Przepuklina u psa – rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka
Przepuklina u psa może pojawić się zarówno u szczeniaka, jak i dorosłego osobnika. Kiedy spodziewać się problemu u starego zwierzęcia? Czy przepuklina zawsze jest groźna? Sprawdzamy co robić, gdy zauważysz niepokojące objawy.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach psów.
Z tego artykułu dowiesz się:
Przepuklina u psa – czy zawsze znajduje się na brzuchu?
Jak wygląda przepuklina u psa?
Przepuklina u psa wygląda jak guzek, uwypuklenie lub obrzęk. Może być ona zlokalizowana w różnych miejscach ciała np. w okolicy pępka, krocza czy pachwiny. Wyróżnia się także przepuklinę przeponową, która nie jest widoczna zewnętrznie.
Każda przepuklina zbudowana jest z czterech zasadniczych części, czyli:
- wrót,
- kanału,
- worka,
- zawartości worka.
W przypadku przepukliny pępkowej guzek widoczny jest na brzuchu, tuż za mostkiem, gdzie u szczeniaka zlokalizowany jest pępek. Przepuklina może mieć średnicę od 1 cm do ponad 2,5 cm i zwykle jest bezbolesna. Obserwacje wskazują, że istnieją linie rodzinne, które mają większą predyspozycję do występowania przepuklin pępkowych. Sugeruje to przynajmniej częściową rolę genów. Predysponowane rasy psów to m.in. airedales, pekińczyk i basenji.
Przepuklina pachwinowa lub kroczowa może być bardziej skomplikowana. Taka przepuklina charakteryzuje się tym, że zawartość jamy brzusznej została uwięziona po tym, jak przedostała się przez otwór. W tym przypadku pies prezentuje zwykle dodatkowe objawy choroby.
Pamiętaj, że przepukliny to nie modzele u psów, które są zmianami o charakterze kosmetycznym. Zawsze skonsultuj je z lekarzem weterynarii, by ustalić, czy trzeba operować natychmiast, czy można z zabiegiem poczekać np. do czasu sterylizacji.
Przyczyny przepuklin u szczeniaka i dorosłego psa
Przepuklina u szczeniaka jest najczęściej wrodzona i pępkowa. U dorosłych psów występuje natomiast:
- przepuklina pachwinowa,
- przepuklina kroczowa,
- przepuklina przeponowa,
- przepuklina rozworu przełyku.
U dorosłych czworonogów przyczyny przepukliny to urazy lub zabiegi chirurgiczne. Istnieją bowiem przepukliny pooperacyjne. Są one rzadkie u szczeniąt, gdyż zwykle nie ma powodu ich operować, ale stosunkowo częste, gdy pies jest dorosły. Taka zmiana powstaje bowiem bezpośrednio w miejscu przeprowadzania zabiegu jak sterylizacja lub usuwanie guzów nowotworowych.
Do przyczyn przepukliny kroczowej zalicza się także przewlekłą chorobę gruczołu krokowego, częste zaparcia, występujące miopatię czy zaburzenia równowagi hormonalnej gonad.
Przepuklina przeponowa jest natomiast efektem pęknięcia tego rozciągającego się między klatką piersiową a jamą brzuszną mięśnia. Taki stan umożliwia przesunięcie się narządów z jamy brzusznej do klatki piersiowej. U psów powodowane jest to najczęściej wypadkiem komunikacyjnym, czyli potrąceniem przez samochód. Inne przyczyny to upadki z dużej wysokości lub uderzenia w brzuch. Zdarzają się także anatomiczne wady przepony, które są obecne u szczeniaka już od urodzenia. Mowa wtedy o przepuklinie wrodzonej. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o przepuklinie pępkowej u psa.
Objawy przepuklin u psa
Przepuklina pępkowa nie daje praktycznie żadnych objawów. Zdarza się jednak, że jest groźna dla życia czworonoga. Dzieje się tak, gdy w worku przepukliny dojdzie do uwięźnięcia jego zawartości. Widoczne objawy to:
- ból i wzrost ciepłoty w miejscu przepukliny,
- wymioty,
- osowienie,
- brak apetytu,
- popiskiwanie.
