Układ rozrodczy suczki

Układ rozrodczy suki tworzą dwa jajniki, dwa jajowody oraz macica z pochwą, którą otaczają wargi sromowe. Macica u suki położona jest w jamie miednicy. Jest to narząd o budowie dwurożnej z trzonem oraz szyjką macicy przechodzącą w kanał pochwy.

Cykl płciowy suki składa się z czterech faz: proestrus, estrus, diestrus i anestrus. W trakcie tych faz następują zmiany hormonalne, które odpowiadają za wystąpienie cieczki i owulacji u suki. Przed wystąpieniem cieczki zaczyna rosnąć poziom estrogenów, które odpowiedzialne są m.in. za obrzmienie warg sromowych. Z czasem ich poziom spada, a następuje podwyższenie stężenia progesteronu. Po owulacji organizm powoli przechodzi w kolejną fazę, czyli diestrus. Trwa ona około 80-100 dni, czyli dłużej niż trwająca około 63 dni ciąża u psa. Faza anestrus to czas spokoju płciowego, która zaczyna się po porodzie lub zakończeniu diestrus i ciągnie się do kolejnej cieczki. Czas ten jest zmienny w zależności od rasy i trwa od miesiąca do nawet dwóch lat.

Jeśli suczka dopuści samca w okresie okołoowulacyjnym, istnieje ryzyko zapłodnienia. Należy później zwracać uwagę na objawy ciąży u psa, które są jednak widoczne zwykle w jej drugiej połowie. Warto zatem udać się do lekarza weterynarii na badanie ultrasonograficzne lub oznaczenie poziomu hormonów. Objawy ciąży u psa, które może zauważyć właściciel to m.in. lekki spadek apetytu, częstsze odpoczywanie, powiększenie obrysu brzucha, powiększenie i ciemnienie gruczołów mlekowych.

Zapalenie macicy rozwija się w fazie diestrus, czyli około 6-8 tygodni po cieczce. Jest ono związane ze zmianami hormonalnymi oraz wniknięciem do macicy bakterii, które np. wcześniej powodowały podkliniczne zapalenie dróg moczowych, które nie dawało objawów.

Ropomacicze - niebezpieczna choroba macicy

Powstawanie i objawy choroby

Ropomacicze polega na torbielowatym rozroście błony śluzowej macicy, w której gromadzi się wydzielina i finalnie dochodzi do rozwoju wtórnej infekcji bakteryjnej. Problem ten pojawia się u około 25% niewykastrowanych suk powyżej 5. roku życia.

Niepokojące objawy to wzmożone pragnienie, oddawanie większej ilości moczu, wymioty, biegunka oraz brak apetytu i osłabienie. Zdarza się, że pies się trzęsie, ma podwyższoną temperaturę (około 20% suczek) lub zapadnięte (w wyniku odwodnienia) gałki oczne czy mniej elastyczną skórę.

W przypadku ropomacicza otwartego u suki widoczny bywa wypływ z dróg rodnych. Jest to zwykle krwisto-ropna wydzielina o nieprzyjemnym zapachu. Część suk wylizuje okolice sromu, co utrudnia zaobserwowanie wypływów.

Śmiertelność jest niestety wyższa, niż chcieliby lekarze weterynarii. Nie udaje im się uratować około 5-10% procent suczek. Największe znaczenie ma bowiem szybkość reakcji właścicieli. Im później suczka zostanie zdiagnozowana tym trudniejszy i bardziej ryzykowny jest zabieg usuwania chorobowo zmienionej macicy. Śmierć zwierząt jest zwykle spowodowana endotoksemią (sepsą) i wstrząsem. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zdrowiu zwierząt.

Rozpoznanie ropomacicza u suk

Rozpoznanie ropomacicza opiera się na wywiadzie, badaniu klinicznym i badaniach dodatkowych. Dla lekarza weterynarii bardzo istotną informacją jest czas wystąpienia ostatniej cieczki, gdyż choroba rozwija się zwykle po 6-8 tygodniach od jej zakończenia.

W badaniu klinicznym u około 20% zwierząt występuje gorączka. Widoczny bywa powiększony obrys brzucha, a podczas omacywania lekarz wyczuwać może powiększenie macicy.  W celu potwierdzenia diagnozy lekarz może wykonać badanie USG, zdjęcie RTG, cytologię oraz badania krwi. Pomogą one w ocenie ogólnego stanu pacjenta i klasyfikacji do zabiegu operacyjnego.

