Preparat na kleszcze dla kota. TOP 5 najskuteczniejszych produktów
Twój kot wychodzi do ogrodu? A może robi sobie dłuższe eskapady? Potrzebny jest Ci zatem preparat na kleszcze dla kota. Które środki są dobre? Jaki lek wybrać? Sprawdzamy, kiedy lepszy jest spray, a kiedy obroża!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kleszczach.
Dlaczego potrzebny jest preparat na kleszcze dla kota?
Ochrona przeciw kleszczom to konieczność, jeśli Twój kot może wychodzić z domu. Pasożyty te znajdują się nie tylko w lasach, czy na łąkach. Potrafią zaatakować żywicieli także w parkach, ogrodach oraz na większych skwerach. Kleszcze wyczuwają swoje “ofiary” z odległości kilkunastu metrów m.in. dzięki narządowi Hallera, który reaguje na temperaturę oraz wilgotność. Po dostaniu się na kota kleszcz poszukuje delikatnej skóry. Najczęściej lokalizuje się zatem w pachwinach oraz okolicach głowy np. za uszami.
Preparat “na kleszcze” działa także na pchły, co jest dodatkowym atutem. Taki odstraszający pasożyty środek jest konieczny nawet u kotów domowych, gdyż inwazje pojawiają się również u kotów, które nie opuszczają domu.
Szczególnie niebezpieczne są choroby odkleszczowe, czyli borelizoa, babeszjoza, tularemia oraz hemobartonelloza. Wśród wszystkich przenoszonych przez kleszcze chorób najczęstsza jest, wspomniana jako pierwsza, borelioza. Atakuje ona koty, psy oraz ludzi. Szacuje się, że kleszcz musi żerować przez ponad 48 godzin, aby żywiciel mógł się zarazić. Objawy boreliozy to:
- kulawizny,
- obrzęk stawów,
- obrzęk węzłów chłonnych,
- gorączka,
- brak apetytu.
Konieczna jest profilaktyka, gdyż to nie cena szczepienia kota przeciwko boreliozie jest problemem, a brak tejże szczepionki. Opiekunowie mogą zabezpieczyć w ten sposób jedynie psy, dla których istnieje zarejestrowany produkt.
Preparat na kleszcze dla kota – który środek jest skuteczny?
U kotów zastosować można środki takie jak:
- krople na kark,
- płyn/spray,
- obroża.
Najpopularniejsze są krople/wylewki na kark dla kotów. Warto jedna sięgnąć po produkty polecane przez lekarzy. Nie każdy produkt jest bowiem skuteczny, a niektóre charakteryzują się dłuższym działaniem niż inne. Najtańsze krople działają przeciw kleszczom tylko 2-3 tygodnie i około 6 tygodni odstraszająco na pchły. Dla zapominalskich dobry produkt to jednak ten, który działa dłużej. Płyn w wylewce może zapewnić do 12 tygodni ochrony.
Obroża to dobry produkt, który działa nawet kilka miesięcy, ale nie wszystkie koty chcą ją nosić. Zdarza się także, że podrażnia ona skórę zwierzęcia.
Polecane karmy weterynaryjne dla kotów
U psów coraz popularniejsze są tabletki smakowe, które działają do 3 miesięcy. Taka ochrona nie jest jeszcze częsta wśród opiekunów kotów. Są to zwierzęta bardziej nieufne i zdecydowanie mniej chętnie przyjmujące tabletki (nawet te ukryte w smacznym jedzeniu). Dodatkowo takich preparatów praktycznie nie ma na polskim rynku, a za granicą istnieją głównie tabletki leczące inwazje pcheł.
Lek odstraszający w aerozolu to dobry wybór, gdy koty są małe. Weterynarz często stosuje taki produkt na pierwszej wizycie. Oczywiście można używać go także u dorosłych zwierząt, ale jest to zabieg związany ze zwilżaniem futra, co nie jest zbyt przyjemne dla kotów. Jeśli chcesz chronić swojego pupila, sprawdź także ten artykuł o obroży Foresto dla kota.
Który środek ma dobre opinie?
Dobre opinie mają m.in. takie produkty jak:
- obroża Foresto,
- krople Bravecto,
- spot-on Frontline,
- spray Effipro,
- wylewki na kark Flevox.
Wskazówki dla opiekunów:
- Dla kotów wychodzących poleca się środki o dłuższym działaniu, jednakże opinie co do obroży dla kotów są podzielone. Istnieją bowiem argumenty, przeciw które mówią o ryzyku zaczepienia się obroży np. o wystające elementy ogrodzeń podczas przechodzenia zwierzęcia przez dziury lub inne wąskie przejścia.
- Koty, które nie lubią przyjmować tabletek na odrobaczenie, mogą otrzymać środek działający na niektóre pasożyty wewnętrzne oraz pchły. Przykładem tego typu preparatu jest Advocate.
- Koty nie lubią się moczyć, ale opiekun musi pamiętać, że każdy kontakt z wodą zmywa z ciała zwierzęcia zastosowany środek, co osłabia lub całkowicie niweluje go działanie. Wyjątkiem są np. wodoodporne obroże.
- Nigdy nie stosuj preparatów dla psów u kotów! Część z nich zawiera permetrynę, która jest substancją toksyczną. Objawami zatrucia jest nie tylko biegunka u kota, ale poważne problemy neurologiczne, a konsekwencją często jest zgon kota.
Profilaktyka to najważniejsza broń w rękach zwierzęcego opiekuna! Cena szczepienia kota oraz środków przeciwkleszczowych nie jest wysoka w porównaniu z kosztami leczenia oraz realnym zagrożeniem dla życia kota.