Koci trądzik – objawy, leczenie, powikłania, porady
Zauważyłeś zmiany na brodzie swojego kota? To najprawdopodobniej koci trądzik, który nie jest zaraźliwy, ale jest nieestetyczny oraz może powodować wtórne infekcje bakteryjne. Kiedy trądzik trzeba leczyć i jakie zmiany wprowadzić, by nie pojawił się znowu?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach kotów.
Koci trądzik – co to jest?
Choroby natury dermatologicznej to jedne z najczęściej konsultowanych problemów w praktyce lekarzy weterynarii. Są one bowiem łatwo zauważalne, mało estetyczne i często niekomfortowe dla zwierząt! Ich powodem są:
- pasożyty,
- zmiany hormonalne,
- brak higieny,
- alergie,
- zaburzenia behawioralne.
Jednym z całkiem popularnych powodów konsultacji z dermatologiem weterynaryjnym jest trądzik u kotów, który wiąż jest raczej słabo poznanym zaburzeniem występującym w obrębie mieszków włosowych. Zmiany przypominające ludzki trądzik występują u kota głównie na brodzie lub w okolicy podbródka. Wydaje się, że u dużej liczby chorych zwierząt istnieje związek między zmianami skórnymi, a używaniem plastikowych naczyń. Takie naczynia łatwo zarysować, a niewielkie szczeliny stają się miejscem namnażania bakterii.
Wynika z tego, że problem nie jest zaraźliwy, a inne możliwe przyczyny to:
- zmiany hormonalne,
- inwazja pcheł,
- nadwrażliwość pokarmowa,
- zaniedbania związanego z myciem i dezynfekcją kocich naczyń!
Trądzik u kota nazywany jest keratynizacją mieszków włosowych, gdyż pojawia się w momencie zablokowania mieszków nadmierne produkowaną keratyną, która jest białkiem występującym w skórze.
Zapalenie mieszków włosowych u kota objawia się małymi guzkami, którym towarzyszą zaskórniki, co może wyglądać jak brud! Wielu opiekunów początkowo nie zauważa zatem pogorszenia stanu skóry kota. Ciężkie przypadki mogą jednak doprowadzać do wyłysień, zaczerwienienia skóry, a nawet powstawania ran. Wargi chorego zwierzęcia oraz jego podbródek mogą być opuchnięte! Zachowanie kota ulega zmianie, gdyż zdarza się, że odczuwa on dyskomfort i ból. Furunculosis (czyrak) to termin opisujący zapalenie mieszków włosowych u kota, które najczęściej ma etiologię gronkowcową! Tak zaawansowany problem leczy się usuwając powstające czopy martwicy oraz łącząc dezynfekcję z antybiotykoterapią.
Koci trądzik - diagnostyka problemów dermatologicznych u kota
Zanim zaczniesz leczyć swojego kota na domowe sposoby, skonsultuj zmiany na brodzie z lekarzem weterynarii. Wykona on niezbędne badania potwierdzające koci trądzik i wykluczające inne przyczyny zmian w okolicy podbródka!
Diagnostyka różnicowa obejmuje:
- nowotwory,
- choroby o podłożu immunologicznym.
Zdarza się, że do postawienia jednoznacznej diagnozy potrzebne są:
- badania krwi,
- badania moczu,
- posiewy ze zmian skórnych,
- testy alergologiczne,
- zeskrobina lub biopsja.
Polecane karmy weterynaryjne dla kotów
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach skóry.
Leczenie i domowe sposoby na koci trądzik
Leczenie zależy od aktualnego stanu skóry zwierzęcia. Jeżeli zmiany zostały rozdrapane i pojawiły się rany, konieczne może być wprowadzenie ogólnej antybiotykoterapii oraz leków przeciwzapalnych. W innych przypadkach lekarz weterynarii przepisze Ci lub wyda odpowiednie maści do stosowania miejscowego. W ich składzie najczęściej znajdują się:
- witaminy,
- antybiotyki,
- środki przeciwzapalne.
Pamiętaj, by nigdy nie stosować u swojego kota środków na trądzik przeznaczonych dla ludzi! Nigdy nie wyciskaj także kocich “pryszczy” ani ich nie nakłuwaj! Takie działanie, zamiast pomóc spowoduje niepotrzebny ból i podrażnienie! Co ważne, może także przyczynić się do rozprzestrzeniania trądziku na nowe obszary pyska. Wśród produktów zakazanych znajdują się również środki czyszczące zawierające alkohol ponieważ mogą one silnie podrażniać wrażliwą skórę zwierząt. Chcąc pożegnać problem, możesz jednak:
- oczyszczać brodę kota przy użyciu chlorheksydyny (możesz zastosować też octenisept),
- nakładać na podrażnioną skórę aloes (po konsultacji z lekarzem weterynarii),
- stosować ciepłe okłady,
- podawać kotu kwasy omega-3, które mają właściwości przeciwzapalne.
Bojąc się nawrotów kociego trądziku, rozważ także:
- wymianę plastikowych misek na ceramiczne,
- stosowanie leczniczych szamponów,
- częściej myć i dezynfekować miski,
- wprowadzenie dobrej jakości karmy wzbogaconej o nienasycone kwasy tłuszczowe.
Twoje starania zostaną wynagrodzone, a wprowadzone zmiany będą skutkowały nie tylko brakiem trądziku, ale ogólnym polepszeniem stanu skóry oraz sierści kota. Karma wysokiej jakości to zawsze inwestycja w zdrowie pupila!