Choroby i zwyrodnienia stawów – co warto o nich wiedzieć?

Rozwój młodych psów – jakie choroby stawów grożą szczeniakom?

U młodych psów ras dużych oraz olbrzymich mogą wystąpić choroby układu kostnego:

 • osteochondroza – martwica chrzęstno-kostna,
 • dysplazja stawu biodrowego,
 • dysplazja stawu łokciowego,
 • choroba zwyrodnieniowa stawów.

Zmiany chorobowe rozwijają się najczęściej w obrębie stawów ramiennych, biodrowych, łokciowych, kolanowych i skokowych. Objawy, które może zauważyć opiekun to:

 • kulawizny,
 • niechęć do ruchu,
 • bolesność.

Polecane karmy weterynaryjne dla kotów

W rozwoju problemów dużą rolę odgrywa czynnik genetyczny, ale nie bez znaczenia jest środowisko psa. U szczeniąt warto zadbać o właściwe żywienie oraz aktywność fizyczną.

Pamiętaj, że rasy małej (np. terier australijski) nie są wolne od chorób stawów! Występują one znacznie częściej u dużych czworonogów, ale opiekunowie mniejszych zwierząt nie powinni tracić czujności. Pojawienie się niepokojących objawów powinno skłonić każdego właściciela do konsultacji z lekarzem weterynarii.

U młodych psów możesz rozważyć także probiotyk dla psa, który poprawi ich trawienie i wspomoże układ pokarmowy w trakcie zmiany karmy lub stresujących sytuacji.

Choroby stawów u dorosłych czworonogów

U dorosłych psów jednym z najważniejszych zagadnień ortopedycznych jest choroba zwyrodnieniowa stawów! Jest to postępująca, przewlekła i nieodwracalna choroba, która polega na niszczeniu chrząstki stawowej. W jej miejscu tworzy się tkanka kostna, co powoduje deformacje powierzchni stawowych. Pies odczuwa ból i reaguje na te zmiany:

 • niechęcią do ruchu,
 • zmniejszenie zakresu ruchów.

Takie zwyrodnienia poważnie wpływają na komfort życia czworonoga i w skrajnych przypadkach bywają powodem eutanazji. Konieczne jest wtedy stosowanie takich preparatów, jak:

 • leki przeciwbólowe dla psa,
 • środki przeciwzapalne,
 • suplementy diety!

Te ostatnie powinny zawierać nienasycone kwasy tłuszczowe, glikozaminoglikany, przeciwutleniacze oraz witaminy (szczególnie E i C).

Podejrzewając jakiekolwiek choroby, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Jeżeli Twój pies bardzo denerwuje się w podczas wizyt, możesz zastosować naturalne tabletki uspokajające dla psa, które mogą ułatwić badanie oraz zwiększą komfort Twój i Twojego pupila!

Wzmocnienie stawów - jakie substancje i witaminy dla psa na stawy wybrać?

Witaminy dla psa na stawy

Wzmocnienie stawów pomaga zapewnić m.in. witamina C. Jest ona silnym przeciwutleniaczem! Dodatkowo witamina C wspomaga organizm psa w syntezie kolagenu. W przypadku zwierząt z reumatoidalnym zapaleniem stawów suplementacja dużymi dawkami może złagodzić objawy choroby.

Przeprowadzono także badania, które określiły, że u psów z chorobą zwyrodnieniową stawów po zastosowaniu suplementów z wysoką dawką witaminy E doszło do zmniejszenia markerów zapalnych stawów. Taka suplementacja  zmniejsza także objawy bólowe. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o rodzajach witamin dla psa.

Substancje wspomagające pracę stawów

Podawanie golden retriverowi środków na stawy, a także najlepsze tabletki na stawy dla psów
Najlepsze tabletki na stawy dla psa, czyli TOP 5 najlepszych preparatów na stawy dla psiaków

Czego szukać w składzie karmy lub preparatach wspomagających stawy? Zwróć uwagę na:

 • Czarci pazur – wyciąg z tej rośliny ma naturalny, pozytywny wpływ na stawy. Niektórzy mylą te nazwę mówiąc “wilczy pazur”, który tak naprawdę jest dodatkowym palcem u psów.
 • Glukozaminę – zwiększa syntezę składników chrząstki i zmniejsza uszkodzenia substancji międzykomórkowej chrząstki.
 • Siarczan chondroityny – wykazuje działanie podobne do glukozaminy.
 • MSM -suplement stosowany jako środek przeciwzapalny. MSM jest podawany doustnie w postaci proszku lub kapsułek.
 • Omułka nowozelandzkiego- małż zawierający w składzie nienasycone kwasy tłuszczowe, glikozaminoglikany, aminokwasy oraz witaminy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania stawów.
 • Nienasycone kwasy tłuszczowe – mają działanie przeciwzapalne oraz ochronne na chrząstkę stawową.

Tabletki na stawy dla psów – przegląd preparatów

Na rynku zoologicznym znajdują się różne środki wspierające pracę stawów psa. Przedstawiamy przegląd 5 najbardziej popularnych produktów.

 1. AniFlexi - ten środek zawiera hydrolizowany kolagen, kolagen typu II, kwas hialuronowy, Boswellia Serrata, siarczan glukozaminy oraz siarczan chondroityny, a także MSM i witaminę C.
 2.  Arthrovet HA Complex- to preparat z glukozaminą, siarczanem chondroityny, stearynianem magnezu, hialuronianem sodu, kwasem stearynowym oraz Glycine max. L. Merr.
 3. Arthrofos - wybierając ten środek zapewniasz swojemu psu siarczan glukozaminy i chondroityny, witaminę C, mangan, miedź oraz magnez.
 4. Chondroline Junior - ten preparat polecany jest dla szczeniąt, a w składzie ma hydrolizowany kolagen, kryl, siarczan chondroityny i glukozaminy, Rosa canina L. i Saccharomyces cerevisiae.
 5. Synoquin EFA – ten suplement diety występuje w wersji dla różnych ras (od małych do olbrzymich) i zawiera siarczan chondroityny, kwas askorbinowy, siarczan cynku oraz dexahan.

O ile probiotyk dla psa możesz podawać bez ryzyka zaszkodzenia swojemu pupilowi, o tyle tabletki na stawy dla psów nie są obojętne dla zdrowia czworonoga. Nie podawaj ich bez konsultacji z lekarzem weterynarii, by uniknąć przedawkowania wapnia lub innych składników odżywczych.

ikona podziel się Przekaż dalej