Jakie problemy z tarczycą może mieć pies?

Anatomia, fizjologia i przyczyny chorób – co warto wiedzieć o tarczycy?

Tarczyca to niepozorny narząd zlokalizowany po obu stronach tchawicy w obrębie podstawy szyi. Ma ona dwie części, a swoim wyglądem przypomina kształt motyla. Narząd ten jest bardzo ważny, gdyż zarządza metabolizmem całego organizmu. To tarczyca kontroluje tempo przemian metabolicznych, wpływa na częstość rytmu serca, częstość oddechów i pracę wielu innych narządów.

Jej zadaniem jest wykorzystanie przyswojonego przez organizm jodu do produkcji hormonów T3 oraz T4. Ilość hormonów we krwi kontrolowana jest poprzez sprzężenie ujemne zwrotne, co oznacza, że wysoki poziom hormonów we krwi spowalnia ich produkcję w tarczycy.

U psów spotyka się poniższe choroby:

 • niedoczynność tarczycy,
 • nadczynność tarczycy,
 • zapalenie tarczycy.

Możliwe przyczyny niedoczynności tarczycy to:

 • zapalenie limfocytarne,
 • dieta uboga w jod,
 • wrodzony niedorozwój tarczycy,
 • nowotwory, a także zaburzenia pracy przysadki.

Jak diagnozowane są choroby tarczycy? Pies z niedoczynnością tarczycy

Pierwszym etapem każdej wizyty w gabinecie weterynaryjnym jest wywiad oraz badanie kliniczne. Lekarz weterynarii podejrzewając zaburzenia funkcjonowania tarczycy, zleca jednak badania krwi obejmujące sprawdzenie, jaki jest poziom hormonów tarczycy. Na wynikach swojego psa możesz znaleźć:

 • Całkowitą tyroksynę - jest to wynik, który przedstawia całkowitą ilość tego hormonu w krwiobiegu.
 • Wolną tyroksynę - stężenie aktywnego hormonu pokazujące, jaka część tyroksyny nie jest związana z białkami.
 • Całkowitą trójjodotyroninę (T3) - całkowita ilość hormonu w krwiobiegu.
 • Wolną trójjodotyroninę – ilość hormonu niezwiązaną z białkami.
 • Autoprzeciwciała przeciwko tyreoglobulinie – tooznaczenie może ocenić stan choroby autoimmunologicznej w przypadku zapalenia tarczycy.
 • Tyreotropinę (TSH) - hormon stymulujący tarczycę do produkcji T3 i T4.

Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi

Pełne badanie krwi uwzględniające profil „tarczycowy” kosztuje około 100-150 zł, ale cena zależy m.in. od miasta, czy ilości wykonywanych oznaczeń. Pamiętaj, że wyniki leczonego psa należy powtarzać, by móc skutecznie monitorować terapię oraz modyfikować dawki leków. Sugeruje się, by pierwsze badanie krwi wykonać około 4 tygodniach po wprowadzeniu leczenia (lub według zaleceń lekarza). W badaniach kontrolnych nie zawsze trzeba wykonywać pełną morfologię oraz biochemię. Lekarz może oznaczyć jedynie hormony tarczycy, co kosztuje mniej niż początkowa diagnostyka. Wszystko zależy jednak od stanu pacjenta.

Niedoczynność tarczycy u psa – najczęstsze objawy

Niedoczynność tarczycy u psa związana jest ze zbyt małą ilością produkowanych hormonów. Takie problemy z tarczycą mogą objawiać się zarówno w łagodny, jak i dość poważny sposób. Objawy niedoczynności tarczycy to:

 • wzrost wagi,
 • pogorszenie jakości sierści,
 • przetłuszczanie się skóry,
 • wahania nastroju,
 • drgawki,
 • zaburzenia płodności, czy łuszczenie skóry.

