Najlepsze tabletki na stawy dla psów. Oto 5 polecanych preparatów
Temat profilaktyki chorób stawów u szczeniąt oraz leczenia problemów u starszych psów staje się coraz popularniejszy! W karmach dla psów pojawia się siarczan chondroityny oraz glukozamina, które są najpopularniejszymi substancjami wspierającymi chrząstkę stawową. Czy to wystarczy? Kiedy kupić tabletki na stawy dla psów? Co powinny zawierać dobre suplementy?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zdrowiu zwierząt.
Choroby i zwyrodnienia stawów – co warto o nich wiedzieć?
Rozwój młodych psów – jakie choroby stawów grożą szczeniakom?
U młodych psów ras dużych oraz olbrzymich mogą wystąpić choroby układu kostnego:
- osteochondroza – martwica chrzęstno-kostna,
- dysplazja stawu biodrowego,
- dysplazja stawu łokciowego,
- choroba zwyrodnieniowa stawów.
Zmiany chorobowe rozwijają się najczęściej w obrębie stawów ramiennych, biodrowych, łokciowych, kolanowych i skokowych. Objawy, które może zauważyć opiekun to:
- kulawizny,
- niechęć do ruchu,
- bolesność.
Polecane karmy weterynaryjne dla kotów
W rozwoju problemów dużą rolę odgrywa czynnik genetyczny, ale nie bez znaczenia jest środowisko psa. U szczeniąt warto zadbać o właściwe żywienie oraz aktywność fizyczną.
Pamiętaj, że rasy małej (np. terier australijski) nie są wolne od chorób stawów! Występują one znacznie częściej u dużych czworonogów, ale opiekunowie mniejszych zwierząt nie powinni tracić czujności. Pojawienie się niepokojących objawów powinno skłonić każdego właściciela do konsultacji z lekarzem weterynarii.
U młodych psów możesz rozważyć także probiotyk dla psa, który poprawi ich trawienie i wspomoże układ pokarmowy w trakcie zmiany karmy lub stresujących sytuacji.
Choroby stawów u dorosłych czworonogów
U dorosłych psów jednym z najważniejszych zagadnień ortopedycznych jest choroba zwyrodnieniowa stawów! Jest to postępująca, przewlekła i nieodwracalna choroba, która polega na niszczeniu chrząstki stawowej. W jej miejscu tworzy się tkanka kostna, co powoduje deformacje powierzchni stawowych. Pies odczuwa ból i reaguje na te zmiany:
- niechęcią do ruchu,
- zmniejszenie zakresu ruchów.
Takie zwyrodnienia poważnie wpływają na komfort życia czworonoga i w skrajnych przypadkach bywają powodem eutanazji. Konieczne jest wtedy stosowanie takich preparatów, jak:
- leki przeciwbólowe dla psa,
- środki przeciwzapalne,
- suplementy diety!
Te ostatnie powinny zawierać nienasycone kwasy tłuszczowe, glikozaminoglikany, przeciwutleniacze oraz witaminy (szczególnie E i C).
Podejrzewając jakiekolwiek choroby, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Jeżeli Twój pies bardzo denerwuje się w podczas wizyt, możesz zastosować naturalne tabletki uspokajające dla psa, które mogą ułatwić badanie oraz zwiększą komfort Twój i Twojego pupila!
Wzmocnienie stawów - jakie substancje i witaminy dla psa na stawy wybrać?
Witaminy dla psa na stawy
Wzmocnienie stawów pomaga zapewnić m.in. witamina C. Jest ona silnym przeciwutleniaczem! Dodatkowo witamina C wspomaga organizm psa w syntezie kolagenu. W przypadku zwierząt z reumatoidalnym zapaleniem stawów suplementacja dużymi dawkami może złagodzić objawy choroby.
Przeprowadzono także badania, które określiły, że u psów z chorobą zwyrodnieniową stawów po zastosowaniu suplementów z wysoką dawką witaminy E doszło do zmniejszenia markerów zapalnych stawów. Taka suplementacja zmniejsza także objawy bólowe. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o rodzajach witamin dla psa.
Substancje wspomagające pracę stawów
Czego szukać w składzie karmy lub preparatach wspomagających stawy? Zwróć uwagę na:
- Czarci pazur – wyciąg z tej rośliny ma naturalny, pozytywny wpływ na stawy. Niektórzy mylą te nazwę mówiąc “wilczy pazur”, który tak naprawdę jest dodatkowym palcem u psów.
- Glukozaminę – zwiększa syntezę składników chrząstki i zmniejsza uszkodzenia substancji międzykomórkowej chrząstki.
- Siarczan chondroityny – wykazuje działanie podobne do glukozaminy.
- MSM -suplement stosowany jako środek przeciwzapalny. MSM jest podawany doustnie w postaci proszku lub kapsułek.
- Omułka nowozelandzkiego- małż zawierający w składzie nienasycone kwasy tłuszczowe, glikozaminoglikany, aminokwasy oraz witaminy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania stawów.
- Nienasycone kwasy tłuszczowe – mają działanie przeciwzapalne oraz ochronne na chrząstkę stawową.
Tabletki na stawy dla psów – przegląd preparatów
Na rynku zoologicznym znajdują się różne środki wspierające pracę stawów psa. Przedstawiamy przegląd 5 najbardziej popularnych produktów.
- AniFlexi - ten środek zawiera hydrolizowany kolagen, kolagen typu II, kwas hialuronowy, Boswellia Serrata, siarczan glukozaminy oraz siarczan chondroityny, a także MSM i witaminę C.
- Arthrovet HA Complex- to preparat z glukozaminą, siarczanem chondroityny, stearynianem magnezu, hialuronianem sodu, kwasem stearynowym oraz Glycine max. L. Merr.
- Arthrofos - wybierając ten środek zapewniasz swojemu psu siarczan glukozaminy i chondroityny, witaminę C, mangan, miedź oraz magnez.
- Chondroline Junior - ten preparat polecany jest dla szczeniąt, a w składzie ma hydrolizowany kolagen, kryl, siarczan chondroityny i glukozaminy, Rosa canina L. i Saccharomyces cerevisiae.
- Synoquin EFA – ten suplement diety występuje w wersji dla różnych ras (od małych do olbrzymich) i zawiera siarczan chondroityny, kwas askorbinowy, siarczan cynku oraz dexahan.
O ile probiotyk dla psa możesz podawać bez ryzyka zaszkodzenia swojemu pupilowi, o tyle tabletki na stawy dla psów nie są obojętne dla zdrowia czworonoga. Nie podawaj ich bez konsultacji z lekarzem weterynarii, by uniknąć przedawkowania wapnia lub innych składników odżywczych.