Suchy nos u psa – 4 najczęstsze przyczyny i możliwe konsekwencje
Zauważyłeś u swojego mopsa lub maltańczyka popękany i chropowaty nos? Sprawdź, dlaczego tak się dzieje i co zrobić, by odzyskał zdrowy wygląd.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach psów.
Z tego artykułu dowiesz się:
Suchy nos u psa – najważniejsze fakty o psim nosie
Dlaczego zdrowy pies ma mokry i zimny nos?
Przyjęło się uważać, że ciepły i suchy nos u psa jest objawem choroby. W praktyce jednak wysuszony naskórek nie zawsze oznacza chorobę. Skąd zatem taki mit? Przypuszczalnie z czasów, gdy nosówka psów była powszechną, śmiertelną chorobą czworonogów. Jednym z jej objawów jest bowiem hiperkeratoza (zgrubienie) skóry nosa i łap. W tamtym okresie chłodny i mokry nos uważano zatem za dobry znak! Obecnie większość psów poddawana jest szczepieniom ochronnym, co znacznie ograniczyło problem nosówki.
Istnieją trzy główne powody, dla których psi nos jest mokry i zimny:
- Na nosie czworonoga znajduje się warstwa śluzu, która pomaga mu wąchać. Skóra nosa psa zawiera gruczoły wytwarzające śluz, który utrzymuje wilgotność tego obszaru. Cienka warstwa przylega do lusterka nosa, zwiększając wchłanianie substancji zapachowych.
- Wilgotny nos psa pomaga mu się ochłodzić. Psy nie mają gruczołów potowych tak, jak ich właściciele. Zamiast tego „pocą się” przez powierzchnię nosa i opuszek łap.
- Psy liżą nosy. Czynność ta służy m.in. ich oczyszczeniu, gdyż podczas jedzenia oraz węszenia szybko się brudzą.
Węch to ważny zmysł dla psa! Zwierzęta te mają ponad 100 milionów receptorów czuciowych w obrębie jamy nosowej. Dodatkowo obszar ich mózgu przeznaczony do analizy zapachów jest około 40 razy większy niż porównywalna część mózgu człowieka. Dlaczego psi nos działa lepiej, jeśli jest wilgotny? Cząsteczki zapachu lepiej przylegają do zwilżonych powierzchni!
Co oznacza suchy nos u psa?
W niektórych przypadkach suchy nos u psa może oznaczać, że jest on chory! Chropowaty, popękany i suchy nos może występować w takich problemach zdrowotnych, jak:
- Poparzenie słoneczne, które objawia się suchością nosa oraz jego zaczerwienieniem i łuszczeniem się naskórka. Latem warto smarować nos specjalnymi kremami z filtrem przeciwsłonecznym. Szczególnie wrażliwe są zwierzęta o jasnych nosach! Jeżeli nie chcesz, by Twój pies był chory na raka skóry koniecznie stosuj profilaktykę, gdyż powtarzające się oparzenia słoneczne mogą prowadzić właśnie do takiego finału.
- Choroby skóry powodują powstawanie ran, strupów oraz innych problemów. Konieczna jest dokładna diagnostyka w gabinecie weterynaryjnym, gdyż przyczyny bywają bardzo różne – od niedoborów żywieniowych po choroby autoimmunologiczne.
- Odwodnienie to poważny stan doprowadzający nie tylko do suchości w nosie. Inne objawy to zapadnięte gałki oczne, suche dziąsła, utrata elastyczności skóry. W takim przypadku konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarska.
- Alergie – istnieją doniesienia, iż psy z suchym nosem mogą mieć uczulenie na plastik. Dlatego, jeśli Twój york je lub pije z plastikowych misek, warto zamienić je na metalowe lub porcelanowe. Za reakcje odpowiedzialne mogą być także niektóre środki chemiczne lub produkty spożywcze.
Suchy nos u szczeniakawystępuje rzadziej niż u seniorów, ale może pojawiać się w upalne dni lub u szczeniaka brachycefalicznego mającego trudności z oblizywaniem nosa.
Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi
Czy ciepły lub gorący nos u maltańczyka oznacza gorączkę? W celu stwierdzenia podwyższenia temperatury u psa konieczne jest zmierzenie temperatury w odbycie lub uchu. Temperatura i wilgotność nosa nie są bowiem adekwatnym wskaźnikiem stanu zdrowia. Zdrowe psy miewają naturalnie suche nosy, a chore czworonogi mogą mieć je chłodne i mokre.
