Spuchnięte oko u kota — jak wygląda badanie okulistyczne?

Oko kota zlokalizowane jest w oczodole, a chronią je dwie powieki: górna oraz dolna. Co ciekawe, u kota występuje jeszcze trzecia powieka w przyśrodkowym kącie oka. W przyśrodkowym kącie oka znajduje się również ujście gruczołu nosowo-łzowego. Jest to niewielka struktura odpowiedzialna za odprowadzanie łez.

Zmiany w obrębie powiek, czy ogólnie oczu mogą mieć różne przyczyny. Ustalenie, czy powoduje je choroba, czy np. uraz trzeba pozostawić lekarzowi weterynarii, który wykona zarówno badanie ogólne, jak i dokładne badanie oka. Zanim lekarz weterynarii przejdzie do badania okulistycznego, zawsze przeprowadza bowiem dokładny wywiad z opiekunem zwierzęcia i wykonuje podstawowe badanie kliniczne. Te dwie czynności pozwalają ustalić najważniejsze fakty oraz ocenić stan pacjenta.

Samo badanie okulistyczne może obejmować różne czynności. Początkowo lekarz ocenia, czy oczy otwierają się prawidłowo, czy u zwierząt występują oznaki bólu oraz, czy obecna jest jakakolwiek wydzielina. Lekarz stara się także ocenić czy zwierzę widzi. Badaniu podlegają także m.in. źrenice. Jeżeli spuchnięte jest jedno oko, takiem badaniu podlega początkowo tylko to drugie. W przypadku zmian w obu oczach konieczne bywa podanie leków, które zmniejszą obrzęk. Na liście potencjalnych badań jest test łzowy Schirmera, badanie fluoresceiną, pobierane są próbki na badanie bakteriologiczne/mykologiczne/cytologiczne. Co ważne, próbki muszą zostać pobrane przed wprowadzeniem jakiegokolwiek leczenia w postaci kropli do oczu. Lekarz weterynarii może wykonać o wiele więcej testów i badań, ale wszystko uzależnione jest od tego, jakie objawy prezentuje zwierzę.

U kotów z obrzękiem oka dodatkowo może zostać zdiagnozowane przekrwienie spojówki, zapalenie rogówki czy wrzód rogówki. Lekarz weterynarii w każdym przypadku musi uwzględnić tak zwane rozpoznanie różnicowe, czyli listę jednostek chorobowych, które mogą wywołać takie same objawy. Po uwagę bierze się m.in. infekcje bakteryjne lub wirusowe, zmiany nowotworowe, a także mniej typowe choroby.

Zapalenie spojówki a spuchnięte oko u kota

Spuchnięte oko może być objawem zapalenia spojówki lub wynikać z urazu. Jednak takie pozornie miejscowe problemy mogą czasem wskazywać także na chorobę uogólnioną. W trakcie zapalenia spojówek u kota mogą być zaczerwienione i spuchnięte, a wyciek może mieć charakter surowiczy lub ropny. Co ważne, rodzaj wydzieliny może częściowo sugerować przyczynę choroby, choć nie wystarczy do postawienia ostatecznej diagnozy.

Zdarza się, że zapalenie spojówek to stan przejściowy, który ustąpi samoistnie, ale przedłużające się zapalenie spojówek i obfita wydzielina, które są połączone z zaczerwienieniem, mrużeniem powiek czy zmętnieniem rogówki wymaga dokładnego badania okulistycznego.

Do przyczyn zapalenia spojówek u kotów można zaliczyć:

  • infekcje wirusowe (np. koci katar),
  • infekcje bakteryjne,
  • alergie,
  • reakcję na ciała obce.

Sprawdź także ten artykuł na temat nosówki u kotów.

Choroby oczu – jak podawać krople do oczu u kota?

Właściwe podawanie leków jest niezbędne dla szybkiego powrotu do zdrowia. Zawsze, zanim spróbujesz zakropić kocie oczy preparatem przepisanym przez lekarza weterynarii, koniecznie musisz przemyć kocie powieki, by usunąć gromadzącą się wydzielinę. W tym celu przydatna jest sól fizjologiczna, przegotowana woda lub weterynaryjne płyny do higieny okolicy oczu. Pamiętaj, by ogrzać je do temperatury ciała kota. Nie stosuj zimnych płynów, by dodatkowo nie drażnić zdenerwowanego zwierzęcia.

Chore zwierzę może nie być zadowolone z zabiegów leczniczych. Wskazane bywa owinięcie go kocem lub ręcznikiem z odsłoniętą głową. Bądź spokojny i chwal kota podczas całego zabiegu, a potem zaoferuj mu smakołyki.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Jak podawać krople?

  1. Chwyć głowę kota i skieruj ją delikatnie ku górze.
  2. Kciukiem oraz palcem wskazującym rozchyl powieki.
  3. W drugiej ręce trzymaj uszykowane opakowanie z otwartymi kroplami. Dłoń z preparatem oprzyj o czoło kota, tak, by wyeliminować ryzyko urazu, gdy kot poruszy głową.
  4. Podaj krople!
  5. Przytrzymaj chwilę kota w tej pozycji.

Pamiętaj, by poinformować lekarza weterynarii, jeżeli nie udało Ci się zakropić oczu kota! Ten fakt pozwoli mu lepiej ocenić stan pacjenta i/lub zmienić leczenie.

Białe robaki u kota? Spuchnięte, zaczerwienione lub ropiejące oko? A może suchy nos u kota? Opiekunowie mają wiele wątpliwości, co robić w różnych sytuacjach. Nie bój się pytać i prosić o pomoc załogi gabinetu weterynaryjnego.

ikona podziel się Przekaż dalej