Koszt zbyt późnej reakcji właścicieli lub braku istotnych informacji w wywiadzie to stworzenie poważnego zagrożenia dla życia suczki. Im później podane są leki i przeprowadzany zabieg operacyjny tym większe ryzyko powikłań i niepowodzenia operacji.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię pełnoporcjowych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Sprawdź!

Leczenie ropomacicza u suk

Ropomacicze otwarte

Ropomacicze otwarte jest lepszym z dwóch złych scenariuszy. Szyjka macicy w tym przypadku jest otwarta, a płyn nie gromadzi się w macicy, gdyż przynajmniej częściowo znajduje ujście na zewnątrz. Jest to jednak forma trudniejsza do zdiagnozowania.

W tym przypadku możliwe jest leczenie farmakologiczne. Polega ono na dożylnym podawaniu płynów oraz zastosowaniu antybiotyków o szerokim spektrum działania. Wspierająco stosuje się także leki przeciwzapalne oraz witaminy.

Głównymi lekami, które muszą zostać zastosowane, są jednak środki hormonalne. Podaje się prostaglandyny (Dinolitic) oraz aglepriston (Alizin) w celu większego otwarcia szyjki macicy i jej opróżnienia. Zastosować można także wlewki z witaminy A i Vagotylu. Leczenie każdorazowo zależy jednak od stanu suki i decyzji prowadzącego ją lekarza weterynarii.

Pies leżący w tle i strzykawka trzymana przez weterynarza, a także ropomacicze u suki i jego leczenie
Jak przebiega ropomacicze u suczki, czyli objawy ropomacicza i leczenie u wterynarza

Ropomacicze zamknięte

Po zdiagnozowaniu ropomacicza zamkniętego konieczna jest operacja w trakcie której usuwana jest macica oraz jajniki. Usunięcie chorobowo zmienionej macicy stanowi niejednokrotnie wyzwanie. Narząd jest znacznie powiększony i potrafi ważyć kilka kilogramów. Jest także niezwykle delikatny.

W przypadku ropomacicza zamkniętego farmakologiczne leczenie nie przynosi skutku, ale poprawia stan psa przed zabiegiem. Zanim suka zostanie poddana znieczuleniu ogólnemu, trzeba zadbać o jak największą stabilność jej zdrowia.

Operacja trwa około godziny, choć jest to kwestia indywidualna i zależy od stanu czworonoga. Po zabiegu pies musi pozostać jeszcze przez minimum kilka godzin pod obserwacją lekarzy. W tym czasie podawana jest również kroplówka uzupełniająca płyny, których suczka traci sporo podczas zabiegu. Po powrocie do domu konieczna jest kontynuacja leczenia przy użyciu antybiotyków (przez minimum 7-10 dni po zabiegu) oraz podawanie leków przeciwbólowych (przez 2-3 dni).

Materiały sponsorowane
Zadbaj o właściwą suplementacje dla swojego czworonoga

Najczęściej wybierane suplementy i witaminy dla psów i kotów

Po zabiegu możliwe są niestety również powikłania. Zdarza się, że pies się trzęsie, wyje lub wykazuje zwiększoną wrażliwość na dźwięki, co bywa efektem ubocznym niektórych leków. Jest to przejściowe i zwykle dzieje się podczas wybudzania pod kontrolą lekarzy weterynarii. Najczęstszym problemem spotykanym także, gdy operowana jest przepuklina pępkowa lub wykonywany praktycznie każdy inny zabieg, jest rozlizanie rany przez psa i rozejście się szwów. W takim przypadku konieczne jest ponowne zszycie rany. Warto pilnować, by suczka nosiła kubraczek pooperacyjny lub kołnierz elżbietański, który nie pozwoli na dosięgnięcie rany językiem.

Inne możliwe powikłania:

  • niewydolność nerek
  • zmiany zachowania związane z odczuwanym bólem (konieczne jest pooperacyjne leczenie przeciwbólowe!)
  • brak oddawania moczu lub kału po zabiegu.

Koszt leczenia bywa naprawdę duży, a cena sterylizacji wydaje się przy nim naprawdę "symboliczna". Przykładowo cena sterylizacji suczki yorka waha się od 150 do 250 złotych, gdy usunięcie powiększonej macicy kosztuje już około 250-400 złotych bez dodatkowych kosztów kroplówek, antybiotyków i innych leków podawanych przed i po zabiegu.

Podsumowując ropomacicze to nie zapalenia ucha u psa które, choć bolesne, w każdej chwili da się wyleczyć kroplami lub lekami w tabletkach. Ropomacicze stanowi bezpośrednie zagrożenie życia, a wysoka śmiertelność wśród suczek sprawia, że część lekarzy nazywa macicę nie życiodajnym, ale "śmiercionośnym" organem!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny