Sterylizacja a kastracja – czy to taki sam zabieg?

Przyjęło się, że kotkę poddaje się zabiegowi sterylizacji, a kocura się kastruje. W rzeczywistości najczęściej oboje poddawani są kastracji, czyli tzw. sterylizacji pełnej. To właśnie podczas tego zabiegu usuwane są jajniki lub jajniki i macica u kotki oraz jądra u kocura.

Zabieg sterylizacji jedynie uniemożliwia kotom dalsze rozmnażanie. U kocura przecinane są nasieniowody, a u kotki zostają podwiązane jajowody. Zwierzęta nie wiedzą, że nie mogą się rozmnażać. Ich hormony dalej się produkowane, więc kotka dalej może mieć ruję, a kocur może znaczyć teren.

Kiedy sterylizować kotkę? Gdy zależy ci tylko na tym, aby kotka nie mogła się dalej rozmnażać, ale zdecydowanie lepiej jest ją wykastrować, ponieważ nie będzie już narażona na choroby układu rozrodczego. Cena kastracji kotki waha się od 150 do 300 zł. Zabieg kocura jest mniej inwazyjny i zazwyczaj kosztuje ok. 100 zł. Ostateczna cena zależy m.in. od wagi kotka i ilości środków użytych podczas zabiegu.

Wczesna a późna kastracja – kiedy kastrować kota?

Koty kastruje się różnie. Opinie w tej kwestii są wyraźnie podzielone. Niektórzy są zadania, że należy wykastrować kota wcześnie, kiedy jego narządy płciowe są mniej ukrwione i nie są w pełni wykształcone. Wczesna kastracja jest praktykowana u hodowców, którzy sprzedają rasowe kocięta „na kolanka”. W ten sposób mają pewność, że kotek nie zostanie wykorzystany w żadnej pseudohodowli. Zabieg wykonywany jest, kiedy kotek ma 8-14 tygodni.

Niektórzy weterynarze uważają, że odpowiedni wiek, w jakim można wykastrować kocura, to 7 miesięcy. Dojrzałość płciowa u kocura objawia się znaczeniem terenu, a u kotki pojawia się pierwsza ruja. Rujka trwa zazwyczaj od 7 do 14 dni, ale zdarzają się przypadki, kiedy kotka dostaje ruję permanentną. Wtedy należy ją wyciszyć tabletkami antykoncepcyjnymi, ponieważ nie można wykonać zabiegu kastracji w czasie jej trwania.

Kiedy kastrować kota? Koty dojrzewają w różnym wieku. Kotka można dostać ruję już w 4 miesiącu życia, ale może też i w 9 miesiącu lub nawet po ponad roku. Możesz czekać, aż pojawi się i przejdzie pierwsza rujka albo z góry zaplanować kastrację w wieku np. 6 miesięcy. Jeśli kocur zostanie wykastrowany, zanim zacznie znaczyć teren, to istnieje możliwość, że nie będzie próbował tego później. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat kastracji kota.

Polecane karmy weterynaryjne dla kotów

Przygotowanie do zabiegu a skutki kastracji kota

Przed przystąpieniem do zabiegu kotek musi zostać zbadany. Tylko zdrowe koty dopuszcza się do kastracji. Powinna zostać wykonana morfologia krwi, a także badanie sprawdzające kondycję nerek oraz echo serca. Kastracja kotki wykonywana jest pod narkozą. Lekarz weterynarii odmierza odpowiednią dawkę dobraną do wagi kota.

Kotka nie może mieć rui w czasie zabiegu, ponieważ wiąże się to z ryzykiem powstania komplikacji podczas kastracji (w tym wykrwawienie się). Przed zabiegiem kot musi zostać poddany głodówce. Dorosłe koty nie powinny jeść 12 godzin, a młode osobniki 6 godzin. Koty mogą pić wodę do 4 godzin przed kastracją.

Kot u pary weterynarzy podczas wizyty oraz kiedy wykastrować kocura i kiedy kastrować kota
Kiedy wykastrować kocura, czyli kiedy kastrować kota i w jakim wieku

Kot można odebrać tylko wybudzonego. Zwierzak dostaje antybiotyk i środki przeciwbólowe. Nie można dopuścić do tego, żeby kotek lizał miejsca rozcięcia (może wdać się zakażenie lub rozplączą się szwy), dlatego należy zakładać kotu specjalny kaftan lub kołnierz.

Należy zadbać o to, aby posłanie kota znajdowało się na ziemi. Przez ok. 24 godziny kotek będzie odczuwał skutki narkozy, dlatego nie powinien nigdzie się wdrapywać. Warto zadbać o to, aby posłanie było dodatkowe ocieplane (np. termoforem lub ciepłym kocykiem). Pierwszy posiłek może zostać podany dopiero po pełnym wybudzeniu kota.

Po kastracji kot ma wzmożony apetyt, ale nie należy go przekarmiać. Jego zapotrzebowanie energetyczne jest mniejsze, więc szybko można doprowadzić do nadwagi u kota. Koty po kastracji są bardziej leniwe i spokojne. Kocur zazwyczaj przestaje walczyć o terytorium.

Czy kastracja jest bezpieczna? Tak naprawdę każdy zabieg niesie ze sobą ryzyko. Kotek może nie wybudzić się z narkozy, jeśli jej dawka okaże się za duża. Czasami dochodzi do zgonu w trakcie zabiegu, a jego przyczyny nie są do końca zrozumiałe. Może to być m.in. reakcja alergiczna na dany lek. Zdarza się, że u kotek zostają pozostałości jajników (objawem tego będzie ruja), a czasami może pojawić się krwawienie (jeśli objawy nie ustąpią tego samego dnia, należy bezzwłocznie udać się z kotem do weterynarza).

Kiedy kastrować kota? Jest to indywidualna kwestia każdego właściciela domowego mruczka. Możesz zdecydować się na zabieg, gdy kotek osiągnie dojrzałość płciową. U kocura będzie to pierwsze posikiwanie kątów i znaczenie terenu (wiek ok. 7 miesięcy). Kiedy sterylizować kotkę? Zamiast ją tylko wysterylizować, najlepiej od razu zdecydować się na kastrację, aby uchronić ją przed chorobami układu rozrodczego.

ikona podziel się Przekaż dalej