U niektórych (głównie większych) czworonogów rozwija się także neuropatia tarczycowa, czyli niedowłady oraz porażenie krtani. Nie u każdego zwierzęcia spotyka się jednak wszystkie wymienione objawy. Lekarz weterynarii może podejrzewać zbyt niski poziom hormonów jedynie na podstawie obniżonej witalności psa, czy nieuzasadnionego wzrostu masy ciała. Zawsze reaguj zatem na zmiany w zachowaniu lub wyglądzie swojego pupila. Nie ważne, czy jest to zmiana wagi, czy przelewanie w brzuchu u psa. Cena za brak interwencji to zdrowie i komfort Twojego czworonoga.

Labrador u weterynarza, pani weterynarz bada labradowa, pies na wizycie u weterynarza, jak zachowuje się pies przy niedoczynności tarczycy, jakie leki podawać psu przy atopowym zapaleniu skóry
Jakie są objawy niedoczynności tarczycy u psów, jak wygląda leczenie atopowego zapalenia skóry w czworonogów

Same podejrzenia nie wystarczą, by postawić diagnozę “chorej tarczycy”. W przypadku niedoczynności nie zaleca się wprowadzania leczenia “próbnego”, dlatego konieczna jest pewność, że pies cierpi właśnie na tę chorobą. Ostateczną odpowiedź zawsze dają wyniki opisanych już badań. Sprawdź także ten artykuł na temat najczęstszych przyczyn wypadania sierści.

Niedoczynność tarczycy u psa – leczenie oraz rokowania

Jakie leki przyjmuje pies z niedoczynnością tarczycy?

Niedoczynności tarczycy u psów leczona jest hormonami, które należy podawać do końca życia zwierzęcia. W Polsce większość czworonogów otrzymuje lewotyroksynę. Na rynku dostępne są preparaty dla psów, których cena wynosi około 20-45 zł za 10 tabletek. Różnica ceny wynika ze stężenia lewotyroksyny, którą zawiera lek. Dobierze ją lekarz weterynarii. Obecne badania mówią, że lek wystarczy podawać raz dziennie. Jeżeli Twój pies otrzymuje dwie dawki w ciągu dnia możesz skonsultaować leczenie ze swoim lekarzem weterynarii.

Inną opcją jest podawanie zwierzęciu sproszkowanej tarczycy wieprzowej lub preparatu zawierającego tyrozynę z innymi składnikami wspierającymi leczenie chorej tarczycy np. cynkiem, witaminą D oraz selenem. Takie leki kosztują około 120 zł za 120 kapsułek, ale zarówno cena, jak i dawkowanie różnią się w zależności od producenta.

Suplementy wspomagające pracę tarczycy należy podawać minimum godzinę przed posiłkiem lub dwie godziny po jedzeniu. Jest to związane z zawartością wapnia oraz soi w pożywieniu psów. Oba składniki mogą wiązać hormony tarczycy i uniemożliwiać ich przyswajanie.

Na zakończenie jeszcze raz przypominamy, że konieczne jest wykonywanie badań kontrolnych służących do monitorowania leczenia. Badania należy przeprowadzić 4-6 h po podaniu preparatu.

Dieta i zioła a niedoczynność tarczycy u psa

Niestety w przypadku niedoczynności tarczycy nie ma opcji zastosowania preparatów ziołowych. Jedyna opcja jest podawanie psu wodorostów, które są bogate w jod. Większość psich problemów wiąże się jednak z autoimmunologicznym stanem zapalnym, a nie niedoborami jodu, dlatego taka suplementacja nie jest wskazana.

Stan tarczycy wpływa jednak np. na skórę Twojego psa. Chcąc poprawić jej wygląd, możesz sięgnąć po suplementy wspierające regenerację naskórka. Obserwacje wskazują m.in. na pozytywny wpływ niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych zawartych np. w olejach rybnych.

Chora tarczyca u psa to nie koniec świata! Jeżeli będziesz prawidłowo dbał o zdrowie swojego pupila i regularnie podawał zalecone leki, Twój pupil szybko odzyska dawną witalność. Niestety, na odrost włosów możesz czekać nawet kilkanaście tygodni. Niedoczynność tarczycy u psa to problem, którego nie wolno bagatelizować.

ikona podziel się Przekaż dalej