Ile trwa ciąża u psa?

Czas trwania ciąży wynosi około 9 tygodni. Długość może być określona na 3 sposoby:

 • 63 dni od momentu owulacji,
 • 65 dni od przedowulacyjnego wyrzutu LH i wzrostu progesteronu.
 • 57 dni od początku fazy diestrus (konieczność wykonywania cytologii).

Na czas trwania ciąży nie ma wpływu rasa. Zarówno u labradora, jak i u owczarka niemieckiego czy yorka trwa ona tyle samo. Czas trwania ciąży jest bowiem związany z rozwojem płodów. Dopiero ich dojrzałość decyduje o rozpoczęciu akcji porodowej.

W organizmie samicy psa z tygodnia na tydzień dochodzi do intensywnych zmian. U szczeniąt kształtują się poszczególne organy, a kości ulegają mineralizacji. Wraz z ich wzrostem powiększa się obrys brzucha suczki, a jej zapotrzebowanie energetyczne ulega zwiększeniu.

Przebieg ciąży u suczki

 • 1-2 tydzień ciąży to czas, kiedy dochodzi do zapłodnienia. W wyglądzie samicy ani w jej zachowaniu nie widać jeszcze żadnych zmian.
 • 3 tydzień - około 18 dnia ciąży dochodzi do implantacji zarodków w macicy. Towarzyszy temu wytworzenie się zgrubień/obrzęków, które będą zwiększać swoją wielkość co około 7 dni.
 • 4 tydzień - około 28 dnia ciąży szkielety płodów ulegają zwapnieniu, ale jeszcze przez około 2 tygodnie nie są dobrze widoczne na zdjęciu RTG. W tym okresie zauważyć można brak apetytu u psa.
 • 5 tydzień - waga suczki może zacząć się zwiększać. Jej porcje jedzenia można zwiększyć o około 10%. W tym czasie u szczeniąt kończy się organogeneza.
 • 6 tydzień - waga suki dalej ulega zwiększeniu, a gruczoły mlekowe ulegają ściemnieniu i powiększeniu.
 • 7 tydzień - szczenięta intensywnie rosną, a macica zaczyna uciskać na pęcherz moczowy suczki. Sprawia to, że pod koniec ciąży wymaga częstszych wyjść na zewnątrz.
 • 8 tydzień - w 8 tygodniu mogą być już widoczne ruchy płodów, a u suki pojawia się pierwsza wydzielina z gruczołów mlekowych.
 • 9 tydzień - to czas, kiedy w każdej chwili można spodziewać się porodu. Suczka wije gniazdo, a właściciel powinien zacząć mierzyć jej temperaturę co kilka godzin.

Oznaki zbliżającego się porodu to:

 • bardziej nerwowe zachowanie,
 • wicie gniazda,
 • szukanie odosobnienia,
 • zwiększone pragnienie,
 • przyspieszony oddech,
 • wylizywanie okolicy sromu.

Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi

Pies leżący na leżaku, a dokładniej suka w ciąży i objawy ciąży u psa
Jakie są powszechne objawy ciąży u psa, czyli co warto wiedzieć

W terminie potencjalnego porodu u suki (oraz trochę wcześniej) może rozwinąć się ropomacicze. Jest to śmiertelnie niebezpieczna choroba, dlatego zawsze należy uważnie obserwować sukę około 6-8 tygodni po każdej cieczce. Ropomacicze powoduje wymioty, biegunkę, zwiększone pragnienie, powiększenie brzucha, a w niektórych przypadkach wypływy z dróg rodnych. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o ciąży u psa tydzień po tygodniu.

Jak rozpoznać objawy ciąży u psa?

Przez pierwsze 5 tygodni suka wygląda normalnie. Wczesne oznaki ciąży to zmęczenie, sporadyczne wymioty oraz brak apetytu u psa. Po 5-6 tygodniach powoli zwiększa jej masa ciała oraz zapotrzebowanie energetyczne. Późniejsze objawy ciąży u psa to zatem powiększenie powłok brzusznych, a także zmiany gruczołu mlekowego. Przed zbliżającym się porodem u suki pojawia się siara, czyli pierwszy pokarm dla szczeniąt.

Wiedząc, że suka została pokryta przez psa, należy wybrać się na badanie u lekarza weterynarii. Najwcześniej wykonać można badania krwi, oznaczając poziom hormonów takich jak relaksyna i progesteron. Na USG rozpoznać można ciążę po około 21-28 dniach od pokrycia. Wcześniejsze badania mogą dawać fałszywie ujemne wyniki. Na początku ciąży płód podczas badania wygląda jak sferyczny pęcherz.

Od około 27 dnia ciąży możliwe jest wyczucie płodów w badaniu palpacyjnym. Suczka musi jednak współpracować z badającym i nie napinać mięśni brzucha. Badanie może być trudniejsze, gdy york albo suczka labradora są otyłe.

U lekarza weterynarii wykonać można także badanie RTG, na którym można ocenić, ile szczeniąt znajduje się w macicy. Liczenie szczeniąt najlepiej przeprowadzać po 45 dniu ciąży.

Zachowanie suczki zmienia się w ostatnich tygodniach. Młode samice mogą denerwować się, gdy zaczną wyczuwać ruchy płodów. Zdarza się wtedy, że drapią lub wylizują okolice brzucha.

Rozpoznanie ciąży u suczki jedynie po objawach zewnętrznych może stanowić wyzwanie. Podejrzewając, że suczka mogła zostać pokryta najlepiej wykonać profesjonalne badania w gabinecie weterynaryjnym.

ikona podziel się Przekaż dalej