Zoonozy – choroby odzwierzęce

Wszystkie choroby przenoszone przez psy, koty domowe czy gryzonie na człowieka nazywamy zoonozami. Są to zatem choroby, które mogą być transmitowane ze zwierząt na ludzi. Niektóre zoonozy stanowią poważny problem, gdy inne występują u ludzi rzadko lub przebiegają w łagodny sposób.

Do przykładowych chorób odzwierzęcych związanych z kotami zaliczane są:

  • wścieklizna,
  • choroba kociego pazura,
  • grzybica,
  • tularemia,
  • pasożyty zewnętrzne,
  • kampylobakteroza,
  • salmonelloza,
  • kryptosporydioza.

W dalszej części artykułu dokładniej przyjrzeliśmy się temu, jakie choroby mogą przenosić koty w naszym otoczeniu oraz jakie czynności mogą nas przed nimi uchronić.

Choroby przenoszone przez koty

Nawet nasze domowe mruczki mogą przenosić niektóre choroby, tak samo jak koty wychodzące. Niestety nawet w czterech ścianach koty nie są w pełni bezpieczne. Jakie kocie choroby mogą się przenosić na ludzi?

  • Choroba kociego pazura (bartonelloza) - określana potocznie jako choroba kociego pazura choroba wywoływana jest przez bakterie Bartonella Henselae. Jest to choroba, która przenosi się na ludzi podczas zadrapania lub ugryzienia przez kota. U ludzi najczęściej pojawia się zaczerwienienie, krotki, powiększone węzły chłonne lub gorączka. Na problemy i powikłania najbardziej narażone są osoby z obniżoną odpornością. Co jeszcze warto wiedzieć? Młode koty (poniżej pierwszego roku życia) są bardziej podatne na przenoszenie choroby i zazwyczaj nie wykazują żadnych objawów.
  • Grzybica skóry — kolejną chorobą, która może przenieść się z kota na ludzi, jest grzybica skóry. Do zakażenia może dojść podczas pielęgnacji czy głaskania chorego kota. Pamiętaj zatem, że jeżeli u Twojego zwierzęcia zdiagnozowana została grzybica, musisz zachowywać odpowiednie zasady higieny. Do nakładania leków używaj rękawiczek, a po głaskaniu kota dokładnie myj ręce. U ludzi problem objawia się jako miejscowe zmiany skórne, choć możliwa jest także grzybica uogólniona.
  • Toksoplazmoza- u kota rzadko pojawiają się jakiekolwiek objawy toksoplazmozy, ale gdy choroba przeniesie się na człowieka, czasami trzeba mierzyć się z poważnymi konsekwencjami. Zakażenie toksoplazmozą jest groźne szczególnie dla kobiet w ciąży, a skutki choroby są różne w zależności od trymestru ciąży, w którym kobieta zetknie się z pasożytem. U dzieci może nastąpić tzw. toksoplazmowa wrodzona, a objawy u noworodków obejmują np. żółtaczkę, powiększenie wątroby i śledziony, czy zapalenie siatkówki. Jednocześnie wiele maluchów z mniej nasilonymi zmianami wygląda na zdrowe. Nie można jednak zapominać, że pozostają one w grupie wysokiego ryzyka powikłań, które mogą objawić się w starszym wieku.
  • Wścieklizna - to ważna i śmiertelna infekcja wirusowa, która może być przenoszona ze zwierząt na ludzi. Największe zagrożenie stanowią koty swobodnie poruszające się na zewnątrz, gdyż mogą zarazić się wścieklizną od nietoperzy, lisów i innych dzikich zwierząt. Zakażone koty wykazują m.in. objawy neurologiczne i nietypowe zachowania. Co warto wiedzieć? Na rynku dostępna jest skuteczna szczepionka dla ludzi oraz dla zwierząt domowych, w tym kotów.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Choroby bateryjne jak salmonelloza, kampylobakteroza, czy infekcję patogenną E. coli są nabywane przez kontakt i przypadkowe spożycie odchodów np. zakażonych kotów. Zwierzęta zakażone tymi chorobami bakteryjnymi oraz pierwotniakami mogą prezentować biegunkę, ale niektóre nie wykazują żadnych objawów choroby, dlatego tak istotne jest m.in. sprzątanie po swoich zwierzętach w miejscach publicznych oraz używanie rękawiczek i właściwa higiena podczas takich czynności. Objawy u ludzi obejmują biegunkę, wymioty i skurcze brzucha. Sprawdź także ten artykuł na temat chorób, którymi można się zarazić od kota.

Choroby przenoszone przez koty – jak im zapobiegać?

Wiesz, już jakie choroby mogą przenosić się na ludzi. Lepiej jednak zapobiegać niż leczyć. Co możesz zrobić, by nie groziły Ci choroby odzwierzęce? Mamy kilka podpowiedzi:

  • Myj ręce po głaskaniu pupila.
  • Myj owoce i warzywa przed ich zjedzeniem.
  • Zakładaj rękawice podczas pracy w ogrodzie. Część przenoszonych przez zwierzęta pasożytów oraz pierwotniaków może znajdować się w glebie.
  • Przykrywaj piaskownicę swoich dzieci, by dzikie koty nie mogły załatwiać w niej swoich potrzeb fizjologicznych.
  • Dbaj o odrobaczanie swojego pupila, a także profilaktykę przeciw pasożytom zewnętrznym.

Przeziębienie u kota? Luźne kocie odchody? A może niepokoją Cię zmiany skórne lub ślinotok u kota? Bez względu na to, co się dzieje, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Niektóre choroby są groźne nie tylko dla kota, ale I dla Ciebie, bo mogą przenosić się na ludzi.

ikona podziel się Przekaż dalej