Pchły i kleszcze u psów - jakie preparaty ochronne stosować?

Pchły i kleszcze to pasożyty zewnętrzne, na które pies narażony jest obecnie praktycznie przez cały rok. Okres żerowania kleszczy uległ wydłużeniu i zaczyna się już w lutym, a kończy późną jesienią. Pchły natomiast mogą pojawić się u niego również w miesiącach zimowych.

Zarówno pchły, jak i kleszcze stanowią dla psów zagrożenie w związku z przenoszonymi przez nie chorobami. Pchły potrafią być źródłem tasiemca Dipylidium caninum, a kleszcze:

 • bakterii Borrelia burgdorferi (borelioza)
 • pierwotniaka Babesia canis (babeszjoza)
 • bakterii Anaplasma phagocytophilum i Ehrlichia spp.
 • Rickettsia rickettsii

Szacuje się, że co 5 kleszcz przenosi babeszjozę, a co 3 więcej niż jeden patogen.  Bytują one na łąkach i w parkach, dlatego chronić należy zarówno psa myśliwskiego, jak i miejskiego yorka.

Czworonoga chronić można, stosując takie preparaty, jak:

 • obroże
 • tabletki
 • preparaty spot-on (płyn w formie wylewki na kark)
 • płyn w sprayu

Każdy z nich ma swoje wady i zalety, a dopasowanie środka dla konkretnego psa warto skonsultować z lekarzem weterynarii. Doradzi on np. co lepiej sprawdza się u psów z obfitą sierścią. Pomoże także w wyborze pod kątem wagi psa, czasu działania i preferencji właścicieli.

Jak działają tabletki na kleszcze?

Sposób działania - jak wchłania się tabletka?

Tabletki na kleszcze dla psa, tak jak inne lekarstwa w tej formie, wchłaniają się z jego przewodu pokarmowego do krwiobiegu. Pies połyka ją, a lek (substancja czynna) zostaje uwolniona i przenika do krwi. Biodostępność tego typu preparatów jest duża i wynosi ponad 85%.

W przypadku Bravecto producent informuje, że pokarm przyspiesza wchłanianie substancji czynnej. Tymczasem w ulotce Simparici znajdziemy informacje o braku znaczenia tego, czy tabletka podawana jest na czczo, czy po posiłku. Fluralaner (Bravecto) podlega dystrybucji ogólnoustrojowej i osiąga najwyższe stężenie w tkance tłuszczowej, następnie w wątrobie, nerkach i tkance mięśniowej.

Praparaty te stosuje się u psów starszych niż osiem tygodni i cięższych niż 1,3kg lub 2 kg w zależności od produktu. U młodszych zwierząt lepiej zastosować np. preparaty w sprayu, które powinny być bezpieczne już od pierwszych dni życia. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak usunąć kleszcza.

Środki ochrony przed kleszczami - dla Twojego zwierzaka

Jak działają na kleszcze?

W przypadku tabletek pasożyt musi rozpocząć żerowanie, żeby wejść w kontakt z substancją czynną. Ważną informacją jest zatem to, że nie można całkowicie wykluczyć ryzyka przeniesienia chorób odkleszczowych.

Mechanizm działania sarolaneru (Simparica) i fluralaneru (Bravecto) opiera się na czynnościowym blokowaniu kanałów chlorkowych aktywowanych ligandami (receptory GABA i glutaminowe) - jak donoszą ulotki produktów leczniczych. Prostszymi słowami oznacza to, że doprowadzają one do śmierci pajęczaków poprzez zakłócenie pracy ważnych receptorów i przepływu sygnałów w układzie nerwowym pasożyta. Konsekwencją jest jego paraliż i śmierć.

