Smecta dla psa — zastosowanie, działanie, dawkowanie
Biegunka u psa pojawia się w najmniej oczekiwanych momentach. Wakacyjny wyjazd, wieczór wigilijny albo okres urlopu w najbliższym gabinecie weterynaryjnym. Pewnie to znasz! Wielu opiekunów zastanawia się zatem, jak pomóc psu w takich sytuacjach. Czy można podać węgiel aktywny? Czy smecta dla psa jest odpowiednia? Sprawdzamy, co podawać „na rozwolnienie” u psa i jak wygląda dawkowanie.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zdrowiu zwierząt.
Biegunka u psa – co powoduje rozwolnienie?
Biegunka u dorosłego psa np. yorka lub golden retrievera może być przewlekła, lub ostra. Rozwolnienie określa się jako ostre, gdy trwa kilka dni. Ciągła, ponad 14-dniowa biegunka jest już nazywana przewlekłą.
Ostra biegunka najczęściej związana jest z:
- zatruciem pokarmowym polegającym na spożyciu nieświeżych produktów,
- zmianą diety,
- infekcją wirusową,
Tymczasem przewlekła jest typowa dla:
- pasożytów,
- niewydolności trzustki,
- nietolerancji pokarmowej,
- stresu.
Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi
Niektóre psy mierzą się z przewlekłą biegunką z powodu zespołu jelita drażliwego. Do schorzenia predysponowane są osobniki nerwowe oraz mocno przywiązane do właścicieli (odczuwające silny stres związany z rozłąką).
Jesteś opiekunem szczeniaka? Rozwolnienie u młodego psa może być spowodowane parwowirozą. Częste oddawanie luźnego stola łatwo doprowadza do odwodnienia i osłabienia pieska.
Inne częste przyczyny biegunek u szczeniaka to:
- pasożyty,
- stres,
- zmiana karmy.
Przewód pokarmowy szczeniąt jest jeszcze niedojrzały i bardzo wrażliwy. Zmiany karmy wynikające z różnych przyczyn powinny być stopniowe, jeśli istnieje taka możliwość. Zmianę rozłożyć można na kilka dni, podając początkowo niewielką ilość nowego produktu z dotychczasową karmą i z dnia na dzień zmieniać proporcje na rzecz nowej karmy.
Smecta dla psa – czy to dobry pomysł na rozwolnienie?
Smecta to nazwa preparatu dostępnego w aptekach. Zawiera ona diosmektyt, czyli glinokrzemian. Można go podawać „na biegunkę” u dorosłych i dzieci od 2 roku życia. U młodszych pacjentów stosuje się maksymalnie 2 saszetki na dobę. Dobowa dawka dla dorosłych to 9 gramów, czyli 3 saszetki.
Smecta powleka błonę śluzową przewodu pokarmowego, a zatem wzmacnia barierę ochronną jelit zarówno przed patogenami, jak i innymi czynnikami drażniącymi. Diosmektyt adsorbuje także m.in. gazy jelitowe.
Czy można stosować smectę u psa? Glinokrzemian, czy inaczej glinka kaolinowa może być podawana psom. Smecta dla psa dawkowana jest w proporcji około 1 saszetki na 15 kg masy ciała psa, warto jednak skonsultować się z lekarzem weterynarii telefonicznie. Niekoniecznie musisz podawać jednak psu akurat smectę. Na rynku dostępne są specjalne preparaty dedykowane psom zawierające kaolin lub inne substancje hamujące biegunkę i pozytywnie wpływające na przewód pokarmowy czworonogów. Sprawdź także ten artykuł na temat pyralginy dla psa.
Co podawać psu z biegunką? ”Leczniczy mini przewodnik”
Biegunka u psa, która zaczyna się w nocy, spędza sen z powiek właściciela. Chcąc ją jak najszybciej zatrzymać, warto mieć w domu "psią apteczkę", w której znajdą się tabletki lub pasty przeznaczone do leczenia biegunek. Zawierają one m.in. elektrolity, prebiotyk, dekstrozę, smektyt lub L-glutaminę. Składniki te pozwalają na przywrócenie równowagi elektrolitowej oraz regenerację nabłonka jelit. Wspierają rozwój mikroflory jelit, a także są źródłem łatwo przyswajalnej energii. Można je podać bez obaw, stosując się do zaleceń z opakowania lub ulotki.
Chcąc zatrzymać biegunkę, nie wolno podawać psu herbaty ani czekolady. Są to domowe sposoby „polecane” u ludzi, ale pies może ulec przez nie zatruciu. Lepiej nie sięgać także po tabletki z ludzkiej apteczki bez konsultacji z lekarzem weterynarii.
Bezpieczne powinny być takie leki jak:
- no-spa
- węgiel aktywny
- glinka kaolinowa
- nifuroksazyd.
Dawkę leku powinien określić specjalista. Co ważne, podany węgiel aktywny ma za zadanie wiązać toksyny. Istotny jest zatem, gdy pies zje szkodliwe dla niego produkty. Czekolada dla psa? Cebula? Niejadalne grzyby? To wszystko nie powinno nigdy znaleźć się w psim pysku ani brzuchu.
Zatrzymanie biegunki wspomoże także głodówka. Wielu lekarzy weterynarii zaleca 12- lub 24-godzinną głodówkę, po której jedzenie wprowadza się stopniowo. Popularny ryż z marchewką i kurczakiem nie jest jednak jedynym rozwiązaniem. Lepsza może okazać się np. dynia oraz delikatny dla przewodu pokarmowego batat z delikatnym mięsem. Początkowo dawka pokarmu powinna być mniejsza niż normalne posiłki. Karm psa częściej, ale małymi porcjami.
Pies ma biegunkę? A może Twojemu psu śmierdzi z pyska? Pamiętaj, że wszystkie wątpliwości należy konsultować z lekarzem weterynarii. Tylko prawidłowo przeprowadzone badania kliniczne połączone z badaniami klinicznymi pozwalają postawić prawidłową diagnozę. Lekarz weterynarii prawidłowo dopasuje dawkowanie leków oraz pomoże Ci wprowadzić zmiany w diecie psa.