Ślinotok u kota — przyczyny, leczenie, zapobieganie, porady
Widzisz, że u Twojego kota ślina leci „strumieniami”? Nagły ślinotok może być powodem do niepokoju, choć nie zawsze wymagane jest leczenie. Sprawdzamy, co oznacza obficie cieknąca ślina oraz jak może wyglądać ewentualne leczenie takiego problemu.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach kotów.
Ślinotok u kota – jak produkowana jest ślina?
Czym właściwie jest wydzielina cieknąca z pyska Twojego kota? To bezbarwny, bezwonny i lepki płyn, którego skład jest zależny m.in. od rodzaju pokarmu.
Od czego zależy produkcja śliny? U psów i kotów wyróżnić można cztery pary głównych gruczołów ślinowych:
- przyusznicę,
- śliniankę żuchwową,
- śliniankę podjęzykową,
- śliniankę jarzmową.
Podstawowym bodźcem do wydzielania śliny jest smak, ale swoją rolę odgrywają także sam zapach oraz widok jedzenia. Jest to spore uproszczenie, ponieważ produkcja śliny jest związana z układem nerwowym oraz hormonami.
Ślina „leci” ze ślinianek nie bez powodu. Główna jej rolą jest nawilżanie pokarmu i ułatwienie jego transportu przez przełyk do żołądka. Ma jednak dodatkowe właściwości. Podczas rozpuszczania zawartych w pokarmie związków może wpływać na pobudzenie kubków smakowych zwierząt. Zawiera także immunoglobuliny, enzymy oraz lizozym, a szczególnie u psów pełni dodatkową ważną rolę w termoregulacji.
Nagły ślinotok u kota – przyczyny
Nadmierne ślinienie się kota może mieć różne przyczyny. Zwykle problem zlokalizowany jest w obrębie jamy ustnej. ”Winne” mogą być same gruczoły ślinowe, ale także przełyk lub dalsze części przewodu pokarmowego. Zapalenie przełyku, ciała obce i zwężenia przełyku, a także zaburzenia motoryki mogą prowadzić do nadmiernego wytwarzania śliny. Nadmierne ślinienie może wynikać również z chorób:
- neurologicznych,
- metabolicznych,
- zakaźnych,
- immunologicznych.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Zdarza się także, że jest to reakcja na leki lub coś, co Twój pupil zjadł np. toksyczną roślinę doniczkową.
Ślinotok u kota może przebiegać w różny sposób i wahać się od łagodnego do ciężkiego. Zdarza się, że kot ślini się w sposób przerywany, gdy w innych przypadkach wzmożona produkcja śliny jest względnie stała. Zawsze zwracaj uwagę, jak wygląda ślina Twojego pupila. Ta, która jest podbarwiona krwią lub ma charakter ropny, zwykle wskazuje na miejscowy problem w jamie ustnej.
Wybierając się do lekarza weterynarii, pomyśli, czy kot mógł mieć kontakt z toksynami np. niebezpiecznymi dla kotów roślinami lub twoimi lekami. Postaraj się także udzielić lekarzowi weterynarii informacji o dodatkowych problemach np. wymiotach, biegunce, zaburzeniach w oddawaniu moczu. Sprawdź także ten artykuł na temat nosówki u kotów.
Co robić, gdy kot ślini się zbyt obficie?
Cieknąca z pyska ślina, powinna być powodem do konsultacji z lekarzem weterynarii. Chcąc znaleźć przyczynę problemu, należy przeprowadzić dokładne badanie jamy ustnej, które obejmuje oględziny wszystkich zębów oraz tkanek przyzębia. Ważne jest także sprawdzenie, co dzieje się pod językiem kota. Lekarz weterynarii może szukać drobnych zmian, jak małe pęcherzyki lub pęcherze. Podczas badania sprawdzane jest również podniebienie. Po jamie ustnej należy dokładnie przyjrzeć się głowie zwierzęcia, by dostrzec ewentualne asymetrie lub obrzęki. Jeśli zwierzę nie może zamknąć pyska, wykonuje się RTG stawów skroniowo-żuchwowych.
Kolejny element badania to sprawdzenie gruczołów ślinowych. Są one badane pod kątem wielkości, jędrności i możliwej bolesności. Powiększone gruczoły ślinowe mogą być mogą być objawem chorobowym.
Jeżeli nie uda się znaleźć przyczyny, diagnostyka trwa. Zdjęcia rentgenowskie klatki piersiowej mogą być pomocne w wykluczeniu ciał obcych przełyku lub wykazania poszerzenia przełyku wypełnionego gazem, lub płynem. Leczenie jest zależne od przyczyny, podobnie jak rokowania kota.
Nadmierne ślinienie się u kota może oznaczać problemy z jamą ustną, ale również bardziej zaawansowane choroby lub nagłe zatrucia. Warto im się przyjrzeć i wybrać na wizytę do lekarza weterynarii. Potraktuj ten problem poważnie jak spuchnięte oko u kota. Jako świadomy opiekun rozwijaj swoją wiedzę. Dowiedz się, jak przebiega toksoplazmoza u kota albo jak wygląda badanie okulistyczne.