczeniaka rośnie ona powoli przez kolejne tygodnie. W ciągu pierwszych siedmiu dni wzrasta do około 37°C. U zdrowego szczeniaka temperatura dorosłego psa reguluje się około czwartego tygodnia. Spadki temperatury u młodych psów są szczególnie niebezpieczne, gdyż mogą prowadzić do niedrożności porażennej jelit.

Stan podgorączkowy to podniesienie się temperatury o jeden stopień w stosunku do normy u danego psa. Gorączka to natomiast temperatura wyższa od normy o 2-3°C. Wysoka gorączka, zbliżająca się do 43°C powoduje nieodwracalne zmiany w organizmie czworonoga.

Dlaczego pies ma gorączkę?

Przyczyny gorączki u psa

Gorączka u psa to prawidłowa reakcja organizmu na:

 • infekcje (np. zapalenie ucha u psa),
 • szczepienie,
 • toksyny (np. zatrucie lekami).

Psy mają gorączkę podczas wielu chorób. Wzrost temperatury to bardzo niespecyficzny objaw, dlatego bez dodatkowych badań nie można rozpoznać przyczyny. Temperatura psa jest jednak wskazówką dla lekarza weterynarii. W przypadku infekcji przyczyną odchyleń temperatury od normy są wirusy, bakterie, grzyby lub pasożyty, które wywołują stan zapalny w organizmie.

W pewnych sytuacjach nawet u zdrowego psa dochodzić może do wzrostu temperatury. Dzieje się tak m.in. w stresie. Dość często gorączka odnotowywana jest także przez 24 lub 48 godzin po szczepieniu. Nie powinna być ona jednak wysoka.

Istnieje także gorączka nieznanego pochodzenia (FUO).  Częstość występowania tego typu problemu jest trudna do określenia. Zdarza się, że bywa ona nierozpoznawana, ale w wielu przypadkach diagnoza FUO bywa także nieprawidłowa ze względu na brak niektórych badań.

Kiedy zmierzyć temperaturę ciała u psa? Objawy gorączki

Każdy właściciel powinien umieć rozpoznać objawy choroby u czworonoga. Wysoka temperatura wpływa na nastrój i zachowanie zwierzęcia. Objawy gorączki to:

 • apatia,
 • ciepłe uszy,
 • dreszcze,
 • zaczerwienione oczy,
 • utrata apetytu,
 • kaszel,
 • wymioty,
 • osłabienie.

Temperatura psa mierzona jest zwykle w odbycie. Mierzenie standardowym termometrem trwa około minuty. Stosować można jednak specjalistyczne termometry przeznaczone dla psów.

Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi

Mierzenie temperatury krok po kroku:

 1.  Zanim termometr zostanie umieszczony w odbycie, musi zostać pokryty środkiem poślizgowym typu olej parafinowy lub wazelina.
 2. Termometr należy umieścić w odbytnicy czworonoga, wsuwając go do odbytu na długość od 1 do 2 cm w zależności od wielkości psa.
 3. Końcówkę termometru warto skierować na ścianę jelita, by nie sprawdzać temperatury w środku mas kałowych.
 4. Wynik odczytać można po 1-2 minutach.

Normą jest niechęć psów do wykonywania tego typu pomiaru. Niektóre psy mogą silnie zaciskać zwieracz odbytu, a w takiej sytuacji lepiej nie wpychać termometru na siłę, by nie spowodować urazów i bólu.

Pies u weterynarza trzymającego termometr, czyli właściwa temperatura psa
Jakie sa objawy gorączki u psa, czyli temperatura psa krok po kroku

Temperaturę u psa można zmierzyć także w uchu. Używa się w tym celu specjalnych termometrów cyfrowych. Niektórzy twierdzą, że nie jest to pomiar tak wartościowy, jak ten wykonywany w odbycie. Mierzenie temperatury w uchu bywa jednak łatwiejsze. Nie ma konieczności smarowania go przed użyciem, a pomiar jest szybki.  Termometr należy ustawić pod kątem 90 stopni do głowy zwierzęcia, by osiągnąć błonę bębenkową. W przypadku zapalenia ucha u psa temperaturę lepiej mierzyć w odbycie, by nie sprawiać psu dodatkowego bólu. Pomiar w uchu objętym chorobom nie byłby miarodajny. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach u psa.

Gorączka u psa

Wszystko, co musisz wiedzieć - krótka "ściąga" z danymi

 1. Podwyższenie temperatury ciała bywa normalne m.in. w trakcie stresu, upałów, czy  po aktywności fizycznej.
 2. Norma zakłada zakres od 37°C do 39, 3°C, dlatego warto znać dokładną, fizjologiczną temperaturę swojego psa, by ocenić wzrost temperatury podczas choroby. 
 3. To, o ile wzrosła temperatura w stosunku do normy, określa, czy pies ma stan podgorączkowy, czy gorączkę.
 4. Temperatura ciała psów najczęściej mierzona jest w odbycie.
 5. Profesjonalne bezdotykowe termometry dla psów kosztują między 200, a 500 złotych i umożliwiają mierzenie temperatury także w uchu, na dziąsłach, oku lub brzuchu. Taki pomiar trwa około 1-2 sekund.
 6. Nie wolno mierzyć psu temperatury "na siłę", gdyż może to doprowadzić do uszkodzeń naskórka i błon śluzowych.
 7. Nie wolno podawać psom leków z ludzkiej apteczki!
 8. Chcąc obniżyć temperaturę u psa, można podawać mu chłodną (nie bardzo zimną) wodę do picia i robić okłady z mokrych ręczników.
 9. Konieczne jest leczenie przyczyny gorączki!
 10. Zawsze zalecana jest konsultacja z lekarzem weterynarii, który wykona przynajmniej podstawowe badanie kliniczne w celu oceny stanu zdrowia czworonoga.

Co można podać psu?

Domowe sposoby na obniżenie temperatury psa to m.in. zastosowanie chłodnych okładów (szczególnie w okolicy łap i uszu), użycie wentylatora oraz regularne podawanie niewielkich ilości świeżej, chłodnej wody. W okresie gorączki lepiej zrezygnować z forsujących spacerów i zapewnić psu spokój.

Psu nie wolno podawać takich leków, jak np. ibuprofen, gdyż są one toksyczne dla czworonogów. Zanim opiekun zdecyduje się, podać jakikolwiek preparaty powinien sprawdzić, czy nie mają one negatywnego wpływu na zdrowie psa. W tym celu najlepiej skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Właściciel powinien zgłosić się z psem do gabinetu weterynaryjnego zawsze, gdy stan jego (przykładowego) yorka zaczyna go niepokoić. Pies zostanie dokładnie zbadany, a temperatura sprawdzona przez profesjonalistę. W celu objawowego leczenia weterynarz może podać psu leki przeciwgorączkowe odpowiednie dla zwierząt. Zwykle stosowane są zastrzyki, które działają szybciej niż tabletki i dają pewność, że leki trafiły do organizmu.

Konieczne jest jednak leczenie przyczyny gorączki, czyli infekcji lub zatrucia. Podstawowe badanie kliniczne pozwoli wykryć np. zapalenie ucha, ale norma to wykonanie także badań krwi oraz USG.

Gdy potrafimy sprawdzić, jak wysoka jest temperatura psa, każdy właściciel może samodzielnie ocenić, czy jego czworonóg ma stan podgorączkowy, czy gorączkę! To cenna wskazówka diagnostyczna!

ikona podziel się Przekaż dalej