Prostata u psa - choroby, objawy, leczenie, rokowania
Chora prostata u psa, który nie został wykastrowy, może być powiększona, co powoduje trudności w oddawaniu moczu! Poznaj inne objawy oraz leczenie problemów gruczołu krokowego u psów!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach zwierząt.
Gdzie zlokalizowana jest prostata u psa i jakie ma funkcje?
Prostata u psa, czyli inaczej gruczoł krokowy zlokalizowana jest w okolicy cewki moczowej. “Przechodzi” ona przez prostatę tuż za pęcherzem moczowym. Jest to jedyny dodatkowy gruczoł płciowy u psów o owalnym kształcie z bruzdą między płatami! 90% objętości narządu stanowi nabłonek wyprowadzający oraz kanaliki wyprowadzające.
Celem prostaty u samców jest produkcja niektórych płynów, które znajdują się w jego nasieniu. Wydzielina z gruczołu krokowego stanowi I oraz III frakcje nasienia i tworzy odpowiednie środowisko dla ruchu plemników.
W większości chorób gruczołu krokowego pojawia się jego powiększenie. Ze względu na lokalizacje narządu i to, że cewka moczowa przechodzi przez gruczoł, jego przerost powoduje ucisk na drogi wyprowadzające mocz, co daje objawy związane z utrudnionym oddawaniem moczu. Przerost prostaty bardzo rzadko powoduje jednak całkowitą niedrożność cewki moczowej! Jeśli jednak gruczoł krokowy jest bardzo powiększony, to może dojść także do ucisku okrężnicy przebiegającej nad nią, powodując także trudności w wypróżnianiu.
Choroby prostaty – na co może chorować samiec psa?
Najpopularniejsze choroby dotyczące gruczołu krokowego u psów to:
- Łagodny przerost gruczołu krokowego (BPH) - nienowotworowe powiększenie gruczołu krokowego związane z poziomem testosteronu. Jest to najczęstsza choroba prostaty u psa postępująca wraz z wiekiem zwierzęcia.
- Metaplazja płaskonabłonkowa - nienowotworowe powiększenie gruczołu spowodowane nadmierną ilością estrogenów u samców. Guz jądra wytwarzający estrogen (guzem z komórek Sertoliego) to najczęstsza metaplazji płaskonabłonkowej.
- Torbiele zewnątrzgruczołowe– wypełnione płynem torbiele, które rozwijają się w pobliżu prostaty. Są to nienormalne pozostałości tkanek z rozwoju embrionalnego (sprzed narodzin szczenięcia). Torbiele zaczynają się rozwijać wkrótce po urodzeniu, ale często nie powodują problemów, dopóki pies nie osiągnie wieku kilku lat.
- Infekcja bakteryjna (zapalenie prostaty) - bakterie mogą przedostać się do gruczołu krokowego a infekcja jest często, związana z istniejącą już wcześniej nieprawidłowością prostaty, taką jak BPH. Wyróżnia się ostre oraz przewlekłe zapalenie prostaty.
- Ropień gruczołu krokowego - ciężka postać infekcji bakteryjnej powstająca, gdy bakterie zostaną uwięzione w prostacie i utworzą ropień. Jest to zwykle powikłanie po przewlekłej infekcji związane z zakażeniem torbieli stercza. Niestety ropnie są trudne do leczenia, ponieważ znaczna ilość antybiotyków nie jest w stanie przedostać się do gruczołu krokowego. Obecność ropnia stwarza zagrożenie perforacji I zapalenia otrzewnej.
- Nowotwory – u psów najczęstszy jest gruczolakorak oraz rak z nabłonka przejściowego dróg wyprowadzających układu moczowego. Nowotwory prostaty mają duży potencjał przerzutowy.
Polecane karmy weterynaryjne dla kotów
Gdy Twój pies prezentuje objawy związane z utrudnionym oddawaniem moczu i/lub kału, udaj się do gabinetu weterynaryjnego. U młodych zwierząt musisz myśleć, co na stawy dla psa jest najlepsze. W przypadku starszych samców musisz myśleć o prostacie! Jak rozpoznaje się choroby prostaty u czworonogów?
Przed postawieniem diagnozy lekarz weterynarii zawsze przeprowadza dokładny wywiad z opiekunem, który obejmuje m.in. wiek zwierzęcia, sposób oddawania moczu, przebycie zabiegu kastracji. Następnym krokiem diagnozy jest ustalenie, czy gruczoł krokowy jest powiększony. W tym celu wykonuje się badanie polegające na wyczuciu prostaty przez ścianę brzucha lub podczas badania doodbytniczego. W procesie diagnostycznym potrzebne są także zdjęcia rentgenowskie (RTG) lub badanie ultrasonograficzne. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zapaleniu pęcherza u psa?
Jak leczony jest gruczoł krokowy u czworonogów?
Leczenie zależne jest od choroby oraz ogólnego stanu czworonoga. Lekarz weterynarii wykona badanie USG gruczołu krokowego i zapisze w dokumentacji psa zdjęcia wraz z wykonanymi pomiarami. Na podstawie ich analizy podejmowane są decyzje związane z dalszym postępowaniem.
Najpopularniejszą metodą, gdy prostata jest powiększona z powodu BPH, metaplazji płaskonabłonkowej lub przerostu torbielowatego jest obecnie kastracja samca. Po zabiegu rozmiar prostaty wraca do normalnego rozmiaru w ciągu miesiąca z powodu spadku poziomu hormonów płciowych. Pamiętaj, że tak jak konieczna jest odpowiednia dieta w czasie linienia, także wtedy, gdy zdecydujesz się na zabieg kastracji musisz trochę zmienić sposób opiekowania się swoim czworonogiem. Na liście nowych produktów powinna znaleźć się karma dla psa po sterylizacji, a tuż po operacji konieczne jest dopasowanie aktywności fizycznej do stanu psa!
W leczeniu niektórych chorób mogą być stosowane także niektóre leki np. antybiotyki, a torbiele i ropnie gruczołu krokowego wymagają najczęściej operacji drenowania i usuwania. Antybiotyki, które mogą przenikać do gruczołu krokowego, obejmują:
- enrofloksacynę,
- erytromycynę,
- cyprofloksacynę,
- chloramfenikol,
- doksycyklinę i trimetoprim-sulfonamidy.
Każdy z powyższych antybiotyków ma jednak swoje wady i zalety, które trzeba wziąć pod uwagę, szczególnie, że leczenie prostaty wymaga długotrwałego stosowania! Infekcje prostaty są najczęściej wtórne do innej choroby, dlatego leczenie gruczołu krokowego jest tylko częścią całego leczenia.
Co rozumie pies? Podczas wizyt w gabinecie weterynaryjnym oraz licznych badań zwierzę może być zestresowane i zdezorientowane. Zadbaj zatem o jego komfort psychiczny!