Kastracja kota krok po kroku – kiedy i jak wykastrować kota
Nadchodzi ten moment, kiedy kot zaczyna zachowywać się inaczej. Kocur znaczy teren, a kotka krzyczy dzień w dzień. Jak sobie z tym poradzić? Z pomocą przychodzi kastracja. Jak wykastrować kota? Czy kastracja kota jest bezpieczna? W jakim wieku i kiedy należy wykastrować kota? Jakie są skutki kastracji? A może lepszą opcją są tabletki antykoncepcyjne dla kota? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kotach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kastracja kota – czym jest i od kiedy można
Co to jest kastracja? Zabieg kastracji kota
Kastracja kota polega na trwałym pozbawieniu go płodności. Podczas zabiegu usuwane są jądra lub jajniki, aby zapobiec zdolności do dalszego rozmnażania. Błędnie używa się określenia sterylizacja jako synonim kastracji. Często też przypisuje się ten zabieg kotkom, a kocurom kastrację. Jednak są to dwie różne rzeczy. Warto wiedzieć, co to jest kastracja, a co sterylizacja.
Kastracja kocura polega na wycięciu jąder z worka mosznowego. Jednocześnie w ten sposób kocur nie jest narażony na choroby jąder. Z kolei sterylizacja to zabieg, podczas którego zostają tylko przecięte nasieniowody, a jądra pozostają na swoim miejscu. Kot nie będzie mógł się rozmnażać, ale w dalszym ciągu będzie znaczył teren i zachowywał się tak, jak przed zabiegiem.
Kastracja kotki jest nieco bardziej inwazyjna. Polega na usunięciu jajników lub usunięciu jajników i macicy. Zabieg sterylizacji kotki ogranicza się tylko do podwiązania jajowodów, przez co hormony płciowe dalej są produkowane. Pozbawienie kotki macicy powoduje, że znika ryzyko na groźną chorobę, jaką jest ropomacicze.
Czy kota trzeba wykastrować?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Są ludzie, którzy nie chcą ingerować w sferę hormonalną swoich czworonogów. Dlaczego? Powodu mogą być różne. Mogą bać się komplikacji pooperacyjnych lub tego, że kot się zmieni. Jakie są jednak plusy kastracji?
Zabieg kastracji kota w wieku dojrzałości płciowej - zalety kastracji kota:
- niemożliwość zajścia w ciążę, czyli brak niechcianego potomstwa,
- zmiana charakteru, koty stają się mniej agresywne,
- w zapomnienie odchodzą zawodzenia kotki podczas rui,
- całkowita eliminacja chorób takich jak nowotwór jądra czy macicy,
- długość życia kota się wydłuża.
Polecane karmy weterynaryjne dla kotów
Ruja u kotki bywa uciążliwa. Poza tym, że zwierzak bardziej się łasi, to również zawodzi i jęczy godzinami, będąc nisko ziemi i przytupując tylnymi łapami, jednocześnie nadstawiając pupę. Jeżeli jest niewychodząca, okres trwania rui może ciągnąć się w nieskończoność – średnio ruja może być co dwa tygodnie i trwać około 10 dni. Kotka w rui może zajść w ciąże każdego dnia, ponieważ występuje u niej tzw. prowokowana owulacja, czyli w trakcie stosunku.
Z kolei kastracja kocura przeważnie, choć nie zawsze, oznacza zaprzestanie posikiwania i znaczenia terenu. Także woń moczu jest mniej intensywna. Jeżeli jest to kocur wychodzący, po kastracji przestaje też tak walczyć o teren i nie będzie wdawał się w bójki z innymi kotami.
Jest jeszcze jedna zaleta kastracji kota, a dotyczy głównie kotów bezpańskich – dzięki temu ich liczba się zmniejsza. Większość bezdomnych kotów żyje w złych warunkach, gdzie cierpią i giną. Kastracja dzików kotów pozwala na ograniczenia zwierzaków, które w ostateczności trafiłby do schroniska lub zmarły w katuszach. Kotka może rodzić od 2 do 4 razy, a mioty to przeważnie od 2 do 6 małych, choć może być i więcej. Kastracja pomaga dopilnować, aby na ulicach było mniej cierpiących zwierząt.
