Pozycja bólowa u kota. Wyjaśniamy, jak rozpoznać dolegliwości bólowe u kota
Każdy opiekun powinien uważnie obserwować swojego pupila, czy będzie to kot, pies czy chomik. Zmiany w jego zachowaniu, apetycie lub w wyglądzie, a także pozycji ciała mogą wskazywać na problemy zdrowotne. Zwierzęta, tak samo jak my, odczuwają ból. Niestety mają tendencję, by go przed nami ukrywać. Jak rozpoznać, że kota coś boli? Sprawdzamy, jak wygląda pozycja bólowa u kota oraz, co może powodować bolesność.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z pytaniami o koty.
Jak wygląda pozycja bólowa u kota?
Zacznijmy od tego, czym jest ból. Dobrze go znamy, ale czy umiemy zdefiniować? W literaturze mówi się o nim, jako o nieprzyjemnym doznaniu. Może być spowodowany urazami, a także chorobami. Jak rozpoznać, czy kota coś boli? W wielu sytuacjach jest to całkiem proste. Na przykład w przypadku urazu łapy, kot wyraźnie kuleje. U chorego kota bolesność nie bywa jednak tak oczywista. Zwierzęta często szukają wtedy samotności, dlatego opiekunom może być trudno zauważyć pewne rzeczy. Tylko że to już jest pierwszy sygnał, na który musimy reagować. Kot, który się chowa, szuka cichych lokalizacji i oddala się od domowników oraz codziennego życia, które wcześniej lubił to kot, z którym coś się dzieje!
U kotów opisana została tak zwana pozycja bólowa. Jak ją rozpoznać? Zwróć uwagę na:
- przyciskanie głowy do ściany,
- specyficzne “kucanie” kota z brzuchem uniesionym nad ziemią,
- napięcie widoczne na kocim pyszczku,
- napięte mięśnie w obrębie karku.
Oprócz sprawdzania, czy u kota występuje taka pozycja bólowa, zwracaj uwagę także na apetyt swojego kota. Jego zmniejszenie lub brak mogą świadczyć o chorobach ogólnych, lub problemach w jamie ustnej. Dodatkowo kot, który odczuwa ból, zaniedbuje także higienę osobistą. Pielęgnacja jest bardzo ważna dla kotów, dlatego jej brak powinien być dla Ciebie niepokojący. Kot, który odczuwa ból, może także załatwiać się poza kuwetą, wokalizować, wykazywać się agresją lub unikać dotyku.
Co powoduje ból u kotów?
Ból u kota może być spowodowany wieloma problemami. Oczywisty wydaje się po prostu (wspomniany już) uraz np. łapy lub stłuczenie. Ból powodują jednak także choroby wewnętrzne. Twojemu pupilowi może doskwierać np. bolesny pęcherz lub ból w obrębie podrażnionych dziąseł.
Koty prezentują zatem pozycję bólową z różnych powodów. Zalicza się do nich między innymi:
- choroby neurologiczne,
- zatrucia,
- pasożyty wewnętrzne,
- stany zapalne,
- choroby dróg moczowych,
- problemy ze strony przewodu pokarmowego.
Polecane karmy weterynaryjne dla kotów
To tylko przykłady! Ból u kota wywołuje także np. zapalenie otrzewnej oraz wiele innych chorób. Zawsze reaguj na objawy i pomagaj kotu rozwiązać jego problemy zdrowotne! Sprawdź także ten artykuł z poradami, co powinno się znaleźć w kociej apteczce.
Pozycja bólowa u kota — co robić?
Gdy zauważysz objawy bólu u swojego pupila, musisz reagować. Potrzebna jest wizyta u lekarza weterynarii i właściwą diagnostyka. To na jej postawie wprowadzone zostanie właściwe leczenie. U kotów można podać m.in. leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Nigdy nie podawaj jednak swojemu kotu ludzkich środków na własną rękę. Leki dostępne w aptece zawierają często substancje czynne szkodliwe dla kotów.
Podczas wizyty u lekarza weterynarii Twój kot przejdzie wszystkie niezbędne badania, która pozwolą ustalić przyczynę bólu. Lekarz zapyta Cię o wszystkie objawy, jakie u niego zauważyłeś w tym właśnie apetyt. Będzie także potrzebował informacji o potencjalnych urazach. W trakcie wizyty najprawdopodobniej wykonane zostaną badania krwi, czasem także USG jamy brzusznej lub zdjęcie RTG. Zwierzę może zostać poddane badaniu ortopedycznym, czy neurologicznym. Wszystko zależy od jego stanu i tego, na jaki problem wskazują pierwsze symptomy.
Finalnie dobierane jest leczenie. Personel weterynaryjny może podać kotu bezpieczne dla niego leki oraz poinstruować Cię, jak zajmować się kotem w czasie choroby oraz okresu rekonwalescencji.
Na koniec przypominamy, że opiekun powinien nie tylko umieć rozpoznać ból u chorego kota. Już dziś sprawdź, czy w Twoim domu jest kwiat trujący dla kota, który może spowodować problemy zdrowotne Twojego pupila. Przemyśl także kwestię kastracji u samicy, by ominęło Was ropomacicze u kotki. Takie działania profilaktyczne mają ogromne znaczenie!