Łupież u psa – rozpoznanie, objawy, leczenie, zapobieganie
Świąd skóry i łupież u psa mogą mieć różne przyczyny. Przeczytaj, jak wygląda diagnostyka i leczenie problemów skórnych u czworonogów.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach psów.
Co wywołuje świąd skóry u psa? Kilka słów o skórze psa
Skóra to ważna, ale niedoceniana część organizmu. Pełni ona funkcję ochronną, odpowiada za gospodarkę witaminową oraz termoregulację. Jej budowa podzielona jest na trzy warstwy: naskórek, skórę właściwą i tkankę podskórną. Naskórek zbudowany jest z wielu warstw ułożonych na sobie komórek.
Wielu opiekunów dobrze zna odgłos ciągłego drapania czworonoga. Niestety nie jest to po prostu zły nawyk psa, a wynik stanu jego skóry. Możliwe przyczyny świądu obejmują:
- pasożyty,
- alergie,
- infekcje bakteryjne,
- oraz inne choroby.
Oprócz świądu opiekuna powinno niepokoić także wypadanie sierści u psa. Zdarza się, że pies linieje przez cały rok, choć problem nasila się głównie wiosną oraz jesienią. W przypadku umiarkowanej utraty włosa nie ma powodów do paniki. Na konsultację dermatologiczną u lekarza weterynarii należy udać się, gdy:
- wypadanie sierści powoduje powstawanie jej przerzedzeń,
- pojawiają się wyłysienia,
- skóra jest zaczerwieniona,
- pies drapie się lub wygryza sierść,
- pojawia się nadmierny łupież u psa.
Łupież u psa – najważniejsze fakty
Jak wygląda łupież u psa?
Naskórek psa zbudowany jest z kilku warstw komórek. Te położone najbardziej zewnętrznie obumierają, złuszczają się i są zastępowane nowymi, zdrowymi komórkami. Sucha i nadmiernie łuszcząca się skóra jest jednak oznaką problemu, czyli choroby lub braku pielęgnacji. Wizualnie łupież to białe lub kremowe płatki naskórka. Są one raczej cienkie i niewielkich rozmiarów.
Pojedyncze płatki łupieżu na psie nie są zatem powodem do niepokoju. Zdarza się, że pojawiają się one np. w wyniku stresu. Kiedy zatem trzeba zdecydować się na interwencję?
Rozpoznanie łupieżu u psa - oto kilka powodów do zmartwień:
- duża ilość łupieżu,
- sezonowe zmiany,
- towarzyszący mu świąd,
- pojawiające się dodatkowe zmiany skórne,
- towarzyszące mu inne zmiany ogólne.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach skóry.
Przyczyny – skąd się bierze psi łupież?
Łupież to zwykle problem o charakterze wtórnym, który może mieć wiele przyczyn, takich jak:
- alergie np. pokarmowe,
- pasożyty,
- infekcje bakteryjne lub grzybicze,
- zaburzenia endokrynologiczne,
- nieprawidłowości dietetyczne,
- choroby skóry,
- zaburzenia genetyczne.
Łupież może mieć jednak także charakter pierwotny, ale taka sytuacja jest rzadkością i występuje zwykle dziedzicznie. Ujawnia się on u szczeniaka lub psa do 2 roku życia. Pierwotne dermatozy złuszczające najczęściej występują u psów takich jak:
- cocker spaniele,
- springer spaniele angielskie,
- west highland white terrier,
- bassety,
- pinczery,
- dobermany,
- setery irlandzkie,
- labradory,
- husky syberyjskie,
- malamuty alaskańskie,
- jamniki,
- chow chow,
- yorkshire terriery,
- pudle,
- dogi,
- whippety,
- charciki włoskie,
- pudle,
- samojedy,
- akity,
- golden retrievery.
Do pierwotnych dermatoz złuszczających zalicza się:
- „Idiopatyczny łojotok”, który jest pierwotnym zaburzeniem złuszczania komórek skóry.
- Dermatozę reagującą na witaminę A, w której występuje odpowiedź na suplementację witaminą A.
- Dermatozę cynkozależną, która powoduje wypadanie włosów, łupież, a także powstawanie rumienia i strupów. Często objawia się u szczeniaka ras szybkorosnących i olbrzymich.