Najczęstszym objawem przepukliny kroczowej jest jednostronny lub obustronny niebolesny obrzęk krocza. U psa zdarzają się zaparcia, wypadanie odbytu lub bezmocz. Dodatkowo stwierdza się słabą muskulaturę mięśni miednicy.
Przepuklina przeponowa wiąże się z dusznością, a także możliwością wzdęć i szybkiego pogarszania się stanu klinicznego czworonoga. Zależne jest to od zawartości przepukliny i czasu trwania przemieszczenia narządów. Przy takich objawach konieczne jest zdjęcie RTG, które pozwala zdiagnozować problem i podjąć decyzję jak leczyć psa.
Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi
Leczenie przepuklin u psów
Czy przepuklina u psa jest groźna?
Zarówno przepuklina pępkowa, jak i przepuklina kroczowa rzadko są stanami nagłym. Wyjątek stanowią przypadki przedostania się pęcherza do worka przepukliny i niemożności oddania moczu. Operację poprzedza wtedy usunięcie moczu poprzez cewnikowanie lub cystocentezę. Zabieg ten ma na celu zmniejszenie przepukliny.
Natychmiastowej interwencji wymagają te przepukliny, które zawierają narządy wewnętrzne. Cena, jaką płaci się za brak szybkiej reakcji to życie czworonoga. Koszt operacji to natomiast około 400-600 złotych.
Lekarzowi weterynarii nie wystarczy zdjęcie zmiany, by określić jej charakter. Konieczne jest badanie kliniczne i profesjonalna ocena przepukliny. W tym celu lekarz weterynarii robi wywiad, badanie ogólne oraz dokładne badanie miejscowe. W przypadku, gdy istnieje podejrzenie przepukliny przeponowej, która znajduje się w brzuchu lub klatce piersiowej nie ma możliwości wykonania bezpośredniego badania, a diagnoza stawiana jest na podstawie badania RTG oraz USG.
Jak leczyć różne typy przepuklin?
Małe przepukliny pępkowe mogą zamykać się samoistnie (bez leczenia) w wieku od 3 do 4 miesięcy, jeśli do tego nie dojdzie, zaleca się chirurgiczną naprawę przepukliny. Powodzenie zabiegu zależy od wielkości wrót oraz stanu zawartości przepukliny. Operacje u szczeniaka przeprowadza się często podczas sterylizacji lub kastracji. Podczas zabiegu otwierana zostaje jama brzuszna, ale wcześniej pępek zostaje zabezpieczony serwetami chirurgicznymi oraz zdezynfekowany. Lekarz wykonuje nacięcie, odprowadza zawartość przepukliny i usuwa tkanki włókniste lub blizny, które utworzyły się wokół przepukliny. Na zakończenie operujący psa lekarz zakłada odpowiednie szwy. Po zabiegu rokowanie jest bardzo dobre i tylko niewielki odsetek szczeniąt doświadcza nawrotu przepukliny.
U starego psa przed operacją robi się przynajmniej podstawowe badania krwi. Na podstawie wyników morfologii i biochemii oraz obserwacji z badania klinicznego pies klasyfikowany jest do konkretnej grupy anestezjologicznej. W przypadku niegroźnych przepuklin, u niektórych psów odstępuje się od zabiegu.
Jak już wspomniano, leczenie opiera się na zabiegu chirurgicznym. W przypadku istnienia dodatkowych urazów np. po wypadku komunikacyjnym stan zwierzęcia musi zostać ustabilizowany. Zwierzęta takie leczyć trzeba kompleksowo, a po zabiegu poddawane muszą być uważnej obserwacji.
Zauważyłeś u psa zgrubienia w okolicy łokcia lub stawów skokowych? To nie przepuklina, a najprawdopodobniej modzele u psa! Martwią Cię zmiany skórne u szczeniaka z przepukliną pępkową? Nużeniec u psa to częsty problem. Po wyleczeniu pasożyta zabieg zostanie wykonany zgodnie z planem.