Kaszel kenelowy, zapalenie dróg oddechowych czy parainfluenza?

Kaszel kenelowy inaczej nazywany jest zapaleniem tchawicy i oskrzeli (czyli górnych dróg oddechowych). Czynniki powodujące specyficzne charczenie to głównie wirusy oraz bakterie. Swoją rolę mogą odgrywać:

  • parainfluenza (wirus parainfluenzy),
  • adenowirus psi 2 (CAV-2),
  • wirus nosówki,
  • reowirusy,
  • herpeswirus psów,
  • adenowirus psów 1 (CAV-1).

Znaczenie poszczególnych czynników jest jednak różne. Bakteria, o której trzeba wspomnieć to Bordetella bronchiseptica, która może działać jako pierwotny patogen, zwłaszcza u psów poniżej 6 miesiąca życia. W innych sytuacjach bakterie mogą powodować wtórne infekcje po wcześniejszym wirusowym uszkodzeniu dróg oddechowych. Rola Mycoplasma sp. nie została jeszcze jasno określona.

Zakażeniu sprzyjają stres i ekstremalne warunki. Rolę odgrywa także odżywianie czworonoga. Zadbanie o dobrze zbilansowaną dietę, dobrej jakości składniki i wykluczenie alergenów uchroni cię nie tylko przed zapaleniem jelita grubego u psa na tle alergii, ale także zapewni psu odpowiedni poziom odporności.

Katar i inne objawy

Każdy problem zdrowotny ma swoje objawy. Zapalenie okrężnicy u psa powoduje biegunki, tymczasem podczas przebiegu zapalenia górnych dróg oddechowych pies kaszle oraz charczy, czasem w dziwny sposób. Jeśli pojawia się katar, ma on początkowo charakter surowiczy, a gdy trwa dłużej staje się śluzowy lub ropny. Charczenie lub odruch kaszlu pojawia się u chorego osobnika podczas badania klinicznego. Można to łatwo wywołać przez delikatne uciśnięcie okolicy krtani lub tchawicy.

Psy dotknięte chorobą zwykle nie wykazują dodatkowych objawów. Temperatura ciała najczęściej pozostaje w normie. W momencie, kiedy dochodzi do rozwoju cięższych objawów jak:

  • gorączka,
  • ropna wydzielina z nosa,
  • anoreksja,
  • osłabienie,

wskazuje to na bakteryjne powikłanie infekcji. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł na temat kaszlu u psa.

Leczenie – czy antybiotyk może pomóc?

Zapalenie tchawicy i oskrzeli można podejrzewać, gdy pojawiają się charakterystyczne objawy, czyli kaszel rozwijający się po 5–10 dni od ekspozycji na inne potencjalnie chore psy. Nasilenie symptomów zwykle zmniejsza się w ciągu 5 dni, ale objawy utrzymują się zwykle przez 10–20 dni. Zdjęcia RTG klatki piersiowej bywają jednak niezbędne do określenia zaawansowania choroby i wykluczenia innych przyczyn kaszlu.

Kaszel kenelowy u psa badanego przez weterynarza, a także leczenie, przyczyny i najważniejsze objawy
Kaszel kenelowy, czyli przyczyny oraz leczenie, diagnoza i najważniejsze objawy

Leczenie odbywa się w domu, ale pies codziennie poddawany jest kontroli. Hospitalizacja jest niewskazana, gdy pies kaszle, ponieważ choroba jest wysoce zaraźliwa. Domowe sposoby wspomagania leczenia obejmują:

  • dobre odżywianie,
  • higienę,
  • opiekę związaną z podawaniem leków oraz dbaniem o komfort psa.

Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi

Suchy kaszel złagodzić może odpowiednie wietrzenie i nawilżenie powietrza w domu. Chcąc pomóc psu w rekonwalescencji, należy oszczędzać jego siły, ograniczyć aktywności fizyczne oraz zadbać o dobre żywienie.

Wspomniane już zapalenie okrężnicy u psa leczy się wprowadzeniem zmian dietetycznych oraz przy użyciu substancji przeciwzapalnych. Czym leczyć psa z kaszlem kenelowym? Ze strony lekarza potrzebne są zwykle leki przeciwkaszlowe, witaminy oraz leki przeciwzapalne. Antybiotyk nie jest potrzebny, o ile choroba nie przebiega w sposób ciężki lub przewlekły. W razie takiej potrzeby antybiotyk powinien zostać dobrany na podstawie antybiogramu.

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego szczeniaka należy zaszczepić przeciwko nosówce, parainfluenzie i CAV-2. Zwykle pies szczepiony jest co 3-4 tygodnie aż do osiągnięcia wieku 16 tygodni. Ponowne szczepienia przypominające wykonuje się co 12 miesięcy. U czworonogów narażonych na infekcję bakteryjną Bordatella bronchiseptica można zastosować specjalną szczepionkę donosową.

Podejrzewasz zapalenie jelita grubego u psa? Wydaje ci się, że twój pies za dużo pije? A może ma dziwny kaszel? Reaguj na każdy niepokojący objaw! Nigdy nie czekaj z wizytą u lekarza weterynarii.

ikona podziel się Przekaż dalej