Tauryna dla kota – dawkowanie i cena tauryny z apteki

Dlaczego każdy kot powinien przyjmować taurynę?

Tauryna jest niczym innym, jak aminokwasem – organicznym związkiem chemicznym, gromadzących się w kocich narządach. Tauryna jest m.in. w sercu, siatkówce oka, mięśniach szkieletowych, mózgu i wątrobie kotów. Koty nie mogą same syntetyzować tauryny, dlatego też powinny ją przyjmować np. w formie suplementacji albo pożywienia. Forum hodowców kotów bardzo często doradza w związku z tym kupowanie karm jak najlepszej jakości, będących bogatymi w taurynę. Dobrej jakości karma dla kota musi mieć odpowiednią ilość tauryny, pochodzącą z dużej ilości mięsa w karmie. Dlatego też zwraca się uwagę na forum, by właściciele kotów kupowali karmy mało przetworzone, bogate w mięso. Oto kilka przykładowych karm, które bogate są w taurynę:

Tauryna dla kota jest bardzo ważnym elementem życia każdego z nich. Jeżeli zabraknie jej odpowiedniej ilości w organizmie kota, może doprowadzić to do osłabienia się odporności zwierzęcia, a nawet bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Niestety, niedobór tauryny wielokrotnie skończyć się może również śmiercią kota, gdyż aminokwas ten odpowiada między innymi za prawidłową pracę serca u kotów.

W naturze, doskonałym źródłem tauryny są chociażby ryby, ale też ptactwo i małe gryzonie. Gdy kot poluje, właśnie w takiej postaci (upolowanej zwierzyny) dostarcza do organizmu taurynę. Niestety, domowe koty w większości nie mają możliwości polowania. Dlatego też, obowiązkiem każdego kociego opiekuna jest suplementować zwierzęta w ten aminokwas – w proszku lub w karmie. Oczywiście, wskazana jest uprzednia konsultacja z weterynarzem by wiedzieć, jaką ilość tauryny i w jakiej formie podawać ją swojemu pupilowi.

Niedobór tauryny u kotów – czym to grozi?

Dlaczego należy kupić karmę bogatą w taurynę albo suplementować nią kota w inny sposób? Otóż, tauryna dla kota pozwala prawidłowo mu się rozwijać. Jak już wspominaliśmy, tauryna gromadzi się m.in. w mózgu kota, więc jest odpowiedzialna za pracę całego układu nerwowego. Poza tym, aminokwas odpowiada również za np. skurcze serca (mięśnia sercowego) i prawidłowe rozwijanie się kotów. Jeżeli kot nie będzie pobierał tauryny zawartej w wysokiej jakości produktach, może się to bardzo źle odbić na jego kondycji fizycznej, doprowadzając do wyniszczenia zdrowia. Niedobór tauryny u kotów grozi:

  • Uszkodzeniem siatkówki oka, a więc zepsuciem się wzroku kota (ślepota)
  • Zaburzeniem pracy serca
  • Pomniejszeniem zdolności do rodzenia młodych u kotek lub obniżeniem masy jej miotów
  • Zaburzeniem rozwijania się mięśni szkieletowych
  • Mniejszą szansą na przeżycie u kociąt
  • Zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi u kotów

Polecane karmy weterynaryjne dla kotów

Tak naprawdę, niekoniecznie potrzebna jest czysta tauryna, by suplementować nią swojego kota. W większości przypadków wystarczy kupić dobrej jakości karmę, np. w sklepie Fajny Zwierzak. Jeżeli zadbasz o odpowiednio zbilansowaną dietę swojego przyjaciela, niedobór tauryny nie powinien się pojawić. Warto więc uzupełniać dietę kota zwłaszcza o ryby i mięso. Jeżeli będziesz karmił kota tylko warzywami i przetworzonymi zbożami, będzie on najbardziej narażony na niedobór aminokwasu. Trzeba zawsze z tyłu głowy zawsze mieć świadomość, czym grozi brak odpowiedniej ilości tauryny w kocim organizmie.

Najważniejszy koci aminokwas – tauryna dla kota

W tych produktach znajdziesz taurynę!

Małe kocięta nie muszą obawiać się brakiem tauryny, bo czerpią ją najpierw w ciele matki (w łożysku), a później wraz z jej mlekiem. Jednak, kiedy dorastają i trzeba już odstawić mleko, nagle zaczyna owej tauryny brakować. Właśnie wtedy bardzo ważne jest uzupełnianie tego cennego aminokwasu – co jest już zadaniem każdego kociego opiekuna. Poniżej przedstawiamy spis naturalnych produktów, które mają w sobie najwięcej czystej tauryny. Pamiętaj przy tym, że największa ilość kociego aminokwasu występuje w surowym mięsie. Kiedy jest ono poddawane obróbce, zawartość tauryny zmniejsza się o prawie 3/4 zawartości.

Zawartość tauryny w mięsie

Dorsz

31 mg / 100 g

Łosoś

130 mg / 100 g

Tuńczyk

68 mg / 100 g

Wołowina

49 mg / 100 g

Indyk

200 mg / 100 g

Wieprzowina

89 mg / 100 g

Drób

110 mg / 100 g

Ostrygi

396 mg / 100 g

Kot jedzący z miski karmę wymieszaną z tauryną, a także informacje o taurynie dla kota, rodzajach, zastosowaniu, dlaczego należy ją podawać kotu
Tauryna dla kota krok po kroku, czyli najlepsze porady, dlaczego należy podawać taurynę, zastosowanie oraz właściwości i działanie

Należy pamiętać również, że kot powinien mieć dostosowaną ilość podawanej dziennie tauryny do swojej masy. Zazwyczaj, jest to między 200 a 500 miligramów na kota. Trzeba jednak skonsultować to z weterynarzem.

Jak podawać kotu taurynę? Czy jej suplementowanie jest trudne?

Nie, to nie jest żaden kłopot dla właścicieli kotów. Możesz podawać suplement swojemu zwierzakowi np. z pożywieniem, czyli w formie gotowej karmy takiej, jak Royal Canin dla kota. Producenci najczęściej wpisują w informacje na temat karmy, jaka (procentowo) znajduje się w nich zawarta ilość tauryny. Nie zawsze jednak obecność aminokwasu jest zaznaczona w głównym składzie analitycznym na opakowaniu.

Aby móc prawidłowo suplementować kota w taurynę, należy zawsze brać pod uwagę jego dzienne zapotrzebowanie. W przypadku pojawienia się niejasności co do dawki, warto skonsultować się z weterynarzem, by ją ustalić. Jeżeli nie masz zaś pewności, czy w karmie którą kupujesz znajduje się odpowiednia ilość tauryny dla kota, możesz wspomóc się suplementami. Przydadzą się, gdy kot jest np. po zabiegu kastracji / sterylizacji i jest z tego względu osłabiony. Oczywiście, możesz podawać kotu taurynę w postaci ryb lub drobiu. Jednak, dobrą formą suplementacji jest również aminokwas zawarty w suplementach, pastach i sosach. Poniżej przygotowaliśmy spis kilku produktów bogatych w taurynę, które warto wziąć pod uwagę:

ikona podziel się Przekaż dalej