Kiedy kastrować kota? Ile kosztuje zabieg?
Od kiedy można kastrować kota? Przyjęło się, że zabieg kastracji przeprowadza się za po osiągnięciu dojrzałości płciowej (np. po pierwszej rui). W jakim wieku kot osiąga dojrzałość? Pierwszą ruję kotki mają między 6 a 9 miesiącem życia, kocury dojrzewają podobnie. Jednak zbieg często jest wykonywany wcześniej. Kiedy można? Jest tu mowa o w wieku około 8-14 tygodni. Decydują się na to przeważnie hodowcy, którzy sprzedają kociaki dopiero po zabiegu. Kociak przechodzi cały proces kastracji u osoby doświadczonej, a także jest to zapewnienie dla hodowców, że ich kociak nie będzie po kryjomu rozmnażany (o ile nie został sprzedany do dalszej hodowli, jego rozmnażanie jest zabronione).
To, kiedy należy wykastrować kota, zależy tak naprawdę od wielu czynników. Przede wszystkim od rozwoju kociaka. Niektóre rasy dojrzewają później. Jednak nie powinno zwlekać się z tym za długo. Przed osiągnięciem dojrzałości, narządy płciowe są mniejsze i słabiej ukrwione, dlatego zabieg jest łatwiejszy, a ryzyko wystąpienia komplikacji mniejsze. Również okres rekonwalescencji jest krótszy, ponieważ kociaki szybciej wybudzają się z narkozy, a rany szybciej zasklepiają.
Kastracja kota zwykle kosztuje około 100 zł, a może być mniej. Z kolei kastracja kotki jest droższa i może wynieść od 150 do 300 zł. Wszystko zależy od wagi zwierzęcia i ceny leków, ale także od czasu trwania zabiegu i jego przebiegu.
Jak wykastrować kota, czyli o co zadbać przed zabiegiem i po
Kiedy można poddać kota zabiegowi kastracji? Przede wszystkim kot przed sterylizacją lub kastracją musi zostać zbadany. Zabiegowi poddaje się tylko zdrowe koty. W tym celu wykonuje się morfologię krwi oraz badanie sprawdzające kondycję nerek. Kastrację wykonuje się pod narkozą, a jej dawkę dobiera lekarz, odpowiednią do wagi kota.
Kotka w czasie zabiegu nie może przechodzić rui. Wiążę się to z ryzykiem powstania komplikacji w czasie operacji, a także krwawienia pooperacyjnego. Kot przed sterylizacją lub kastracją nie powinien też jeść. Dorosłe koty powinny być poddane głodówce nawet do 12 godzin, z kolei kociakom wystarcza w zasadzie 6 godzin. Mogą za to pić wodę do 4 godzin przed. Najlepiej, aby ostatnim posiłkiem była mokra karma, która szybciej się trawi niż sucha.
Po zabiegu kot otrzymuje środki przeciwbólowe oraz antybiotyk. Nie można dopuścić, aby zwierzak lizał nadmiernie miejsca rozcięcia, ponieważ może to spowodować zakażenie rany lub rozplątanie się szwów. W tym celu należy zakładać specjalny plastikowy kołnierz.
Kot będzie odczuwał skutki narkozy przez mniej więcej 24 godziny po zabiegu. Będzie ospały oraz będzie miał problemy z koordynacją ruchową. Należy zapewnić mu posłanie na podłodze – koszyk lub kocyk, ponieważ z wyższych miejsc może spaść i zrobić sobie krzywdę. Warto mieć go cały czas na oku. Ważne jest też, aby jego spanie było dodatkowo ocieplone, ponieważ po zabiegu ma obniżoną temperaturę. Posłanie może leżeć niedaleko kaloryfera, ale można też dołączyć tam termofor lub ciepły kocyk. Trzeba również uważać z pierwszym posiłkiem. Może on nastąpić dopiero po pełnym wybudzeniu kota, ponieważ wcześniej istnieje ryzyko zadławienia.
