Kamień nazębny u psa - co trzeba wiedzieć o zębach?

Na zębach psa codziennie odkłada się spożywany przez niego pokarm, który w połączeniu z bakteriami tworzy płytkę nazębną. Jest to normalny proces zachodzący u każdego czworonoga. Taki osad można jeszcze usunąć samemu. Niestety, w przypadku braku interwencji i regularnego usuwania płytki nazębnej dochodzi do jej mineralizacji i powstania kamienia nazębnego. Jest to idealne miejsce dla drobnoustrojów, które z czasem wywołują stan zapalny dziąseł. Bez leczenia dochodzi do poważniejszych schorzeń i odsłonięcia się szyjek zębów oraz powstania zapalenia o charakterze ropnym.

W trakcie całego procesu zęby stają się żółte, a z czasem tworzy się na nich brązowawy nalot. Dziąsła stają się czerwone i opuchnięte, a w niektórych przypadkach krwawiące. Nieprzyjemny zapach z pyska to pierwszy zauważany (a właściwie wyczuwany) przez właścicieli objaw problemów. Kolejne to m.in. nadmierne ślinienie czy wybrzuszenia (obrzęki) pojawiające się w okolicy oka, które mogą być objawem ropnia. Pies nie ma apetytu lub zmienił nawyki żywieniowe, a dodatkowo może drapać się po okolicy pyska bez widocznego powodu.

Warto wiedzieć, że kamień nazębny u psa to nie tylko problem starego czworonoga. Każdemu psu trzeba robić rutynowe przeglądy stomatologiczne minimum raz w roku np. przy okazji szczepienia. Psy, które szczególnie narażone są na odkładanie kamienia to rasy takie jak york, maltańczyk czy jamnik. Bardziej narażone są także rasy brachycefaliczne. Ponadto odkładanie się kamienia przyspieszone jest u psów o nieprawidłowym zgryzie, borykających się z problemami hormonalnymi oraz cierpiących na choroby nerek i wątroby.

Higiena jamy ustnej psa - dostępne preparaty

Higienę jamy ustnej psa można podzielić na aktywną i pasywną. Do aktywnego usuwania płytki nazębnej służą takie preparaty jak: pasta do zębów dla psa (koniecznie dla psa!), a także żele i chusteczki przeznaczone do mycia zębów. Preparaty w sprayu, płyny lub proszki ograniczające odkładanie się kamienia nazębnego oraz odświeżające oddech to natomiast higiena pasywna. Płyn wybielający zęby lub specjalny proszek dodaje się zwykle do wody. Cena poszczególnych preparatów różni się w zależności od jego typu, wielkości opakowania oraz skuteczności.

Dobrze czyści się zęby np. przy użyciu specjalnych szczoteczek. Często ma je w komplecie pasta do zębów dla psa. Na rynku zoologicznym pojawiły się też już takie urządzenia jak szczoteczka ultradźwiękowa oraz czyściki z mikrofibry zawierające jony srebra.

Czyszczenie nie musi odbywać się codziennie, ale minimum dwa-trzy razy w tygodniu. Płyn lub proszek dodawany do wody zaleca się jednak dodawać do wody każdego dnia. Pies musi nauczyć się tolerowania szczotkowania zębów, jak wszystkich innych czynności pielęgnacyjnych. Zacząć należy już w wieku szczenięcym, kiedy oswajanie z nowymi czynnościami jest stosunkowo proste.

Pies ze szczoteczką do zębów w pysku, czyli kamień nazębny u psa krok po kroku
Domowe sposoby i porady, jak usunąć samemu kamień nazębny u psa

Nie istnieją też żadne domowe sposoby, oprócz opisanego wyżej szczotkowania i ewentualnego stosowania suchej karmy, która, choć nie czyści psu zębów, jest dla nich lepsza niż karma mokra. Usuwanie płytki nazębnej wymaga zastosowania przynajmniej jednego z powyższych rozwiązań. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami, jak odrobaczyć psa?

Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi

Usuwanie kamienia nazębnego

Kamień nazębny u psa to poważny problem. Osad tworzący się na zębach jest miejscem namnażania się bakterii, które pies połyka, wysiewając je po całym organizmie. Chore zęby mogą być zatem przyczyną chorób serca, nerek lub wątroby.

Właściciel nie jest w stanie usunąć samemu kamienia nazębnego. Konieczny jest specjalistyczny sprzęt. Ściąganie kamienia odbywa się bowiem przy użyciu ultradźwięków. Konieczne jest znieczulenie ogólne, a często wcześniejsze leczenie antybiotykiem oraz lekami przeciwzapalnymi. U starego czworonoga pojawia się większe ryzyko znieczulenia, ale przed zabiegiem warto wykonać badania krwi każdemu psu bez względu na wiek. Dają one ogólne pojęcie o stanie zdrowia i możliwości klasyfikacji do zabiegu.

Ściąganie kamienia trwa zwykle od 30 do 60 minut w zależności od stanu uzębienia. Wyczyścić trzeba każdy ząb osobno, oceniając jego stan. Niestety w trakcie zabiegu może zajść konieczność usuwania zębów, które okażą się chore.

Cena zabiegu wynosi od 120zł do 300zł. W wielu gabinetach weterynaryjnych po zabiegu wykonuje się jeszcze polerowanie, podczas którego nakłada się takie preparaty jak pasta polerownicza. Na zakończenie wykonać można fluoryzacje, a powierzchnie koron pokrywa się substancją o charakterze wosku. Mogą one być w cenie sanacji lub kosztuje to dodatkowo. Także dodatkowe leczenie antybiotykami sprawia, że całość kosztuje więcej.

Usuwanie kamienia nazębnego nie jest zabiegiem jednorazowym i rozwiązującym problem higieny jamy ustnej u psa. Można i u części psów wykonuje się go kilkakrotnie w ciągu życia. Lepiej jednak zapobiegać niż leczyć!

ikona podziel się Przekaż dalej