Jak wygląda zachowanie kotki w czasie rui?

Jest to tzw. okres gotowości do zapłodnienia. Kotka nie krwawi tak jak suczka w czasie cieczki, ale zachowuje się inaczej. Ruję można zauważyć zwłaszcza u kotek, które zazwyczaj stroniły od czułości, ponieważ z dnia na dzień stają się miłośnikami głaskania i przytulania. Kotki w czasie rui ocierają się o ludzi i meble, a także tarzają się po podłodze.

Najbardziej charakterystycznym zachowaniem w tym czasie jest wyginanie grzbietu do samej ziemi, odstawianie ogona na bok i tupanie tylnymi łapami (przebieranie nimi w miejscu). Przeważnie kotka bardzo mało je i mało pije, a do tego praktycznie nie śpi. Praktycznie bez przerwy nawołuje kocura, zawodząc gardłowym miauczeniem. Zdarza się, że kotka w rui znaczy teren, sikając poza kuwetą. Rozsiewając swój zapach, stara się zwabić do siebie kocura.

Czasami zachowanie kota nie ulega zmianie, ponieważ niektóre kotki mają rujkę ukrytą. Nie pokazują po sobie, że mają okres gotowości do zapłodnienia. Nie oznacza to jednak, że nie mogą zajść w ciążę, bo i owszem, mogą. Jeśli znajdują się w towarzystwie niewykastrowanego kocura, może dojść do aktu. Jest on dla kotki bolesny, dlatego powinieneś usłyszeć jej charakterystyczny krzyk. Jeżeli nie chcesz rozmnażać swoich kotów, musisz zadbać o to wcześniej.

Wysterylizować czy wykastrować kota – jaka jest różnica?

Tak naprawdę są to dwa zabiegi. Sterylizacja nie dotyczy tylko kotek, a kastracja tylko kocurów. W zależności od efektu, jaki chce się osiągnąć, można zdecydować się na jeden lub drugi zabieg. Wysterylizowanie polega na podwiązaniu jajowodów u kotki i przecięciu nasieniowodów u kocura. Hormony dalej są produkowane, a koty nie są świadome tego, że nie mogą się rozmnażać. Kotki dalej mają ruje, a kocury mogą znaczyć teren.

Kastracja to tzw. sterylizacja pełna. Podczas tego zabiegu usuwane są jajniki lub jajniki i macica u kotki, a u kocura zostają wycięte jądra. Kot staje się spokojniejszy, a także leniwy. Kocur przestaje walczyć o kotkę i terytorium. Można zauważyć wzmożony apetyty u kota, ale z racji tego, że zapotrzebowanie energetyczne jest mniejsze, należy nie przesadzać z porcjami, aby kota nie utuczyć.

Jeśli nie planujesz rozmnażać swoich kotów, lepszą opcją jest kastracja, ponieważ zwierzęta nie są dłużej narażone na choroby układu rozrodczego. Cena sterylizacji kotki (sterylizacji pełnej, czyli kastracji) waha się od 150 do 300 zł. Koszt kastracji kocura to ok. 100 zł. Cena jest mniejsza, ponieważ zabieg jest mniej inwazyjny. Ostateczna kwota zależy od wagi kota oraz ilości środków, jakie zostaną użyte w czasie zabiegu. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, jak zmienia się kot po kastracji.

Polecane karmy weterynaryjne dla kotów

Kot na białym tle ze stetoskopem, a także sterylizacja kotki i kiedy sterylizować kotkę
Porady i informacje, kiedy sterylizować kotkę, czyli sterylizacja kotki i zabieg

Jak najwcześniej czy po porodzie – kiedy sterylizować kotkę?

To kiedy najlepiej wykonać kastrację kota, ciężko jednoznacznie ocenić. Niektórzy uważają, że należy kastrować kota w młodym wieku, gdy jego narządy płciowe nie są jeszcze w pełni wykształcone i nie są mocno ukrwione. Przeważanie decydują się na to hodowcy, którzy sprzedają swoje kocięta „na kolanko”. Zazwyczaj ma to miejsce pomiędzy 8 a 14 tygodniem życia kociaka.

Nie każdy weterynarz zgadza się z tak wczesną kastracją. Zazwyczaj można usłyszeć, aby przeczekać z tym do momentu osiągnięcia dojrzałości płciowej. U kotki jest to pierwsza ruja. U kocura trudniej to określić. Zazwyczaj samiec zaczyna znaczyć teren od 7 miesiąca życia i to ten wiek niektórzy weterynarze uznają za właściwy na kastrację.

Kotki dojrzewają różnie. Część z nich ma ruję już w 4 miesiącu, a część w 9. W większych rasach kotki rozwijają się dłużej, więc pierwsza rujka może pojawić się po roku lub nawet później. Kotki, które żyją w mieszkaniach, mogą dostać rui permanentnej. Oznacza to, że trwa ona nieprzerwanie poza kilkoma dniami wyciszenia. Kotka nie może być kastrowana w czasie rui. Jeśli okaże się, że ma rujkę permanentną, weterynarz może podać jej tabletki hormonalne (antykoncepcja krótkoterminowa, co tydzień trzeba podawać tabletkę) lub zastrzyk hormonalny (antykoncepcja długoterminowa, co 3-5 miesięcy należy powtórzyć zastrzyk). Kiedy dojdzie do wyciszenia, można przeprowadzić zabieg. Kotki żyjące na wolność zazwyczaj mają ruję 2-3 razy w roku (na wiosnę i w czasie lata).

Kiedy sterylizować kotkę? To zależy, na czym tak naprawdę nam zależy. Wysterylizowanie kotki może nie pomóc z pozbyciem się rui. Aby kotka nigdy więcej jej nie dostała, musi zostać wykastrowana. Możesz posłuchać rady weterynarza i zdecydować się na zabieg po pierwszej rui, kiedy to osiągnie dojrzałość płciową, ale możesz zrobić to wcześniej. Zabieg można wykonać, gdy kotek jest w młodym wieku, choć nie każdy to pochwala. Wszystko zależy od samego kota, jego stanu zdrowia oraz stopnia rozwoju.

ikona podziel się Przekaż dalej