Czy teleporada w weterynarii ma sens?

Dzięki „telemedycynie weterynaryjnej” można porozmawiać z weterynarzem przez SMS, telefon lub czat wideo, aby uzyskać niezbędne porady dotyczące zdrowia Twojego pupila. Nie zastępuje to jednak regularnych wizyt w gabinecie weterynaryjnym. Lekarz weterynarii nie może bowiem zdiagnozować ani przepisać Ci leków dla Twojego zwierzęcia, jeżeli wcześniej nie widział go osobiście.

Rozmawiając ze swoim lekarzem, dasz mu duże ilości informacji, które przyczynią się do postawienia prawidłowej diagnozy. W weterynarii również bardzo istotny jest wywiad z opiekunem. Informacje takie jak:

  • wiek,
  • apetyt,
  • aktywność,
  • zachowanie czy objawy chorobowe zauważone przez opiekuna, stanowią istotne naprowadzenie na dalszą diagnostykę choroby.

Niestety, opiekun nie widzi wszystkich objawów i nie jest w stanie dostarczyć informacji, które lekarz weterynarii wyciąga z przeprowadzonego badania klinicznego. Oczywiście, teoretycznie np. gdy pies kuleje, mógłbyś przesłać lekarzowi weterynarii film prezentujący sposób chodzenia Twoje pupila lub podczas konferencji wideo pokazać mu kolor dziąseł psa i wygląd oka. Nic nie zastępuje jednak osobistego badania klinicznego i możliwości wykonania szybkich testów np. wybarwienia oka fluoresceiną, czy pobrania i ocenienia pod mikroskopem zeskrobiny. Bez tych badań weterynarz mógłby zapewnić Twojemu psa jedynie objawową ulgę.

Kiedy można zadzwonić do lekarza weterynarii?

Teleporada nie jest właściwą opcją diagnozowania psów i kotów. Do lekarza weterynarii możesz jednak zadzwonić, gdy zauważysz niepokojące objawy. Wstępna rozmowa pomaga czasem np. w ustaleniu terminu konsultacji w gabinecie. W niektórych sytuacjach lekarz poinformuje Cię o konieczności natychmiastowej wizyty, a w innych ustali termin na kolejne dni.

Lekarz weterynarii nie może przepisywać leków ani diagnozować zwierząt przez telefon, ale może:

  • selekcjonować,
  • wspierać,
  • udzielać wskazówek i ogólnych porad.
Teleporada weterynaryjna dla psa
Konsultacja weterynaryjna podczas pandemii, jakich informacji na temat zwierzęcia potrzebuje weterynarz podczas teleporady

Biorąc pod uwage tę kwestię, istnieje pewien sens platform weterynaryjnych przeznaczonych do konsultacji online. Opiekun może tam otrzymać informacje o tym, jak często odrobaczać psy lub w jaki sposób zmienić karmę dla kota.
Konsultacja telefoniczna może czasem odbyć się także w celu omówienia wyników badań. W tym przypadku zwierzę zostało wcześniej zbadane klinicznie, a lekarz weterynarii pobrał próbki do dalszej diagnostyki. Dzwoniąc, można ustalić schemat dalszego postępowania w danym przypadku. Jeśli szukasz więcej ciekawostek, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zostać weterynarzem.

Konsultacje online w branży zoologicznej

Konsultacja online jest możliwa natomiast np. w przypadku dietetyków weterynaryjnych. Są to osoby, które mają doświadczenie w żywieniu zwierząt zdrowych oraz chorych. Konsultacja z takim specjalistą konieczna jest, gdy chcesz:

  • żywić psa dietą domową,
  • wprowadzić dietę BARF,
  • dopasować żywienie do choroby swojego pupila,
  • dobrać właściwy pokarm dla psa alergika czy po prostu mądrze wybierać gotowe produkty dla zwierząt.

Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi

Dietetycy weterynaryjni działają zarówno stacjonarnie, jak i online. Podczas konsultacji należy udzielić wszystkich informacji związanych z:

  • wiekiem,
  • stanem fizjologicznym,
  • ogólnym zdrowiem oraz preferencjami swojego pupila.

Ważne jest także to, czego oczekujesz Ty jako opiekun. Dietetyk weterynaryjny postara się dopasować żywienie psa lub kota do Waszego stylu życia I potrzeb zdrowotnych.

Konsultacje online oferują także niektórzy behawioryści lub osoby pomagające w pozytywnym szkoleniu, czy sportowej pracy z psami. W tym przypadku możesz opisać swój problem oraz dołączyć filmy prezentujące niepożądane zachowania psa lub elementy treningu, które sprawiają Wam problem.

Teleporady i konsultacje online to bardzo przydatne narzędzia, które można wykorzystać także w branży zoologiczno-weterynaryjnej. Nigdy nie będą jednak w stanie zastąpić osobistej konsultacji ze specjalistą.

ikona podziel się Przekaż dalej