Cieczka suczki – kiedy się pojawia i ile trwa?

Twoja mała suczka ciągle nie ma cieczki? Zwykle nie ma powodu do zmartwień! Pierwsza cieczka pojawia się u psa po osiągnięciu dojrzałości płciowej, co następuje w różnym wieku w zależności od rasy. U psów dużych ras występuje ona później niż u małych lub średnich zwierząt. W praktyce pojawia się zatem między 6, a nawet 24 miesiącem życia.

Pierwsza cieczka bywa nietypowa! Jej objawy mogą być słabo wyrażone, a częstsze posikiwanie mylone bywa z problemami z pęcherzem moczowym. Zdarza się także, że pierwsza ruja nie jest w ogóle przez właścicieli zauważana i dopiero mająca bardziej typowy przebieg druga ruja, brana jest za czas osiągnięcia dojrzałości płciowej.

Objawy wskazujące na cieczkę to:

 • obrzęk sromu,
 • częste oddawanie moczu,
 • zwiększone pragnienie,
 • w fazie proestrus suczka może być agresywnie nastawiona do samców,
 • w fazie estrus suczka szuka kontaktu z człowiekiem oraz głaskania,
 • odchylanie ogona.

Za opóźnienie pojawienie się pierwszej rui mogą być odpowiedzialne niektóre leki. U małego psa należy uważać na kortykosterydy, leki hormonalne (progestageny) oraz środki przeciwgrzybicze.

Polecane karmy weterynaryjne dla kotów

W cyklu rujowym suczki wyróżnia się cztery etapy:

 • proestrus,
 • estrus,
 • diestrus,
 • anestrus.

Fazy te charakteryzują się zmianami poziomu hormonów. Proestrus trwa średnio około 9 dni i jest to tak zwana faza przedrujowa. U niektórych suczek trwa ona długo, nawet około 3 tygodni. Pojawia się wtedy obrzęk sromu, a suczka krwawi. O zakończeniu tego etapu świadczy pojawiająca się u samicy tolerancja samca. Tym samym rozpoczyna się faza estrus, czyli ruja właściwa. Kolejną fazą jest diestrus, a cały cykl kończy cisza rujowa, czyli anestrus. Ostatnia faza trwa od miesiąca do ponad roku, co zależy od rasy i wieku suczki.

Kiedy sterylizować sukę?

Sterylizacja różni się od kastracji! W terminologii medycznej sterylizacja to zabieg polegający na podwiązaniu jajowodów lub nasieniowodów u psa, a kastracja związana jest z usunięciem gonad. Podczas operacji u suczek najczęściej wykonuje się zatem kastracje, ale potocznie mówi się jednak o zabiegu kastracji u samców, a sterylizacji u samic. Takiej potocznej terminologii będziemy zatem trzymać się w artykule.

W jakim wieku najlepiej wysterylizować sukę? Zdania są podzielone. W Stanach Zjednoczonych popularna jest sterylizacja pediatryczna, czyli zabieg przeprowadzany, zanim zwierzę skończy 6 miesięcy. W praktyce odbywa się ona już w wieku kilkunastu tygodni. Ma on wiele zalet, ale tak młode zwierzę wymaga odpowiedniej opieki anestezjologicznej oraz okołooperacyjnej, by zapobiec hipoglikemii oraz hipotermii.

W Polsce najczęściej zaleca się sterylizacje u kilkumiesięcznych zwierząt przed pierwszą cieczką lub kilka miesięcy po niej. Czy istnieje jakaś różnica? Warto wiedzieć, że sterylizacja po cieczce charakteryzuje się większym ryzykiem późniejszego rozwoju nowotworów gruczołu mlekowego. U suczki poddanej zabiegowi przed pierwszą cieczką wynosi ono tylko 0,5%, a w przypadku operacji po niej wzrasta do 8%.

Piesek po sterylizacji w kołnierzu ochronnym, a także informacje, kiedy sterylizować sukę krok po kroku, czyli najlepszy moment na sterylizację psa
Kiedy sterylizować sukę, czyli najlepszy moment na sterylizację psa, wiek psa oraz porady od weterynarza

Kiedy sterylizować sukę, gdy adoptowałeś dorosłe zwierzę? Sterylizację przeprowadzić można z powodzeniem u starszych zwierząt. Najlepiej około 3-4 miesięcy po cieczce. Zabieg jest także jedynym możliwym leczeniem ropomacicza zamkniętego. Stan suczki trzeba jednak najpierw ustabilizować, a ryzyko podczas zabiegu jest dużo większe! Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o sterylizacji psów krok po kroku.

Czy sterylizacja może mieć powikłania?

Sterylizacja jest zabiegiem rutynowo przeprowadzanym w prawie każdym gabinecie weterynaryjnym, ale wciąż jest to poważna operacja. Zanim zdecydujesz się znieczulić suczkę, wykonaj jej badania krwi oraz podstawowe badanie kliniczne i kardiologiczne.

Szacuje się, że powikłania występują u 6-27% suczek i w większości są łagodne. Należą do nich:

 • niewielkie krwawienia,
 • przepukliny,
 • obrzęki,
 • rozejście rany pooperacyjnej.

U psów dużych ras czasami występuje pokastracyjne nietrzymanie moczu. Problem najprawdopodobniej związany jest ze spadkiem poziomu estrogenów u suczki i może być kontrolowany przy pomocy leków.

Pamiętaj, że powikłania częściej zdarzają się u starszych zwierząt, dlatego warto zdecydować się na zabieg, gdy pies jest młody!

ikona podziel się Przekaż dalej