Kaszel kenelowy, zapalenie dróg oddechowych czy parainfluenza?

Kaszel kenelowy inaczej nazywany jest zapaleniem tchawicy i oskrzeli (czyli górnych dróg oddechowych). Czynniki powodujące specyficzne charczenie to głównie wirusy oraz bakterie. Swoją rolę mogą odgrywać:

 • parainfluenza (wirus parainfluenzy),
 • adenowirus psi 2 (CAV-2),
 • wirus nosówki,
 • reowirusy,
 • herpeswirus psów,
 • adenowirus psów 1 (CAV-1).

Znaczenie poszczególnych czynników jest jednak różne. Bakteria, o której trzeba wspomnieć to Bordetella bronchiseptica, która może działać jako pierwotny patogen, zwłaszcza u psów poniżej 6 miesiąca życia. W innych sytuacjach bakterie mogą powodować wtórne infekcje po wcześniejszym wirusowym uszkodzeniu dróg oddechowych. Rola Mycoplasma sp. nie została jeszcze jasno określona.

Zakażeniu sprzyjają stres i ekstremalne warunki. Rolę odgrywa także odżywianie czworonoga. Zadbanie o dobrze zbilansowaną dietę, dobrej jakości składniki i wykluczenie alergenów uchroni cię nie tylko przed zapaleniem jelita grubego u psa na tle alergii, ale także zapewni psu odpowiedni poziom odporności.

Katar i inne objawy

Każdy problem zdrowotny ma swoje objawy. Zapalenie okrężnicy u psa powoduje biegunki, tymczasem podczas przebiegu zapalenia górnych dróg oddechowych pies kaszle oraz charczy, czasem w dziwny sposób. Jeśli pojawia się katar, ma on początkowo charakter surowiczy, a gdy trwa dłużej staje się śluzowy lub ropny. Charczenie lub odruch kaszlu pojawia się u chorego osobnika podczas badania klinicznego. Można to łatwo wywołać przez delikatne uciśnięcie okolicy krtani lub tchawicy.

Psy dotknięte chorobą zwykle nie wykazują dodatkowych objawów. Temperatura ciała najczęściej pozostaje w normie. W momencie, kiedy dochodzi do rozwoju cięższych objawów jak:

 • gorączka,
 • ropna wydzielina z nosa,
 • anoreksja,
 • osłabienie,

wskazuje to na bakteryjne powikłanie infekcji. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł na temat kaszlu u psa.

Leczenie – czy antybiotyk może pomóc?

Zapalenie tchawicy i oskrzeli można podejrzewać, gdy pojawiają się charakterystyczne objawy, czyli kaszel rozwijający się po 5–10 dni od ekspozycji na inne potencjalnie chore psy. Nasilenie symptomów zwykle zmniejsza się w ciągu 5 dni, ale objawy utrzymują się zwykle przez 10–20 dni. Zdjęcia RTG klatki piersiowej bywają jednak niezbędne do określenia zaawansowania choroby i wykluczenia innych przyczyn kaszlu.

Kaszel kenelowy u psa badanego przez weterynarza, a także leczenie, przyczyny i najważniejsze objawy
Kaszel kenelowy, czyli przyczyny oraz leczenie, diagnoza i najważniejsze objawy

Leczenie odbywa się w domu, ale pies codziennie poddawany jest kontroli. Hospitalizacja jest niewskazana, gdy pies kaszle, ponieważ choroba jest wysoce zaraźliwa. Domowe sposoby wspomagania leczenia obejmują:

 • dobre odżywianie,
 • higienę,
 • opiekę związaną z podawaniem leków oraz dbaniem o komfort psa.
Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię pełnoporcjowych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Sprawdź!

Suchy kaszel złagodzić może odpowiednie wietrzenie i nawilżenie powietrza w domu. Chcąc pomóc psu w rekonwalescencji, należy oszczędzać jego siły, ograniczyć aktywności fizyczne oraz zadbać o dobre żywienie.

Wspomniane już zapalenie okrężnicy u psa leczy się wprowadzeniem zmian dietetycznych oraz przy użyciu substancji przeciwzapalnych. Czym leczyć psa z kaszlem kenelowym? Ze strony lekarza potrzebne są zwykle leki przeciwkaszlowe, witaminy oraz leki przeciwzapalne. Antybiotyk nie jest potrzebny, o ile choroba nie przebiega w sposób ciężki lub przewlekły. W razie takiej potrzeby antybiotyk powinien zostać dobrany na podstawie antybiogramu.

Materiały sponsorowane
Zadbaj o właściwą suplementacje dla swojego czworonoga

Najczęściej wybierane suplementy i witaminy dla psów i kotów

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego szczeniaka należy zaszczepić przeciwko nosówce, parainfluenzie i CAV-2. Zwykle pies szczepiony jest co 3-4 tygodnie aż do osiągnięcia wieku 16 tygodni. Ponowne szczepienia przypominające wykonuje się co 12 miesięcy. U czworonogów narażonych na infekcję bakteryjną Bordatella bronchiseptica można zastosować specjalną szczepionkę donosową.

Podejrzewasz zapalenie jelita grubego u psa? Wydaje ci się, że twój pies za dużo pije? A może ma dziwny kaszel? Reaguj na każdy niepokojący objaw! Nigdy nie czekaj z wizytą u lekarza weterynarii.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.2% czytelników artykuł okazał się być pomocny