Ropień u kota – jak powstaje?

Co to jest ropień?

Skórne oraz podskórne ropnie u kotów to problemy dermatologiczne, które pojawiają się z powodu urazów powstałych np. podczas kocich walk. Z takich ropni podczas badań diagnostycznych izoluje się zarówno bakterie tlenowe, jak i beztlenowe. Do najczęstszych należą:

  • Pasteurella multocida,
  • Bacterioides spp.
  • Fusobacterium spp.

Wciąż mało z tego rozumiesz? Nie ma problemu. Najprostszy opis ropnia to „kieszonka”, w której gromadzi się ropa. Taki ropień może być zlokalizowana gdzieś w ciele lub w obrębie skóry zwierzęcia. W medycynie weterynaryjnej ropnie opisywane są zazwyczaj na podstawie ich umiejscowienia w ciele. Wyróżniamy np. ropień korzenia zęba, czy ropień podskórny.

Zazwyczaj ropnie pojawią się dość nagle i zwierzę odczuwa je jako bolesny obrzęk, który może być twardy lub ściśliwy (porównywany jest czasem do balonu z wodą). Ropień może mieć różną wielkość. Jedne z nich są duże, a inne bardzo niewielkie. Co ważne, niektóre ropnie pękną i uwalniają nieprzyjemnie pachnącą wydzielinę na zewnątrz.

Kiedy powstaje ropień u kota?

Istnieje sporo potencjalnych przyczyn ropni u kotów. W przypadku ropni skórnych zalicza się do nich:

  • ugryzienia przez inne zwierzę,
  • urazy np. rany powstające na skutek wbicia kłosa zboża.

Po ugryzieniu lub w czasie urazu spowodowanego ciałem obcym do rany wprowadzane są bakterie. Tym samym rana ulega zakażeniu i finalnie może powstać ropień. Tak, jak wspomniano na początku, niektóre gatunki bakterii biorą udział w powstawaniu ropni częściej niż inne. Za bakterie ropotwórcze uznaje się także np. Staphylococcus, Escherichia coli, czy Pseudomonas.

U kotów zdarza się także ropne zapalenie skóry, które nazywa się również bakteryjnym zakażeniem skóry. Występuje ono dość rzadko, ale warto mieć świadomość istnienia takiego problemu. Choroba pojawia się najczęściej wtórnie do urazów, immunosupresji związanej z podawaniem niektórych leków, a także podstawowych chorób skóry. Ropne zapalenie skóry może zatem towarzyszyć pasożytom zewnętrznym, alergiom pokarmowym albo chorobom autoimmunologicznym. Koty cierpiące na bakteryjne zakażenie skóry mają na ciele:

  • grudki ze strupami,
  • prosówkowe zapalenie skóry,
  • uszkodzenia typowe dla zespołu ziarniniaka eozynofilowego np. wrzody na wargach.

Polecane karmy weterynaryjne dla kotów

Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat toksoplazmozy u kota.

Kot ze zmianami skórnymi – jak wygląda badanie dermatologiczne?

Ropień u kota, jak każda inna zmiana skórna wymaga właściwej diagnostyki. Ważne są zarówno dane z wywiadu, jak i badania kliniczne. W przypadku ropnia istotne jest badanie cytologiczne. Wykonać można także badania bakteriologiczne oraz mikologiczne.

Dla lekarza weterynarii ważne może być, czy:

  • kot może wychodzić bez opieki,
  • zaobserwowałeś jakiś uraz u pupila,
  • zwierzę drapie zmiany skórne,
  • kot ma apetyt.

Przekaż mu także informacje o tym, kiedy zaobserwowałeś zmiany, jakie samopoczucie ma zwierzę oraz poinformuj go o wszystkich czynnościach, które wykonałeś samodzielnie (jeżeli np. przemywałeś czymś dane miejsce).

Leczenie zmian ropnych

Jak wygląda leczenie w gabinecie weterynaryjnym?

Leczenie wielu ropni przebiega dość prosto. Wystarczy opróżnienie ropnia oraz zastosowanie antybiotyków. Nie zawsze jednak jest aż tak prosto! Kluczowy jest odpowiedni antybiotyk, który powinien zostać dobrany na podstawie wcześniejszych badań, choć stosowane są także antybiotyki o szerokim spektrum działania.

To, ile będzie trwała terapia, jest zależne jednak nie tylko od bakterii, ale także m.in. od lokalizacji ropnia. Jako opiekun bierzesz na siebie odpowiedzialność za stan swojego kota, dlatego musisz wiedzieć, że bardzo ważne jest podawanie antybiotyku regularnie przez cały zalecony czas. Jeżeli masz problem z podawaniem kotu tabletek, zgłoś to lekarzowi weterynarii. W takiej sytuacji można zastosować zastrzyki, ale wtedy musisz pojawiać się w odpowiednim czasie w gabinecie weterynaryjnym na kolejne iniekcje antybiotyku.

Drugim ważnym elementem leczenia jest zapewnienie kotu ulgi w bólu i dyskomforcie, który może odczuwać. Lekarz weterynarii może zatem przepisać odpowiednie leki przeciwbólowy, które będą stosowane łącznie z antybiotykoterapią.

Czym przemywać ropień? Domowe sposoby, by pomóc kotu

Leczenie to kwestia lekarza weterynarii, ale jako opiekun musisz z nim współpracować, by Twój pupil szybko wrócił do zdrowia. W przypadku zmian skórnych takich, jak ropnie ważne okazuje się np. prawidłowe żywienie. Lekarz weterynarii lub technik z danej lecznicy może zatem porozmawiać z Tobą o utrzymaniu odpowiedniego odżywiania zwierzęcia, by zapewnić prawidłowe gojenie.

W domu musisz zadbać także o ograniczenie aktywności pupila w czasie regeneracji, by tak samo, jak w przypadku żywienia, umożliwić prawidłowe gojenie się tkanek. Jest to szczególnie ważne, jeśli w celu usunięcia ropnia przeprowadzono operację. W takiej sytuacji konieczne jest trzymanie kota w domu, zapewnienie mu spokoju oraz maksymalnego komfortu.

Obserwuj swojego pupila każdego dnia i zgłaszaj personelowi lecznicy wszystkie odstępstwa od normy I nie zapominaj o wizytach kontrolnych. W tym miejscu podkreślamy, że opóźnione lub nieodpowiednie leczenie może prowadzić do poważnych problemów!

Wiesz już, czym jest ropień u kota. Chcesz wiedzieć więcej, np. co oznacza suchy nos u kota lub jakie są choroby oczu u kota? Świetnie! Im więcej opiekun wie o zdrowiu oraz pielęgnacji, tym lepiej. Mając odpowiednią wiedzę, będziesz wiedział, co robić, gdy zauważysz złamanie łapy u kota i niestraszna Ci będzie rana, czy kocie wymioty.

ikona podziel się Przekaż dalej