Kardiomiopatia przerostowa u psa - przyczyny, objawy, skutki, leczenie
Serce Twojego psa to narząd, którego mięśnie kurczą się bez jego kontroli. Niestety nie omijają go choroby! Dowiedz się, czym jest kardiomiopatia przerostowa u psa oraz jakie powikłania powoduje!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chorobach psów.
Jak zbudowane jest serce psa?
Układ sercowo-naczyniowy Twojego czworonoga obejmuje serce i naczynia krwionośne, czyli żyły i tętnice. Funkcją psiego serca tak, jak i naszego jest pompowanie krwi. Prawa strona narządu pompuje ją do płuc, gdzie ulega ona wysyceniu tlenem i usuwany jest z niej dwutlenek węgla. Lewa strona kieruje krew do reszty ciała, gdzie tlen i składniki odżywcze są dostarczane do tkanek, a produkty przemiany materii są przenoszone do krwi w celu usunięcia ich przez inne narządy np. nerki.
Serce psa podzielone jest na 4 części. Dwie górne nazywane są przedsionkami, a dwie dolne komorą lewą i prawą. Pomiędzy komarami a przedsionkami znajdują się zastawki (mitralna oraz trójdzielna). Oprócz nich w sercu znajduje się także zastawka półksiężycowata znajdująca się między sercem a aortą oraz sercem, a tętnicą płucną.
Krew w organizmie nie przepływa automatycznie. Potrzebne są skurcze mięśnia sercowego. Każde uderzenie tego narządu składa się z 2 części: rozkurczowej i skurczowej. Szybkość i siła skurczu serca oraz stopień zwężenia lub rozszerzenia naczyń krwionośnych są kontrolowane przez różne hormony, oraz autonomiczny układ nerwowy. Niestety, każda choroba kardiologiczna w jakiś sposób zmienia ten naturalny cykl pracy serca i powoduje powikłania zdrowotne.
Kardiomiopatia przerostowa u psa – rozwój i objawy choroby
Samo pojęcie kardiomiopatii oznacza choroby mięśnia sercowego o nieznanej (idipatycznej) przyczynie, które charakteryzują się powiększeniem mięśnia sercowego i zaburzeniem jego czynności. Kardiomiopatia przerostowa (HCM) jest rzadką chorobą mięśnia sercowego u czworonogów. Do choroby predysponowane są głównie koty.
Problem charakteryzuje się pogrubieniem ścian serca, co prowadzi do wpompowywania do organizmu niewystarczającej ilości krwi, gdy serce się kurczy. Kiedy serce ulega rozkurczowi napływa do niego zbyt mała ilość krwi, a problem ostatecznie często prowadzi do zastoinowej niewydolności serca.
Kardiomiopatia przerostowa u psa dotyka najczęściej młodych samców (w wieku poniżej trzech lat). Wykazano także pewne predyspozycje u Boston Terrierów. Większość czworonogów z HCM nie wykazuje widocznych objawów choroby. Wraz z rozwojem zastoinowej niewydolności serca, pojawiają się jednak:
- nietolerancja wysiłku,
- duszności,
- kaszel,
- sine zabarwienie skóry, a w rzadkich przypadkach omdlenia występujące po aktywności fizycznej.
Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi
W trakcie diagnostyki lekarz weterynarii może usłyszeć u chorego psa szmer skurczowy i “galop” serca. Dokładniejsza diagnostyka obejmuje jednak szereg procedur i wyniki:
- badań radiologicznych,
- elektrokardiogram (EKG),
- USG serca.
Jeśli szukasz więcej przydatnych informacji, sprawdź także ten artykuł o typowych chorobach maltańczyka.
Diagnostyka i leczenie – jakie leki kontrolują prace serca?
Leczenie kardiomioptii przerostowej jest zalecane, gdy pies doświadcza zastoinowej niewydolności serca, zaburzeń rytmu serca lub utraty przytomności. Lekarz weterynarii musi dopasować leki to stanu czworonoga! Częścią leczenia jest także ograniczenie wysiłku fizycznego oraz dieta niskosodowa. Leki przeciwbólowe dla psa nie są zwykle konieczne!
HCM jest rzadką jednostką chorobową u psów, dlatego istnieje niewiele dostępnych informacji, które pozwalałyby określić rokowania. Jeśli zwierzę ma objawy zastoinowej niewydolności serca, rokowanie są zwykle złe. U tak chorych czworonogów może nastąpić nagła śmierć związana z narkozą, wysiłkiem fizycznym lub bez widocznej przyczyny!
Pamiętaj, by regularnie badać swojego psa! Dzięki wizytom w gabinecie weterynaryjnym wykryjesz zapalenie wątroby u psa, problemy kardiologiczne lub zaburzenia pracy nerek. Skonsultuj się z lekarzem także, gdy podejrzewasz tłuszczak u psa, czy przetrwałe zęby mleczne.