Kiedy sterylizować sukę? Zobacz, co radzi weterynarz
Suczkę można i warto wysterylizować z kilku powodów. Zabieg stanowi profilaktykę guzów gruczołu mlekowego, ropomacicza oraz ciąż urojonych. Stanowi także sposób kontrolowania płodności psów i zapobiegania niechcianym ciążom. Kiedy sterylizować sukę?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o sterylizacji i kastracji.
Z tego artykułu dowiesz się:
Cieczka suczki – kiedy się pojawia i ile trwa?
Twoja mała suczka ciągle nie ma cieczki? Zwykle nie ma powodu do zmartwień! Pierwsza cieczka pojawia się u psa po osiągnięciu dojrzałości płciowej, co następuje w różnym wieku w zależności od rasy. U psów dużych ras występuje ona później niż u małych lub średnich zwierząt. W praktyce pojawia się zatem między 6, a nawet 24 miesiącem życia.
Pierwsza cieczka bywa nietypowa! Jej objawy mogą być słabo wyrażone, a częstsze posikiwanie mylone bywa z problemami z pęcherzem moczowym. Zdarza się także, że pierwsza ruja nie jest w ogóle przez właścicieli zauważana i dopiero mająca bardziej typowy przebieg druga ruja, brana jest za czas osiągnięcia dojrzałości płciowej.
Objawy wskazujące na cieczkę to:
- obrzęk sromu,
- częste oddawanie moczu,
- zwiększone pragnienie,
- w fazie proestrus suczka może być agresywnie nastawiona do samców,
- w fazie estrus suczka szuka kontaktu z człowiekiem oraz głaskania,
- odchylanie ogona.
Za opóźnienie pojawienie się pierwszej rui mogą być odpowiedzialne niektóre leki. U małego psa należy uważać na kortykosterydy, leki hormonalne (progestageny) oraz środki przeciwgrzybicze.
Polecane karmy weterynaryjne dla kotów
W cyklu rujowym suczki wyróżnia się cztery etapy:
- proestrus,
- estrus,
- diestrus,
- anestrus.
Fazy te charakteryzują się zmianami poziomu hormonów. Proestrus trwa średnio około 9 dni i jest to tak zwana faza przedrujowa. U niektórych suczek trwa ona długo, nawet około 3 tygodni. Pojawia się wtedy obrzęk sromu, a suczka krwawi. O zakończeniu tego etapu świadczy pojawiająca się u samicy tolerancja samca. Tym samym rozpoczyna się faza estrus, czyli ruja właściwa. Kolejną fazą jest diestrus, a cały cykl kończy cisza rujowa, czyli anestrus. Ostatnia faza trwa od miesiąca do ponad roku, co zależy od rasy i wieku suczki.
Kiedy sterylizować sukę?
Sterylizacja różni się od kastracji! W terminologii medycznej sterylizacja to zabieg polegający na podwiązaniu jajowodów lub nasieniowodów u psa, a kastracja związana jest z usunięciem gonad. Podczas operacji u suczek najczęściej wykonuje się zatem kastracje, ale potocznie mówi się jednak o zabiegu kastracji u samców, a sterylizacji u samic. Takiej potocznej terminologii będziemy zatem trzymać się w artykule.
W jakim wieku najlepiej wysterylizować sukę? Zdania są podzielone. W Stanach Zjednoczonych popularna jest sterylizacja pediatryczna, czyli zabieg przeprowadzany, zanim zwierzę skończy 6 miesięcy. W praktyce odbywa się ona już w wieku kilkunastu tygodni. Ma on wiele zalet, ale tak młode zwierzę wymaga odpowiedniej opieki anestezjologicznej oraz okołooperacyjnej, by zapobiec hipoglikemii oraz hipotermii.
W Polsce najczęściej zaleca się sterylizacje u kilkumiesięcznych zwierząt przed pierwszą cieczką lub kilka miesięcy po niej. Czy istnieje jakaś różnica? Warto wiedzieć, że sterylizacja po cieczce charakteryzuje się większym ryzykiem późniejszego rozwoju nowotworów gruczołu mlekowego. U suczki poddanej zabiegowi przed pierwszą cieczką wynosi ono tylko 0,5%, a w przypadku operacji po niej wzrasta do 8%.
Kiedy sterylizować sukę, gdy adoptowałeś dorosłe zwierzę? Sterylizację przeprowadzić można z powodzeniem u starszych zwierząt. Najlepiej około 3-4 miesięcy po cieczce. Zabieg jest także jedynym możliwym leczeniem ropomacicza zamkniętego. Stan suczki trzeba jednak najpierw ustabilizować, a ryzyko podczas zabiegu jest dużo większe! Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o sterylizacji psów krok po kroku.
Czy sterylizacja może mieć powikłania?
Sterylizacja jest zabiegiem rutynowo przeprowadzanym w prawie każdym gabinecie weterynaryjnym, ale wciąż jest to poważna operacja. Zanim zdecydujesz się znieczulić suczkę, wykonaj jej badania krwi oraz podstawowe badanie kliniczne i kardiologiczne.
Szacuje się, że powikłania występują u 6-27% suczek i w większości są łagodne. Należą do nich:
- niewielkie krwawienia,
- przepukliny,
- obrzęki,
- rozejście rany pooperacyjnej.
U psów dużych ras czasami występuje pokastracyjne nietrzymanie moczu. Problem najprawdopodobniej związany jest ze spadkiem poziomu estrogenów u suczki i może być kontrolowany przy pomocy leków.
Pamiętaj, że powikłania częściej zdarzają się u starszych zwierząt, dlatego warto zdecydować się na zabieg, gdy pies jest młody!