Przelewanie w brzuchu u psa – co warto wiedzieć?

Skąd bierze się burczenie? - o budowie i funkcjonowaniu układu pokarmowego psa

Przewód pokarmowy psa zbudowany jest z:

  • jamy ustnej,
  • przełyku,
  • żołądka,
  • jelita cienkiego i jelita grubego zakończonego odbytem.

W jego funkcjonowaniu udział biorą także wątroba i trzustka.

Zadaniem jamy ustnej jest pobranie i rozrobienie pokarmu. W dalszych częściach jest on mieszany oraz trawiony. W przypadku psów trawienie zaczyna się w żołądku, a następnie kontynuowane jest w jelitach. Ściana jelita cienkiego jest pofałdowana. Występują tam tzw. kosmki jelitowe odpowiedzialne za zwiększenie powierzchni wchłaniania składników odżywczych.

Proces trawienia u psa trwa średnio 12-30 godzin. Wszystko zależy od jego diety oraz wielu indywidualnych czynników. Trawienie przyspiesza np. dodatek błonnika, czyli inaczej włókna pokarmowego.

Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi

Gazy, burczenie i inne dźwięki

Bulgoczące dźwięki przypominające burczenie powstają, gdy gaz przemieszcza się z jednej części jelita do drugiej. Jest to normalne, dlatego zwykle nie ma powodu do niepokoju. Prawidłowe dźwięki są jednak ledwo słyszalne. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak pracuje układ pokarmowy Twojego pupila, przyłóż ucho do jego brzucha.

U niektórych czworonogów odgłosy z brzucha są jednak dość głośne. To burczenie nie jest do końca normalne, ale nie zawsze oznacza problemy. „Nienormalnie” głośne odgłosy jelitowe pojawiają się, gdy:

  • jelita zawierają duże ilości gazów,
  • jelita doświadczają zwiększonej aktywności.

Oba zjawiska mogą wystąpić jednocześnie.

W praktyce wszystko, co może powoduje jakiekolwiek zaburzenia żołądkowo-jelitowe, może powodować słyszalne zmiany w pracy przewodu pokarmowego. Częstą przyczyną dźwięków w żołądku psa jest spożycie śmieci lub nieświeżego jedzenia. W niektórych przypadkach może to prowadzić do ciężkich wymiotów lub biegunki. Gromadzenie się gazów oraz powstawanie wzdęć bywa także konsekwencją składu karmy np. zawartości soi lub dużej ilości niestrawnych węglowodanów.

Inne powody, dla których żołądek psa wydaje dźwięki to:

  • pasożyty jelitowe,
  • zapalenie jelit,
  • ciała obce w przewodzie pokarmowym,
  • niepożądane reakcje na leki,
  • problemy metaboliczne np. choroba wątroby lub nerek.

Jak diagnozowane jest przelewanie w brzuchu u psa?

Przyczyny dziwnych dźwięków

Jedną z najczęstszych przyczyn dźwięków żołądka psa jest głód. Przewód pokarmowy głodnych zwierząt nie zawiera znacznych ilości pożywienia. Puste jelita mogą wykazywać aktywność w odpowiedzi na przewidywane karmienie. Rezultatem będą słyszalne odgłosy z brzucha psa. Posiłek to “lek” na tego typu bulgotanie w jelitach.

Pewne odgłosy pojawiają się także podczas trawienia. W przewodzie pokarmowym psa porusza się jedzenie oraz gazy. Czasami trawienie może wydawać głośniejsze niż normalnie dźwięki, gdy proces ten wytwarza dużo gazu lub gdy przewód pokarmowy nagle doświadcza zwiększonej aktywności np. gdy pies zjada psią karmę przy wcześniej pustym żołądku.

Czarno-biały pies leży z łapami uniesionymi do góry, kiedy w brzuchu psa odkłada się dużo gazów i czym to grozi, co wywołyje burczenie w brzuchu pupila
Jak zbudowany jest układ pokarmowy psa i jakie funkcje mają jego poszczególne fragmenty, jak wygląda u psa proces trawienia

“Burczenie“ w brzuchu może być konsekwencją spożywania dużej ilości powietrza. Pies, który je szybko może połykać spore ilości powietrza, co skutkuje gromadzeniem się gazu w jego przewodzie pokarmowym. Łapczywe jedzenie jest typowe dla psów, które doświadczyły głodu lub odczuwają konkurencję innych psów. Sprawdź także ten artykuł z poradami, co oznacza twardy brzuch u psa.

Badania – jak zdiagnozować problem?

Jeżeli niepokoi Cię stan przewodu pokarmowego Twojego pupila, udaj się do lekarza weterynarii. Twój pies przejdzie podstawowe badanie kliniczne, a specjalista przeprowadzi z Tobą wywiad dietetyczny.

Na badania warto wybrać się, gdy przelewaniu towarzyszy:

  • słaby apetyt,
  • biegunka lub wymioty.

Zastanawiasz się, czy głośne odgłosy jelitowe są bolesne? Ponownie, zależy to od okoliczności, w których żołądek psa wydaje dźwięki. Głód nie jest szczególnie przykry, ale skurcze związane z niektórymi z poważniejszych przyczyn głośnego „bulgotania” mogą być niekomfortowe. W tym przypadku problemowi towarzyszą wspomniane już osowienie i słaby apetyt.

W razie konieczności lekarz weterynarii może zlecić:

  • badania krwi,
  • badania kału,
  • USG jamy brzusznej oraz endoskopię przewodu pokarmowego.

Leczenie i dieta psów z zaburzeniami trawienia

Chcąc uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, dbaj o wysoką jakość karmy Twojego psa oraz pilnuj, by nie zjadał resztek ze stołu lub śmietnika. Karm psa regularnie, a jeżeli jesteś opiekunem łapczywego czworonoga, chcąc ograniczyć tempo spożywania posiłku, możesz:

  • stosować miski spowalniające jedzenie,
  • zabawki typu kule smakule,
  • licking maty oraz karmienie z ręki.

Łapczywemu psu warto podzielić posiłki na kilka mniejszych porcji. Pamiętaj jednak, by znaleźć przyczynę takiego zachowania. Być może Twój pupil rywalizuje z innymi psami? Jeżeli nie wiesz, dlaczego pies je szybko, skonsultuj się z behawiorystą.

Pamiętaj także o rutynowych badaniach kału swojego pupila lub profilaktycznym odrobaczaniu. Najlepiej przeprowadzać je co około 3 miesiące, choć w niektórych przypadkach możesz robić to częściej. Raz w roku zlecaj profilaktyczne badania krwi.

Dźwięki z przewodu pokarmowego psa nie są zwykle powodem do niepokoju. Nie bój się jednak konsultować z lekarzem weterynarii wszystkich swoich wątpliwości. Regularne wizyty i badania profilaktyczne mogą pomóc wykryć nietolerancje pokarmowe , czy zapalenie wątroby u psa.

ikona podziel się Przekaż dalej