Ropiejące oczy u psa krok po kroku – przyczyny i sposoby leczenia
Ropiejące oczy u psa mogą być przyczyną niepokoju opiekuna. Czy słusznie? Sprawdzamy, dlaczego oczy psa ropieją i co zrobić, by rozwiązać problem?!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach psów.
Oko psa – choroby, przyczyny i ich objawy
Oko psa zbudowane jest podobnie do ludzkiego. Najważniejsze elementy budowy gałki ocznej to siatkówka, tęczówka, rogówka, soczewka oraz twardówka. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się spojówki, powieki, rzęsy i kanaliki łzowe. Zdrowe oczy są lśniące, pozbawione patologicznych wypływów oraz przekrwienia spojówek.
Oko to bardzo delikatny narząd, który dość szybko reaguje na wszelkie urazy, zanieczyszczenia, alergie oraz inne problemy zdrowotne psa. Typowe oznaki infekcji obejmują natomiast:
- zaczerwienienie,
- wydzielinę np. ropną lub śluzowo-ropną,
- obrzęk powiek,
- widoczną trzecią powiekę.
- wzmożone mruganie,
- pocieranie oczu łapą.
Czerwone spojówki mogą oznaczać zapalenie spojówek, alergię lub podrażnienie spowodowane np. kurzem. Podwyższona temperatura u psa również może objawiać się zaczerwienieniem lub łzawieniem oczu. Zapalenie spojówek może być niebezpieczne, jeśli w porę nie podejmie się leczenia.
Spuchnięte i łzawiące są natomiast objawem:
- ciał obcych,
- zapalenia spojówek,
- wrzodu rogówki,
- zaćmy,
- jaskry,
- urazu,
- zapalenia błony naczyniowej oka.
Dlaczego psu ropieją oczy?
Wydzielina pojawiająca się w okolicy oczu może mieć różny charakter. Podstawową wydzieliną są łzy, które odgrywają znaczącą rolę w utrzymaniu zdrowia oczu. Zapewniają one m.in. odżywienie rogówki oraz uczestniczą w usuwaniu zanieczyszczeń dostających się na powierzchnię oka. Zwykle spływają one specjalnymi kanałami znajdującymi się w wewnętrznym kąciku psiego oka, ale w niektórych przypadkach dochodzi do gromadzenia się w tej okolicy wydzieliny składającej się z wysuszonych łez, śluzu, martwych komórek, kurzu i innych zanieczyszczeń. Taka wydzielina najczęściej widoczna jest rano i zwykle nie ma powodów do obaw. Ilość mazi, która produkowana jest każdej nocy, powinna być jednak stała i dawać się łatwo usuwać ciepłą, wilgotną gazą. U zdrowego psa oczy nie powinny być zaczerwienione, a zwierzę nie powinno prezentować żadnych objawów dyskomfortu typu pocieranie, mrużenie lub nadmierne mruganie.
Ropna wydzielina może pojawiać się także po spacerach w kurzu lub w pylącej trawie, a także po pływaniu w brudnej wodzie. Zwykle gromadzi się w przyśrodkowym kącie oka.
Finalnie, ropa powstaje w miejscu stanu zapalnego, do którego dołączyła się infekcja bakteryjna. W zależności od przyczyny jej powstania wyróżnia się ropę o barwie:
- zielonej,
- brązowej,
- niebieskiej,
- białej,
- żółtej.
Czworonogi o jasnym umaszczeniu bardzo często mają czerwone lub czerwono-brązowe przebarwienia na sierści. Jest to spowodowane pigmentem zawartym we łzach, czyli porfiryną. W przypadku braku innych problemów takich jak np. katar u psa, przebarwienia są jedynie problemem kosmetycznym.
Jednym z ważniejszych problemów zdrowotnych jest tak zwane suche oko (suche zapalenie rogówki i spojówki lub KCS). Stan ten pojawia się, gdy układ odpornościowy psa atakuje i niszczy gruczoły wytwarzające łzy. Konsekwencją jest zmniejszenie ilości łez, co organizm musi zrekompensować, wytwarzając więcej śluzu służącego do nawilżenia oczu. Nie może on jednak zastąpić wszystkich funkcji łez. Oczy stają się wtedy zaczerwienione i bolesne, a z czasem mogą pojawić się wrzody rogówki. KCS może powodować nawet ślepotę. Jednym z objawów jest biało-szary śluz.
Żółte lub zielone wydzieliny w okolicy oka oznaczają infekcję. Może to być zarówno główny problem, jak i wynik innego stanu (np. rany), Zdarza się, że choć psu ropieją oczy, w rzeczywistości ma chorobę ogólnoustrojową lub dotyczącą układu oddechowego.
Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi
Podsumowując najważniejsze przyczyny pojawienia się ropy w okolicy oczu to:
- infekcje bakteryjne,
- zespół suchego oka,
- infekcje wirusowe,
- alergie.
Zdarza się, że zaropiałe oczy wymagają dalszej diagnostyki. Mniej oczywiste przyczyny to:
- choroby wywołane przez przenoszone przez kleszcze pierwotniaki,
- nowotwory,
- wrzody rogówki,
- ciała obce,
- podrażnienie,
- zatkanie kanalików nosowo-łzowych.
Jeżeli czerwone oczy to tylko jeden z objawów, a chorobie towarzyszy kaszel u psa lub katar u psa można podejrzewać uogólnioną infekcję. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach oczu.
Ropiejące oczy u psa – co zrobić? Praktyczne porady
- Chcąc zadbać o higienę oczu czworonoga najlepiej zaopatrzyć się w specjalistyczne preparaty. U maltańczyków i innych ras skłonnych do przebarwień sierści okolice oczu przemywać można specjalistycznymi produktami pielęgnacyjnymi.
- Ropa lub inna wydzielina z oka powinna być usuwana za pomocą gazika lub podobnego materiału. Unikać należy waty, która pozostawia resztki mogące dalej podrażniać oczy czworonoga.
- Lecząc spuchnięte, łzawiące i zaropiałe oko przed zastosowaniem zaleconych kropli lub maści, należy przemywać oczy solą fizjologiczną lub innych środkiem oczyszczającym przeznaczonym do kontaktu z okiem.
- Okłady z rumianku mogą wywoływać większy dyskomfort, zamiast pomóc psu.
- Ropę usunąć można solą fizjologiczną lub przegotowaną wodą.
- Podwyższona temperatura ciała lub katar u psa połączone z infekcją oka powinny być skonsultowane z lekarzem weterynarii, gdyż konieczne jest leczenie ogólne.
Przewiane uszy, kaszel u psa, niepokojące wypływy z oczu? Zawsze skonsultuj się z lekarzem weterynarii.