- Dysplazję mieszków włosowych związaną z utratą włosów w kolorze płowym, niebieskim lub czarnym. Pojawia się ona m.in. u yorka, czy pinczera.
- Łojotokowe zapalenie gruczołów- choroba zapalna przebiegająca m.in. z łupieżem.
Najtrudniejsze dla psów ze skłonnością do łupieżu są miesiące zimowe i niska wilgotność otoczenia. Bardzo suche powietrze w domu wiąże się z bardziej suchą, łuszczącą się skórą!
Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi
Jak pozbyć się łupieżu u psa?
Diagnostyka i leczenie łupieżu u psa
Dla lekarza weterynarii najważniejsza jest przyczyna problemu, dlatego podczas wizyty wykona kilka badań:
- podstawowe badanie kliniczne,
- wizualną ocenę stanu skóry,
- badania pod kątem pasożytów skóry (np. zeskrobinę, cytologię),
- biopsję skóry,
- badania krwi.
Zdarza się, że za łupież odpowiedzialne są pchły, z którymi walka bywa naprawdę trudna! Jak pozbyć się pcheł u psa? Stosując regularnie środki przeciwpchelne u wszystkich zwierząt w domu oraz dokładnie (minimum dwukrotnie) sprzątając dom i piorąc rzeczy psa (np. ubranka dla maltańczyka lub legowisko).
Diagnostyka i leczenie alergii u zwierząt stanowi spore wyzwanie. Lekarz zalecić może 8-12 tygodniową dietę eliminacyjną opartą na karmie z białkiem hydrolizowanym. Po tym czasie podejmowane są tak zwane próby prowokacyjne.
Ubranka dla maltańczyka, czy w ogóle ubranka dla psa nie są odpowiednie w czasie leczenia. Ich noszenie warto skonsultować z prowadzącym lekarzem weterynarii. Zdarza się bowiem, że już rezygnacja z ubranek poprawia stan skóry i pomaga usunąć problem.
W bardzo ogólnym ujęciu, aby zwalczyć łupież lekarz może zastosować:
- hormony w przypadku problemów endokrynologicznych,
- antybiotyki podawane doustnie lub w zastrzykach,
- cyklosporynę (lek zmniejszający odpowiedź immunologiczną),
- ketokonazol (lek przeciwgrzybiczy) - może być stosowany w leczeniu ciężkiego zapalenia skóry wywołanego przez drożdżaka Malassezia, który u ludzi powoduje tzw. łupież pstry.
Domowe sposoby na pożegnanie z psim łupieżem
Specjaliści proponują różne sposoby na gubienie sierści i problemy z łupieżem. Podstawą jest oczywiście przyczyna problemu, a właściwie jej eliminacja. Zlikwidować łupież w domu można także dzięki:
- Odpowiedniej diecie – z diety alergika usunąć należy alergeny, a u pozostałych czworonogów zwrócić uwagę na zawartość kwasów omega-3 oraz niezbędnych witamin w karmie. Najlepiej pozbyć się produktów ze sztucznymi barwnikami, konserwantami i niską zawartością mięsa.
- Pielęgnacji sierści - sesja szczotkowania powinna odbywać się rutynowo raz dziennie. Po co to robić u krótkowłosych psów? To sposób na gubienie włosa oraz pomoc w rozprowadzaniu naturalnych olejków z sierści. Szczotkowanie stymuluje także ukrwienie skóry.
- Suplementach -psu warto podawać co najmniej 35 mg kwasów omega-3 na każdy kilogram masy ciała.
- Stałemu dostępowi do wody – suchej i łuszczącej się skóry możesz pozbyć się także dzięki odpowiedniemu nawodnieniu, dlatego postaw w domu kilka naczyń na wodę, aby Twój pies zawsze miał do niej dostęp.
- Specjalistycznym środkom pielęgnacyjnym – dobry szampon dla zwierząt przeznaczony do nawilżania skóry i złagodzenia podrażnień spowodowanych łupieżem może bardzo poprawić stan skóry. Pamiętaj jednak, że szampon przeciwłupieżowy przeznaczony dla ludzi nie jest odpowiedni dla czworonogów!
Łupież u psa może być oznaką poważniejszej choroby. Wszystkie wątpliwości skonsultuj z lekarzem weterynarii.