Niewydolność nerek u kota - objawy, leczenie, rokowania, porady
Niewydolność nerek u kota należy do jednych z najczęstszych przyczyn konsultacji starszych zwierząt w gabinecie weterynaryjnym. Zatrucie mocznikiem (mocznica) powoduje wymioty, osłabienie, brak apetytu. Czy zapalenie nerek boli? Jakie są przyczyny choroby? Kiedy pojawia się ostra niewydolność nerek, a kiedy zmiany są przewlekłe? Co to jest kreatynina? Jakie leki stosuje się u chorego kota?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach kotów.
Niewydolność nerek u kota – przyczyny dysfunkcji narządów
Choroby nerek związane są z:
- nadciśnieniem,
- zmniejszonym przepływem krwi przez nerki,
- spożyciem substancji toksycznych,
- niewłaściwą dietą,
- niedrożnością spowodowaną kamieniami,
- koagulopatiami,
- zapaleniem kłębuszków nerkowych,
- zaburzeniami rozwojowymi,
- amyloidozą,
- odmiedniczkowym zapaleniem nerek,
- nowotworami,
- zapaleniem nerek o podłożu alergicznym lub immunologicznym.
Wiele przypadków przewlekłej, uogólnionej choroby nerek jest związanych z postępującym zwłóknieniem śródmiąższowym. Zmiany stwierdzane u zwierząt z uogólnioną niewydolnością nerek są jednak często podobne, niezależnie od przyczyny inicjującej, szczególnie w bardziej zaawansowanych stadiach.
Przewlekła choroba nerek wiąże się z utratą ich prawidłowej czynności. W ich budowie dochodzi bowiem do zmian strukturalnych oraz funkcjonalnych. Niestety, zmiany rozwijają się przez wiele miesięcy, a nawet lat bez objawów! W momencie, gdy problem staje się widoczny klinicznie choroba jest już nieodwracalna i wciąż postępuje.
Ostra niewydolność pojawia się w przypadku różnych procesów chorobowych. Jej objawem jest m.in. mała ilość oddawanego moczu. Brak leczenia może spowodować całkowity bezmocz, a w organizmie kota rozwija się mocznica. Bez szybkiej interwencji dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia narządów.
Wrodzona niewydolność nerek daje objawy u części zwierząt w wieku poniżej 3 lat, choć najczęściej problem diagnozuje się u 5 do 6 letnich kotów. Rasy predysponowane do dziedzicznej niewydolności nerek to:
- persy,
- main coony.
- koty syjamskie,
- norweskie leśne,
- kot brytyjski.
Polecane karmy weterynaryjne dla kotów
Przewlekła choroba nerek dzieli się na etapy:
- etap 1 - nerki są uszkodzone, ale azotemia i objawy kliniczne nie występują.
- etap 2 – na tym etapie rozwija się azotemia, ale objawy kliniczne nie są widoczne.
- etap 3 – w tej fazie notuje się już zatrucie mocznikiem i objawy kliniczne.
- etap 4 - o schyłkowej niewydolności nerek świadczy poziom kreatyniny, który przekracza 5 mg/dl (440 mmol/l). W tej fazie dochodzi do zmiany pH krwi, hipoalbuminemii oraz zaburzeń gospodarki wodnej. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach układu moczowego.
Jakie objawy dają chore nerki?
Niewydolność nerek u kota daje objawy kliniczne, gdy doszło do uszkodzenia ponad 75% funkcji nefronów, czyli dopiero na 3 i 4 etapie zmian w nerkach. Wyjątkiem są te choroby nerek, które wynikają z chorób ogólnoustrojowych i wiążą się z zajęciem również innych tkanek.
Pierwsze objawy to:
- polidypsja,
- wielomocz,
- sporadyczne wymioty,
- osłabienie.
W miarę rozwoju choroby pojawia się:
- anoreksja,
- utrata masy ciała,
- odwodnienie,
- owrzodzenie jamy ustnej,
- regularne wymioty,
- biegunka.
Badanie kliniczne oraz badania dodatkowe, jak USG ujawniają nieregularną strukturę nerki, które mogą mieć mniejszy rozmiar niż prawidłowe narządy. Zdarza się jednak, że u zwierząt z nowotworami, wodonerczem lub zapaleniem kłębuszków nerkowych obrazuje się nerki normalne lub powiększone. Błony śluzowe kota mogą być blade z powodu anemii.
Choć zapalenie nerek boli kota, diagnoza w początkowych stadiach zaburzeń ich pracy jest raczej przypadkowa. Zmiany w nerkach wykrywane są podczas badań obrazowych wykonywanych z innego powodu lub w badaniach krwi wykonywanych przed rutynowymi zabiegami. W późniejszych stadiach podwyższona jest kreatynina, mocznik i fosfor. Widoczny jest także niedobór potasu.
Ile żyje kot z niewydolnością nerek? - leczenie i rokowania
Rokowania kota, który ma chore nerki zależą od wielu czynników. Przy prawidłowo prowadzonej terapii zwierzęta mogą przeżyć jeszcze przez długi czas nawet z niewielkim ułamkiem funkcjonalnej tkanki nerek.
Leczenie różni się w zależności od stadium choroby i obejmuje:
- terapię pierwotnej przyczyny choroby,
- kontrolę nadciśnienia ogólnoustrojowego,
- leczenie kwasicy metabolicznej,
- usuwanie infekcji bakteryjnych dróg moczowych.
Leczenie opiera się na ustabilizowaniu stanu pacjenta. Najczęściej podawane leki to:
- płyny dożylne,
- leki moczopędne,
- suplementy z chitosanem.
Opiekun musi stosować karmienie dietą o niskiej zawartości soli i fosforu oraz zapewniać kotu stały dostęp do świeżej wody. Warto zapisywać ilości spożytych pokarmów oraz wypitych płynów, by móc obiektywnie oceniać kondycję zwierzęcia.Do komercyjnej karmy dodawać można oleje rybne oraz suplementy przeznaczone dla kotów z chorobami nerek. U części kotów w zaawansowanych przypadkach zastosować można erytropoetynę i inne środki pobudzające erytropoezę, która ma za zadanie leczyć niedokrwistość towarzyszącą niewydolności nerek.
Wszystkie chore koty należy badać co minimum 6 miesięcy. Rutynowe badanie powinno obejmować morfologię oraz biochemię krwi, a także podstawową analizę moczu.
Niewydolność nerek u kota, zapalenie pęcherza u psa, brak apetytu u świnki morskiej? Wszystkie te problemy wymagają konsultacji z lekarzem weterynarii.