Preparaty przeciw kleszczom – co warto wiedzieć?

Jak działają krople na kleszcze dla psa?

Krople przeciwkleszczowe podaje się na kark zwierzęcia. Ważne jest rozsunięcie sierści i podanie płynu zawartego w tubce prosto na skórę psa. Pamiętaj, by nie głaskać pupila w tym miejscu aż do czasu wyschnięcia preparatu. Dlaczego wylewki podaje się na kark? Ponieważ nie ma możliwości, że psu uda się go zlizać. Jeżeli podajesz środki u kilku psów, dobre rozwiązanie to odseparowanie ich od siebie na kilka minut, żeby nie wylizały go sobie nawzajem. Po aplikacji płyn wchłania się, a substancja czynna szybko rozprowadzana jest w warstwie lipidowej (tłuszczowej) na skórze i sierści Twojego zwierzaka!

Zawsze postępuj zgodnie ze wskazówkami producenta umieszczonymi na opakowaniu i skonsultuj się z lekarzem weterynarii w przypadku jakichkolwiek pytań. Ważne jest, aby podczas podawania środków na kleszcze oraz pchły zwierzę czuło się zrelaksowane i spokojne. Od pierwszych tygodni psa warto łączyć to doświadczenie z pozytywnym bodźcem, czyli np. smakołykiem lub wesołymi pochwałami.

Po zastosowaniu kropli na pchły i kleszcze nie kąp czworonoga zbyt wcześnie! Mycie zmniejszy lub nawet całkowicie wyeliminuje jego skuteczność!

Kiedy zastosować kropelki na kleszcze?

U szczeniaka krople można zwykle zastosować, jeżeli ma więcej niż 2 tygodnie lub ponad 2 kilogramy, choć np. spray można podawać już u 2-dniowych maluchów.

Preparaty przeciwkleszczowe są skuteczne także na pchły, dlatego możesz podawać je przez cały rok, by zabezpieczyć pupila przed pchłami. Profilaktyka przeciwkleszczowa powinna natomiast zacząć się w lutym i trwać do później jesieni.

Ze względu na powszechność kleszczy w różnych środowiskach zabezpieczać należy zarówno psa myśliwskiego, jak i miejskiego yorka. Zagrożenie jest bowiem bardzo realne, a każdy pies, który miał kleszcza może po jego ugryzieniu zachorować na niebezpieczne odkleszczowe choroby.

Podajesz pupilowi aviomarin dla psa na chorobę lokomocyjną? Do każdej podroży warto przygotować się, także stosując kropelki na kleszcze oraz pchły! Dzięki temu Wasz urlop będzie bezpieczniejszy i na pewno udany!

Krople na kleszcze dla psa – przegląd preparatów

Dobre preparaty kupisz w gabinetach weterynaryjnych. Lekarz weterynarii poinformuje Cię o długości działania danego środka oraz doradzi dobranie postaci do wielkości, czy gęstości sierści Twojego psa. Przykładowe produkty to:

 • Fiprex – kropelki z fipronilem. Skuteczny przez około 4 tygodni przeciw kleszczom oraz do 8 tygodni przeciwko pchłom. Cena ok. 12 zł.
 • Fiprotec – to kolejny środek na bazie fipronilu. Cena ok. 17 zł.
 • Frontline – kropelki również zawierają fipronil i zapewniają 4 tygodnie ochrony przeciwkleszczowej oraz 5 tygodni zabezpieczenia przeciwko pchłom. Cena ok. 15 zł.
 • Frontline Combo – połączenie fipronilu i (S)-metoprenu, które zapewnia 6-8 tygodniową ochronę przed pchłami oraz około 2 tygodniowe zabezpieczenie przeciwko kleszczom. Preparat kosztuje ok. 25 zł.
 • Flevox – ponownie głównym składnikiem jest fipronil. Zabezpieczenie przeciwkleszczowe utrzymuje się 3-4 tygodnie w zależności od gatunku kleszczy. Preparat kosztuje ok. 12 zł.
 • Controline -produkt działający przeciwkleszczowo od 1 do 2 tygodni, który zabezpiecza kota także przeciwpchelnie do 5 tygodni. Cena ok. 11 zł.

Polecane karmy weterynaryjne dla kotów

Jeżeli kupujesz środki przeciwkleszczowe w sklepie zoologicznych, zwróć uwagę, dla jakiej masy ciała są przeznaczone. Na rynku występują środki dla yorka i doga niemieckiego, które różnią się stężeniem substancji czynnej.

Nigdy nie podawaj preparatów dla psów kotu!!! Większość z nich zawiera permetrynę, która jest toksyczna dla kotów i powoduje zaburzenia neurologiczne, a nawet śmierć zwierzęcia, u którego została zastosowana. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak usunąć kleszcza.

Bezpieczeństwo preparatów spot-on

Środki do nakrapiania kosztują stosunkowo niewiele i są skuteczne oraz bezpieczne, o ile stosuje się je zgodnie z zaleceniami.

Usuwanie kleszcza u psa, a także krople na kleszcze dla psa, rodzaje, skuteczność oraz ceny
Krople na kleszcze dla psa krok po kroku, czyli ceny kropli, skuteczność, najlepsze preparaty i rodzaje

W rzadkich przypadkach mogą jednak powodować działania niepożądane. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii, gdy u psa wystąpią:

 • świąd,
 • osowiałość,
 • niepokój lub inne zmiany zachowania,
 • wymioty,
 • biegunka,
 • nadmierne ślinienie się,
 • drgawki lub chwiejny chód.

Zwróć uwagę, że wielu produktów nie można podawać u zwierząt chorych np. w trakcie gorączki lub w czasie rekonwalescencji oraz po wcześniejszym wystąpieniu reakcji związanej z nadwrażliwością na substancję czynną. Pamiętaj jednocześnie, że np. atopowe zapalenie skóry u psa nie jest przeciwwskazaniem! U takich psów należy stosować profilaktykę, ale swoje wątpliwości warto skonsultować z lekarzem prowadzącym leczenie AZS u Twojego pupila!

Unikaj kontaktu środków ze swoją skórą, a po aplikacji go u psa dokładnie umyj ręce wodą z mydłem! Podczas stosowania produktu nie jedz ani nic nie pij. Produkt przypadkowo dostał się do Twojego oka? Wypłucz je i obserwuj. W razie podrażnienia skonsultuj się z lekarzem okulistą!

Co, jeśli nie kropelki? Inne postacie preparatów przeciw kleszczom

Na rynku dostępne są nie tylko krople spot-on, ale również:

 • płyn w sprayu,
 • obroże,
 • tabletki.

Każda z tych postaci ma swoje plusy i minusy, a dopasowanie rodzaju środka przeciwpchelnego powinno odbywać się na podstawie wielkości czworonoga, rodzaju jego sierści, stylu życia oraz potrzeb, czy warunków finansowych opiekuna.

Najlepsze obroże działają przez około 8 miesięcy, czyli cały sezon żerowania kleszczy, ale stanową duży, jednorazowy wydatek. Tabletki Bravecto dla psa działają natomiast 3 miesiące, gdy tabletki Simparica zapewniają ochronę na około 5 tygodni.

Pamiętaj, że kleszcze przenoszą groźne choroby! Stosuj regularną ochronę przeciwko tym pasożytom, by zapewnić sobie komfort psychiczny podczas zabaw z pupilem na świeżym powietrzu, swojemu psu bezpieczeństwo i zdrowie!

ikona podziel się Przekaż dalej