Pies siedzący na podłodze i tabletka na dłoni, a także polecane tabletki na kleszcze dla psa
Jaki są polecane tabletki na kleszcze dla psa i przeciw kleszczomoraz opinie

Tabletki na kleszcze dla psa

Przegląd preparatów

 1. Bravecto - tabletka wyprodukowana przez firmę holenderską jako konkurencyjny produkt dla obroży marki Bayer.  Przeciwkleszczowe działanie związane jest z użytym w składzie fluralanerem. Długość działania przeciw pchłom i kleszczom utrzymuje się 12 tygodni, czyli około 3 miesięcy. Ma formę przysmaku i przypomina małe ciasteczko, dlatego psy zwykle chętnie ją połykają. Można ją kupić w sklepach zoologicznych i gabinetach weterynaryjnych. Kosztuje od 100zł do 160 zł w zależności od wagi psa i miejsca zakupu. Dostępne są wersje dla psów o masie ciała od 2,5 kilograma do 56 kilogramów podzielone na 5 kategorii: bardzo małe psy, małe psy, średnie psy, duże psy i bardzo duże psy. Cena podzielona przez długość działania preparatu nie różni się jednak zbytnio od comiesięcznego podawania wylewki na kark. Produkt jest bezpieczny dla suk w okresie ciąży i laktacji. Przeciwwskazaniem nie jest także cieczka u psa.
 2. Simparcia - tabletka,której działanie przeciwkleszczowe utrzymuje się około 5 tygodni. Lek (substancja czynna) w niej zawarta to sarolaner. Również ta tabletka wygląda jak psie ciasteczko. Cena waha się od 30 zł do 60zł za tabletkę kupowaną w gabinecie weterynaryjnym. Sklepy zoologiczne sprzedają natomiast opakowania po 3 tabletki, których koszt wynosi od 90zł do 250zł. Simparica dostępna jest w wersji dla bardzo małych, małych, średnich, dużych i bardzo dużych psów. Występuje w sześciu przedziałach wagowych i może być stosowana już od 1,3 kilograma wagi psa. Produkt może być stosowany u suk ciężarnych z zalecenia lekarza, choć producent nie przeprowadził tego typu badań. Działanie przeciwpchelne rozpoczyna się po 8 godzinach od podania, a w przypadku kleszczy 12 godzin po podaniu tabletki. Kleszcze, które żerowały na psie, zabijane są w ciągu 24 godzin. Producentem Simparici jest firma Zoetis.
 3. NexGard - tabletka zawiera afoksolaner. Produkowana jest przez firmę Merial . Dostępna jest w 5 różnych stężeniach zależnych od masy ciała psów. Ze względu na to, że zawiera także oksym milbemycyny, może być stosowana w leczeniu nicieni żołądkowo-jelitowych. Zaleca się jej comiesięczne podawanie. Pchły zabija w ciągu 8 godzin, a kleszcze w ciągu 48 godzin. Opakowanie NexGard (3 tabletki) w sklepach zoologicznych kosztuje od 120 zł do 200 zł.

Powyższe preparaty zastosować można zarówno prewencyjnie, jak i jako "lekarstwo" u psów cierpiących na APZS (alergiczne pchle zapalenie skóry), czy inne choroby pasożytnicze w zależności od składu preparatu.

Opinie - jak na tabletki reagują psy?

Opinie o tabletkach bywają różne. Niektóre rasy wykazują nadwrażliwość na pewne substancje czynne i mogą reagować na nie w niepożądany sposób. 

Głosy "przeciw" donoszą o:

 • powikłaniach w formie wymiotów i biegunek
 • powikłaniach związanych z nadmiernym ślinieniem
 • brak możliwości oceny skuteczności tabletki, gdy pies zwymiotuje w ciągu kilku godzin po jej podaniu
 • brak działania odstraszającego kleszcze

Za użyciem tego typu preparatu przeciw kleszczom stoi natomiast kilka innych argumentów:

 • długość działania
 • niewrażliwość na środowisko zewnętrzne (deszcz lub kąpiel nie skracają czasu działania preparatu)
 • duża skuteczność
 • brak zapachu (który może być odczuwany przy stosowaniu obroży)

Tabletki na kleszcze dla psa to dobry wybór dla wielu psów, ale właściciele wybrać mogą również preparaty spot-on, obroże lub spraye. Bez względu na rodzaj produktu pamiętać należy o jego regularnym podawaniu i zapewnieniu psu stałej ochrony. Babeszjoza i borelioza to bowiem potencjalnie śmiertelne choroby.

ikona podziel się Przekaż dalej