Katar u psa – przyczyny, objawy, leczenie, konsekwencje
Katar u psa nie zawsze oznacza przeziębienie lub infekcje. Z jakimi chorobami wiąże się zatkany nos? Skąd bierze się ciągła wydzielina z nosa u buldoga francuskiego lub yorka? Co zrobić, by pomóc swojemu czworonogowi?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach psów.
Katar u psa - 4 najczęstsze przyczyny
- Alergie - u psów występują reakcje alergiczne na pyłki, żywność, leki, roztocza lub chemikalia. Objawy alergii to katar, kichanie, kaszel, świąd, krwawienie z nosa, wydzielina z oczu i problemy z oddychaniem. Unikanie alergenów to najlepszy sposób leczenia alergii, ale konieczna jest konsultacja z lekarzem weterynarii, który zleci odpowiednie testy i zacznie leczyć objawy powodujące dyskomfort psa.
- Ciała obce – wydzielina wydostająca się z jednego nozdrza bywa oznaką ciała obcego np. źdźbła trawy. Inne objawy to kichanie, drapanie nosa oraz krwawienie. Jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który może je usunąć, a następnie podać antybiotyki, aby uniknąć infekcji.
- Infekcja – śluzowy lub ropny wypływ z nosa może wynikać z infekcji bakteryjnej, grzybiczej lub wirusowej. Dodatkowe oznaki infekcji mogą obejmować nieprzyjemny zapach, krwawienie z nosa oraz kaszel lub krztuszenie się. Zdarza się, że pies kicha oraz traci apetyt.
- Guzy - krwisty, ropny lub śluzowy wyciek mogą oznaczać polipy lub guzy w nosie psa. Inne objawy to głośny oddech lub wybrzuszenie po jednej stronie nosa.
Wymienione przyczyny są najczęstsze, ale nie jedyne! Katar u psa pojawia się także jako efekt budowy czaszki czworonoga. Problemy z nozdrzami może mieć już szczeniak, jeżeli należy do rasy o płaskiej twarzoczaszce oraz miękkiej, wiotkiej chrząstce nosa. Taka sytuacja może mieć miejsce m.in. u szczeniaka buldoga francuskiego oraz yorka.
Objawy takie jak katar spowodować może także nosówka. Chory pies ma wtedy żółtą wydzielinę z nosa, chociaż występuje kilka postaci choroby dotykających różnych układów. Nosówka objawia się zatem także gorączką, zapaleniem płuc lub drgawkami. Pamiętaj, że szczeniak z takimi objawami wymaga szybkiej konsultacji w gabinecie weterynaryjnym.
Diagnostyka kataru
Objawy - jak rozpoznać katar?
Rozpoznanie psa z katarem nie sprawia kłopotów. U czworonoga widoczny jest wypływ z nosa, a oprócz tego pies:
- kicha,
- ma kaszel,
- ma gorączkę,
- wykazuje trudności w oddychaniu,
- traci apetyt,
- jest osowiały.
Wypływ z psiego nosa może być:
- Surowiczy – bezbarwny i raczej wodnisty wypływ może wskazywać na alergiczne podłoże choroby lub stanowi początek infekcji.
- Krwisty – wypływ podbarwiony krwią może świadczyć o poważniejszych chorobach, ale pojawia się także jako efekt podrażnienia naczyń krwionośnych nosa na skutek stanu zapalnego.
- Ropny - katar, który ma charakter ropny, jest związany z obecnością bakterii.
- Śluzowy – śluzowy lub śluzowo-ropny zielony wypływ świadczy zwykle o infekcji bakteryjnej.
- Mieszany.
Rodzaj wypływu pozwala rozpoznać przyczynę lub odpowiednio ukierunkować diagnostykę z leczeniem. Zatkany nos to natomiast efekt obrzęku, który pojawia się na skutek stanu zapalnego błony śluzowej nosa i rozszerzeniu naczyń krwionośnych. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat przeziębienia u psa.
Jakie badania należy zrobić?
Chcąc wyleczyć psa, konieczna jest odpowiednia diagnostyka. Lekarz weterynarii musi rozpoznać przyczynę! Podstawą jest badanie kliniczne, które w uzasadnionych przypadkach może zostać rozszerzone o:
- Wymaz z nosa – pobranie wymazu i przesłanie go do badań laboratoryjnych pozwala na zidentyfikowanie bakterii oraz oznaczenie ich wrażliwości na antybiotyki.
- Rinoskopie – w przypadku endoskopii nosa pies musi zostać znieczulony. Dzięki endoskopii zwizualizowana zostanie błona śluzowa nosa, a lekarz będzie mógł pobrać próbki.
- RTG lub CT głowy – zdjęcie RTG lub tomografia pozwolą wykryć m.in. guzy zlokalizowane w okolicy jam nosa.
W przypadku aspergillozy, czyli choroby wywołanej przez grzyby lekarz stwierdzić może bolesność okolicy nosa podczas omacywania, depigmentacje lusterka nosa oraz specyficzny zapach wydychanego powietrza.
W wywiadzie poinformuj lekarza o:
- czasie trwania kataru,
- apetycie psa,
- objawach towarzyszących,
- nawracającym charakterze problemu.
Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi
Leczenie kataru u psa
Domowe sposoby – co robić, by wyleczyć psa?
Łagodny katar można zwykle leczyć w domu. Jeśli katar u szczeniaka spowodowany jest alergią, należy wprowadzić kilka zmian, które zmniejszą ekspozycję na alergeny. Opiekunowie alergika mogą robić takie rzeczy jak:
- spacery w południe, aby uniknąć wysokiego poziomu pyłków rano i wieczorem,
- spacery po utwardzonych ścieżkach, plaży lub sztucznej murawie z psami uczulonymi na trawę,
- używanie chusteczek, aby usunąć substancje drażniące z sierści zwierzęcia,
- zamontowanie filtrów powietrza w domu, aby usunąć potencjalne alergeny,
- stosowanie leków przeciwhistaminowych lub leków przeciwalergicznych,
- wzmacnianie odporności.
W przypadku alergii pokarmowych powinno się zastosować dietę o ograniczonej zawartości składników, a przez pierwsze 8-12 tygodni karmę z białkiem hydrolizowanym. Z czasem można powoli wprowadzać pojedyncze produkty, by stwierdzić, które składniki stanowią przyczynę problemu.
Zastanawiasz się, jakie leki podać psu? Nigdy nie sięgaj samodzielnie po preparaty z ludzkiej apteczki. Wiele z nich może bowiem spowodować objawy zatrucia oraz uszkodzenie wątroby i nerek.
Leczenie w gabinecie weterynaryjnym
Zwykle nie ma powodów do zmartwień, gdy u psów pojawia się wydzielina z nosa (podobnie suchy nos nie zawsze oznacza chorobę). Na konsultację u lekarza weterynarii trzeba się jednak umówić, gdy katar u psa:
- utrzymuje się przez dłuższy czas,
- jest mętny,
- jest żółty,
- jest zielony,
- jest śmierdzący,
- występują inne objawy.
Domowe sposoby nie znajdą wtedy zastosowania. Psa leczyć należy przy pomocy odpowiednio dobranych leków, do których zalicza się:
- antybiotyki,
- niesterydowe leki przeciwzapalne,
- sterydowe leki przeciwzapalne,
- witaminy,
- preparaty antyhistaminowe.
Pamiętaj, że katar nie zawsze oznacza przeziębienie. Jeśli coś cię niepokoi, udaj się do lekarza weterynarii.