Budowa oka u psów – skąd biorą się problemy z oczami?

Oko psów ma budowę podobną do oka ludzkiego. Najważniejsze elementy to siatkówka, tęczówka, naczyniówka, twardówka, rogówka oraz soczewka. Od zewnątrz gałka oczna chroniona jest przez oczodół, powieki oraz rzęsy.

Oczy wydzielają łzy, które odgrywają znaczącą rolę w utrzymaniu ich zdrowia. Zapewniają one m.in. odżywienie rogówki oraz uczestniczą w usuwaniu zanieczyszczeń dostających się na powierzchnię oka. Zmniejszenie ilości produkowanych łez jest jedną z przyczyn wrzodów rogówki. Inne przyczyny problemów okulistycznych to podrażnienie przez czynniki fizyczne lub chemiczne, a także choroby ogólnoustrojowe.

Chcąc upewnić się, że twój pies ma zdrowe oczy, przyjrzyj im się uważnie! Źrenice powinny być tej samej wielkości, a oczy twojego pupila powinny być błyszczące i pozbawione patologicznych wypływów. Jakie wpływy są akceptowalne? Niewielkie łzawienie, gdy pies nie wykazuje innych objawów choroby. Warto przyjrzeć się także błonom śluzowym oka. W tym celu należy delikatnie odchylić dolne powieki. Prawidłowa błona śluzowa na różowy odcień i nie powinna być ani zbyt czerwona, ani blada.

Choroby oczu u psa - przyczyny i objawy

Choroby oczu u psa nie należą do rzadkości dlatego, jeśli twój pies ma niepokojącą wydzielinę z oczu lub często mruży powieki, istnieje prawdopodobieństwo, że cierpi na alergię, ma uraz lub oczy zostały podrażnione czynnikami takimi jak kurz lub silny wiatr. Przykładowo, wodnista wydzielina lub śluz z jednego oka bywają oznaką obcego ciała, podczas gdy zielona, ropna wydzielina może wskazywać na infekcję bakteryjną.

W uogólnieniu problemy z oczami sugerują takie objaw jak:

 • spuchnięta powieka,
 • zaczerwienienie spojówek,
 • czerwone białka,
 • mrużenie powiek,
 • pocieranie oka łapą,
 • mętna powierzchnia oka,
 • przebarwienia sierści wokół oka,
 • widoczna trzecia powieka.

Najczęstsze choroby oczu u psa to:

 1. Zaćma u psa – to choroba, która utrudnia widzenie i może być oznaką np. nierozpoznanej cukrzycy, dlatego ważne jest, by jak najszybciej skonsultować z lekarzem weterynarii wszelkie zmiany zauważone w oku psa.
 2. Zapalenie spojówek – spowodowane jest najczęściej infekcją i przebiega z zaczerwienieniem i nadmierną ilością mazi oka. Zapalenie spojówek może mieć charakter bakteryjny lub wirusowy, choć jednocześnie zbliżone objawy bywają związane z reakcjami alergicznymi lub podrażnieniem oczu.
 3. Zapalenie rogówki i wrzody rogówki -do objawów uszkodzeń lub owrzodzenia rogówki należą zaczerwienione oczy i nadmierne łzawienie. Problem wiąże się z dużym dyskomfortem u czworonoga!
 4. Cherry eye/Wypadnięcie trzeciej powieki - trzecia powieka u psów jest zwykle niewidoczna i znajduje się w wewnętrznym kąciku oka. Zdarza się jednak, że więzadła utrzymujące gruczoł łzowy stają się słabsze, a kiedy dochodzi do ich poluzowana, gruczoł wyskakuje ze swojego miejsca. Pies ma w takiej sytuacji zmianę wyglądającą podobnie do wiśni w kąciku oka stąd angielska nazwa “cherry eye”. Problem może zdarzyć się zarówno u szczeniaka, jak i dorosłego osobnika.
 5. Jaskra – choroba związana jest ze zwiększeniem ciśnienia w gałce ocznej. Charakteryzuje się wystąpieniem bólu, zaczerwienienia, wzmożonego łzawienia, a także rozszerzeniem źrenic. U psa może pojawić się wytrzeszcz oczu.
 6. Zespół suchego oka – problem związany z funkcjonowaniem gruczołów łzowych. W sytuacji, gdy wytwarzają one mniej łez niż normalnie łatwiej dochodzi np. do owrzodzeń rogówki.
Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię pełnoporcjowych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Sprawdź!
Pies u weterynarza podczas badania oczu, a także choroby oczu u psa i objawy
Jakie są częste choroby oczu u psa, czyli ich objawy i leczenie krok po kroku

Problemy z oczami u psów mogą powodować także choroby zakaźne, dlatego istotne są już pierwsze szczepienia szczeniaka. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o chorobach oczu.

Chore oko – jak leczyć i dbać o psie oczy?

Zarówno zapalenie spojówek, jak I brązowa wydzielina z oczu powinny być skonsultowane z lekarzem weterynarii. Podstawowa diagnostyka powinna zostać przeprowadzona w każdej placówce. Lekarz pierwszego kontaktu zdecydowanie może postawić diagnozę taką jak zaćma u psa, zapalenie rogówki lub zapalenie spojówek. Bardziej skomplikowane przypadki lub choroby oczu u psa, które nie reagują na wprowadzone leczenie, muszą zostać skonsultowane ze specjalistą. Okulistyka psów i kotów wymaga bowiem specjalistycznego sprzętu oraz dodatkowych kursów, którymi pochwalić się mogą jedynie wykwalifikowani okuliści weterynaryjni.

Diagnostyka opiera się na:

 • pełnym badaniu klinicznym,
 • obejrzeniu spojówek oka,
 • wybarwieniu oczu fluoresceiną,
 • teście łzowym Schrimmera,
 • badaniu ciśnienia gałki ocznej,
 • badaniu dna oka.
Materiały sponsorowane
Zadbaj o właściwą suplementacje dla swojego czworonoga

Najczęściej wybierane suplementy i witaminy dla psów i kotów

Badanie nie zawsze jest łatwe. Szczególnie gdy pies odczuwa ból, mruży oczy lub, gdy spuchnięta powieka ogranicza dostęp do oka.

Leczenie jest zależne od przyczyny problemu. Lekarz weterynarii zalecić może:

 • antybiotyki,
 • sterydy,
 • niesterydowe leki przeciwzapalne,
 • leki poprawiające krążenie w naczyniach włosowatych,
 • zabieg operacyjny!

Jeśli chcesz, by oczy twojego psa towarzysza były zdrowe, zadbaj, by jego sierść nie wchodziła do oczu! Pamiętaj także, by unikać ich kontaktu ze środkami drażniącymi, takimi jak szampony lub preparaty na pchły.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny