Fakty o układzie rozrodczym kotów – ile trwa ruja u kotki?

Układ rozrodczy kotki zbudowany jest z:

 • jajników,
 • jajowodów,
 • macicy,
 • pochwy.

Jej cykl rujowy składa się z 4 faz, które następują po sobie duże szybciej niż u suczek. Kotki są poliestralne sezonowo, co oznacza, że ich aktywność płciowa przypada na określone miesiące. W Polsce sezon rozrodczy kotów trwa średnio od lutego do października. W tym czasie ruja u kotki pojawia się co 14-21 dni.

Objawy rui to:

 • obrzęk pochwy,
 • wylizywanie okolicy sromu,
 • mniejszy apetyt,
 • ocieranie się o meble oraz ściany,
 • głośne miauczenie,
 • znaczenie moczem,
 • próby wydostania się na zewnątrz (jeżeli kotka mieszka w domu).

Nie każda ruja kończy się zapłodnieniem i nie każda przechodzi płynnie w kolejne fazy cyklu. U części samic może rozwinąć się groźna choroba. Sprawdzamy, czym jest ropomacicze.

Ropomacicze u kotki – przebieg i objawy

W najprostszym ujęciu ropomacicze to infekcja, czy zapalenie macicy. Jest to poważna i zagrażająca życiu choroba, a leczenie musi być szybkie i często “agresywne.” Jak dochodzi do rozwoju tej choroby?

Jeszcze do niedawna istniała teoria, że ropomacicze powstaje ze względu na stymulacje ściany macicy przez progesteron. Według tej teorii zakażenia bakteryjne występowały wtórnie. Obecnie specjaliści skłaniają się ku opcji przeciwnej. Coraz częściej mówi się, że najpierw dochodzi do podklinicznego zakażenia macicy, które jest stymulowane przez przerost gruczołów macicznych.

Polecane karmy weterynaryjne dla kotów

Objawy ropomacicza zależą od tego, czy szyjka macicy pozostaje otwarta, czy nie. Ropomacicze otwarte umożliwia wypływ ropy z macicy na zewnątrz. Wydzielinę można wtedy zaobserwować na skórze lub włosach pod ogonem, a także np. na pościeli lub kocim legowisku. Niestety koty bardzo dbają o czystość, dlatego w wielu przypadkach wypływ może zostać niezauważony ze względu na dokładną pielęgnację kotki. U zwierzęcia może się jednak pojawić:

 • gorączka,
 • osłabienie,
 • spadek apetytu.

Druga opcja to ropomacicze zamknięte. W tej postaci powstająca ropa nie jest w stanie wydostać się na zewnątrz i gromadzi się w macicy, powodując wzdęcie brzucha. Co ważne, bakterie znajdujące się w narządzie uwalniają toksyny, które są wchłaniane do krążenia. U takiej kotki stan może pogarszać się z godziny na godzinę. Zauważysz, że kotka:

 • nie je,
 • jest bardzo apatyczna,
 • wymiotuje lub ma biegunkę,
 • częściej sika,
 • więcej pije.

A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat kastracji kota krok po kroku?

Ropomacicze u kotki – leczenie i powikłania

Zapalenie macicy i rozwój ropomacicza to problem, który należy rozwiązać chirurgicznie poprzez usunięcie macicy i jajników. Kotki, które zostały zdiagnozowane we wczesnym stadium choroby, są bardzo dobrymi kandydatami do takiej operacji, ale zawsze możliwe są powikłania. Operacja u chorej kocicy jest bardziej skomplikowana niż rutynowa kastracja. Co ważne, większość kotów diagnozowana jest w stanie ciężkim, co jeszcze bardziej komplikuje zabieg i wiąże się z dłuższym okresem hospitalizacji oraz powrotu do zdrowia. Pamiętaj, że do stabilizacji kota przed i po zabiegu wymagane jest podawanie kroplówek, a zwierzę musi przyjmować antybiotyki zwykle przez czas około dwóch tygodni po operacji. Po zabiegów kotka musi także przez 10 - 14 dni nosić kubraczek pooperacyjny, który będzie chronił z szytą ranę przed wyliczaniem i uszkodzeniem założonych szwów. Przez pierwsze dni będzie otrzymywała również leki przeciwbólowe.

Choć zabieg operacyjny jest najbardziej polecany, istnieje także opcja leczenia farmakologicznego w przypadku ropomacicza otwartego. Kotce mogą zostać podane prostaglandyny, które obniżają poziom progesteronu we krwi, rozluźniają i otwierają szyjkę macicy oraz powodują kurczenie się narządu. Umożliwia to zatem wydalenie bakterii i nagromadzonej ropy. Takie leczenie nie zawsze jest jednak skuteczne i ma swoje ograniczenia. Jakie? U części zwierząt pojawia się niepokój, wymioty, częstsze defekacje, czy ślinienie. W przypadku braku poprawy kotki wymagają natychmiastowego leczenia ratującego życie i są o wiele trudniejszymi pacjentkami pod względem znieczulenia ogólnego oraz bezpieczeństwa całego zabiegu chirurgicznego. Uwaga! Podanie prostaglandyn u zwierząt z ropomaciczem zamkniętym grozi nawet pęknięciem macicy i rozlaniem wydzieliny do całej jamy brzusznej, co prowadzi do jeszcze poważniejszego zagrożenia życia, jakim jest zapalenie otrzewnej. Rokowania każdej kotki są powiązane z jej stanem ogólnym. Bardzo ważny jest czas zdiagnozowania choroby oraz zdrożenie odpowiedniego postępowania.

Zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć! Jeżeli nie planujesz rozmnażania swojej kotki, zdecyduj się na kastrację. Chcesz mieć kocięta po swojej pupilce? Dowiedz się, ile trwa ciąża kota i jak przygotować się do porodu.

ikona podziel się Przekaż dalej