Czy kastracja kota jest bezpieczna?
Co po kastracji, czyli skutki kastracji
W ciągu dwóch dni po kastracji kota można zauważyć jego wzmożony apetyt. Trzeba odpowiednio zredukować porcję jedzenia. Choć ich apetyt wzrasta, to ich zapotrzebowanie energetyczne tak naprawdę maleje. Mniejsze porcje karmy i kontrolowanie wagi kota powinny uchronić go przed nadwagą, która to mogłaby prowadzić do m.in. cukrzycy. Koty otyłe mają też większą tendencję do chorób dróg moczowych. Mniej aktywności i rzadsze podchodzenie do miski z wodą wpływa na ilość produkowanego moczu. Jego zaleganie może powodować do namnażania się bakterii i zapaleń pęcherza.
Po kastracji może zmienić się zachowanie kota. Niektóre mogą stać się bardziej ospałe czy leniwe, a inne staną się po prostu spokojniejsze. Kocury przeważnie są mniej agresywne i nie walczą o wszystko, ani też nie uciekają z domu w poszukiwaniu kotek.
Każdy zabieg chirurgiczny niesie ze sobą ryzyko. Kociak może nie obudzić się z narkozy, jeżeli jej dawka będzie za duża, ale doświadczony weterynarz wcześniej upewni się, jaka porcja będzie właściwa. Jednak czasami dochodzi również do zgonu w trakcie zabiegu, a jego powód nie zawsze jest do końca zrozumiany. Może to być zarówno reakcja alergiczna na leki, jak i zaburzenie, którego wcześniej nie było. Niestety, w takich przypadkach trudno o dokładną przyczynę.
Zdarza się, że u kotek zostają pozostałości jajników, czego objawem będzie ruja. Wtedy ponownie trzeba będzie przeprowadzić zabieg. Może wystąpić również krwawienie po kastracji, ale te objawy powinny ustąpić tego samego dnia. Jeżeli jednak tak by się nie stało, należy jak najszybciej zgłosić się z kotem do weterynarza.
Tabletki antykoncepcyjne dla kota
Istnieje inne wyjście. Czy jednak jest dobre? Kiedy kastrować kota, a kiedy zdecydować się na tabletki antykoncepcyjne? Antykoncepcja hormonalna to zastrzyki i tabletki, które zapobiegają rui i w rezultacie ciąży u kotki. Tabletki podawane są raz na tydzień. Zastrzyki daje się rzadziej – na początku po trzech miesiącach od pierwszej dawki, a potem regularnie co cztery lub pięć miesięcy. Gdy zaprzestanie się stosować antykoncepcję hormonalną, ruja wróci.
Jakie ryzyko niesie podawanie kotom leków hormonalnych? Leki te są dalekie od doskonałości. Kotki często chorują. Dochodzi do ropomacicza oraz guzów sutkowych i narządów rodnych. Są jednak kotki, które nie mają żadnych powikłań. Choć jest to tańsza opcja od kastracji, to późniejsze leczenie jest już bardzo kosztowne.
Sam musisz zdecydować, czy kota trzeba wykastrować. Zastanawiasz się, czy pokusić się tylko na sterylizację? Sam zabieg sterylizacji, poza brakiem niepożądanego potomstwa, nie zmienia w zasadzie nic. Owszem, kot może nie przybierać na wadze, ale wciąż będzie znaczył teren lub krzyczał nocami wniebogłosy. Jeżeli już decydujesz się na zabieg, warto wybrać kastrację chociażby dlatego, że eliminujesz ryzyko na rozwinięcie na nowotworów macicy lub jąder.