Ciąża u suczki – objawy cieczki i przebieg ciąży

Zanim suka urodzi musi być dojrzała do zapłodnienia i donoszenia ciąży. Oznaki tej dorosłości to pierwsza cieczka oraz odpowiednia masa ciała. Ile trwa cieczka u psa i kiedy się pojawia? Te dwie sprawy to bardzo indywidualna kwestia. Pierwsza cieczka pojawia się zwykle między 6, a 18 miesiącem życia. Standardowo cieczka trwa od 14 do 21 dni, ale ta u młodej suczki może być nietypowa. Do zapłodnienia dojść może, gdy samica zostanie pokryta w fazie oestus w okresie tolerancji samca, gdy jej zachowanie względem psów staje się mniej agresywne.

Ciąża u psa trwa około 63 dni. W tym czasie ciało suki przygotowuje się do porodu. Wraz z rozwojem szczeniąt zwiększa się jej zapotrzebowanie kaloryczne, a zbyt forsowny wysiłek jest niewskazany.  Psy mają macicę o budowie dwurożnej. Wygląda ona, jak litera “Y” i ulokowana jest w jamie miednicy. Małe pieski rodzą się jeden po drugim, wychodząc z przeciwnych rogów macicy.  Suczka urodzić może zarówno jedno, jak i kilkanaścioro szczeniąt. Zależy to od rasy, linii hodowlanej oraz indywidualnych predyspozycji. Duże psy mają zwykle więcej młodych niż rasy małe i miniaturowe.

Poród powinien rozpocząć się kilka godzin po spadku temperatury suki, dlatego w okolicy terminu należy regularnie mierzyć temperaturę jej ciała. Zdarza się jednak, że mimo mijającego czasu ani spadek temperatury ani poród nie następuje. W takiej sytuacji należy go wywołać pod kontrolą lekarza weterynarii.

Poród psa – jak rodzi się pies?

Przebieg porodu – 3 fazy szczenienia się suczki

Poród kota i psa wyglądają podobnie. Nadchodzący termin zwiastuje zachowanie suki, która wije gniazdo i bywa bardziej niespokojna. W pierwszej fazie porodu opiekun zauważyć może:

 • dyszenie,
 • chodzenie,
 • brak apetytu,
 • wymioty.

Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi

W takiej sytuacji należy umieścić ją w przygotowanym do porodu kojcu. W trakcie pierwszego etapu szyjka macicy ulega rozszerzeniu, by w drugiej fazie pod wpływem skurczy szczenięta mogły przyjść na świat.

Faza aktywnego wypierania płodów charakteryzuje się napinaniem brzucha, które wygląda dość podobnie do odruchów podczas wypróżniania. Pierwszy piesek powinien przyjść na świat w ciągu 1 do 2 godzin od wystąpienia skurczów.

Każdy opiekun musi wiedzieć, że w trakcie porodu suka może wejść w fazę spoczynku, trwającą nawet do 4 godzin.Po niej powinny znów rozpocząć się skurcze. Ta faza może nastąpić po urodzeniu jednego szczeniaka lub po narodzinach kilku szczeniąt w krótkim odstępie czasu.

Łożysko wydalane jest po każdym szczenięciu, co nazywane jest trzecim etapem porodu. Łożysko wydalane jest od 5 do 15 minut po urodzeniu każdego malucha. Zdarza się jednak, że łożyska mogą zostać wydalone razem po kilku szczeniętach. Bardzo ważne jest, aby śledzić liczbę łożysk. Ich ilość powinna być taka sama jak szczeniąt. Jeśli łożysko pozostanie w macicy, suka może zachorować. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ciąży u zwierząt.

Ile trwa poród psa i co po porodzie?

Rodzenie się szczeniąt trwa od kilku do kilkudziesięciu godzin.

 1. Pierwszy etap trwa zwykle 6-12 godzin.
 2. Drugi etap trwa w zależności od ilości płodów.
 3. Trzeci etap pojawia się kilka minut po urodzeniu szczeniaka i powtarza się po każdym nowo narodzonym piesku.
Suczka z małymi szczeniaczkami, a także poród psa, jego przebieg i objawy
Porady i informacje, jak przebiega poród psa, czyli objawy rodzenia i porady

Zdarza się, że suka potrzebuje pomocy. Świadczą o tym:

 • oznaki wyczerpania,
 • bezefektywne parcie,
 • czarna lub ciemnozielona wydzielina z pochwy przed narodzinami szczenięcia,
 • upłynęło ponad 2 godziny od początku drugiej fazy porodu,
 • ponad czterogodzinna faza spoczynku między wypieraniem szczeniąt,
 • brak akcji porodowej 24-godziny po spadku temperatury ciała,
 • oznaki bólu,
 • ciąża trwająca dłużej niż 70 dni od krycia.

Co wtedy robić? Koniecznie wezwać lekarza weterynarii!

Kiedy szczeniaki otwierają oczy? Postępowanie po porodzie

Szczenienie się to wyzwanie dla samicy oraz spore wyzwanie dla organizmu szczeniąt po porodzie. Wielogodzinne rodzenie osłabia suczkę, dlatego potrzebuje ona badania lekarskiego kilka godzin po oszczenieniu, które pozwala upewnić się, że nie ma zatrzymanych łożysk.

Po porodzie wypływ wydzieliny z pochwy jest czymś normalnym. Warto ją monitorować! Jej ilość powinna się zmniejszać, a kolor zmieniać z czerwonego na brązowy.  Wypływ nie powinien mieć zapachu! Codziennie badać należy także gruczoły sutkowe, które zapewniają siarę i mleko dla potomstwa suki. Obrzmiały i bolesny gruczoł mleczny może wskazywać na stan zapalny.

Co robić ze szczeniakami? Trzeba pomóc im samodzielnie oddychać! Zaraz po urodzeniu szczenięcia matka powinna niezwłocznie przystąpić do jego czyszczenia. Dzięki pracy jej języka pobudzone zostaje krążenie szczeniaka. W niektórych przypadkach takie obowiązki spoczywają na opiekunie. Przygotuj się na to!  Jeśli matka nie rozerwie worka owodniowego, to zadanie należy do Ciebie! Rozerwij membranę i zacznij pocierać szczeniaka czystym, suchym ręcznikiem. Upewnij się, że młoda mama pozwala szczeniętom na ssanie mleka.

Poród kota i psa często odbywa się bez ludzkiej pomocy. Konieczne jest jednak czuwanie nad jego przebiegiem, gdyż szczenienie się nie zawsze jest bezproblemowe.

ikona podziel się Przekaż dalej