Zanim spanikujesz pamiętaj zatem, że gorący nos nie zawsze oznacza, że czworonóg jest chory. U psów wysuszony naskórek nosa pojawia się np. rano lub po dłuższej drzemce. Może to być także efekt zbyt suchego powietrza w domu lub problemów z oblizywaniem nosa. Ostatnia opcja występuje dość często np. u mopsa oraz innych psów ras brachycefalicznych. W przypadku takich pupili należy zwracać uwagę na to, jak pies dyszy lub zachowuje się po wysiłku, gdyż są to rasy zagrożone zespołem brachycefalicznym i związanymi z nim konsekwencjami. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o przeziębieniu u psa.
Choroby lusterka nosa – przyczyny
Dermatozy nosa to inaczej choroby skóry nosa oraz jego okolicy. Powierzchnia nosa to fachowo jego lusterko, a stan zapalny tego obszaru może być spowodowany licznymi chorobami.
- Piodermia – zapalenie skóry wywołane najczęściej przez bakterie objawiające się owrzodzeniami oraz grudkami powstającymi na skórze.
- Grzybica skórna – inaczej powierzchowna może dotyczyć także skóry nosa.
- Nużyca – wysuszony nos występuje w formie miejscowej tej choroby pasożytniczej.
- Toczeń rumieniowaty - choroba autoimmunologiczna podczas której zmiany obejmują m.in. grzbiet nosa.
- Pęcherzyca – choroba autoimmunologiczna powodująca. że kufa pokrywa się strupami lub owrzodzeniami.
- Idiopatyczne odbarwienie płytki nosowej – inaczej śnieżny lub zimowy nos u psa. Choroba postępuje z czasem. Początkowo nos ma kolor brązowy, a następnie staje się biały.
- Chłoniak skóry, nos traci kolor i czerwienieje; ostatecznie w okolicy nosa mogą pojawić się wrzody.
- Reakcje polekowe – odbarwienie lub wysuszenie naskórka nosa może być reakcją organizmu na niektóre leki. Reakcje dermatologiczne są stosunkowo częste, ale po podaniu każdego leku opiekun powinien obserwować psa także pod kątem poważniejszych problemów. Jeśli pies niepokojąco dyszy lub pojawiają się obrzęki, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem weterynarii.
- Dermatozy cynkozależne – pierwszy typ pojawia się u psów ras północnych, a drugi u szczeniąt psów ras szybkorosnących. Wszelkie zmiany wynikają z niedoboru cynku.
- Zapalenie naczyń płytki nosowej – rzadka choroba o podłożu autoimmunologicznym.
- Leiszmanioza – może powodować odbarwienie nosa, który staje się biały lub różowy z owrzodzeniami.
Czym smarować nos psa?
Suchy nos u psa wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Regularne smarowanie odpowiednimi maściami jest najlepszą profilaktyką! Bardzo dobre preparaty to:
- Elastopad,
- maść z witaminą A,
- NozzleDazzle,
- K9 Paw `n` Nose,
- Totobi.
Co jeszcze możesz zrobić? Leczenie zależy od przyczyny. Testy diagnostyczne obejmują zeskrobiny skóry, posiewy bakterii i grzybów oraz biopsje. Przepisane leki będą zależne od ich wyników. Przykładowo, jeśli zdiagnozowane jest słoneczne poparzenie skóry pomocne może być połączenie miejscowego balsamu steroidowego oraz ograniczenia ekspozycji na światło słoneczne.
W słoneczne dni warto stosować kremy z filtrami np. Elastopad lub SunFree. Uchroni to psa przed poparzeniem słonecznym i niepotrzebnym dyskomfortem. Pamiętaj, że powtarzające się poparzenia mogą doprowadzić do nowotworu skóry!
Dla psów prezentowanych na wystawach na rynku zoologicznym pojawiły się też maści przyczerniające nos. Opiekun może przy ich użyciu zatuszować czasowy lub stały brak pigmentu nosa. Opierają się one na naturalnych składnikach, a efekt utrzymuje się od kilku godzin do kilku dni.
Psi nos to narząd o czułości, jakiej nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić! Opiekunowie psów powinni zwracać uwagę na nos swojego pupila i dbać o niego, by ich podopieczny mógł w niezakłócony sposób poznawać swoje otoczenie!