Jakie tabletki uspokajające dla kota działają najlepiej? Oto popularne produkty
Koty stresują się różnymi rzeczami. Bardzo często stają się wtedy agresywne. Czy można samemu podawać tabletki uspokajające dla kota? Czy agresywny kot uspokoi się po lekach? Czy preparaty usypiające są lepsze niż kocie feromony? Czy kotu można podać krople na uspokojenie? Czy istnieje karma uspokajająca? Czy podróż samochodem wywołuje u kota duży stres? A może jesteś ciekawy, jak nauczyć kota korzystać z kuwety? W tym artykule poznasz odpowiedzi na powyższe pytania.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z pytaniami o koty.
Skąd bierze się agresja u kota?
Agresywne zachowanie u kota ma swoją przyczynę. Kot nigdy nie atakuje „po prostu”. Karanie kota za to, że cię podrapał, nie przyniesie zamierzonego efektu. Agresję u kota może wywołać:
- strach/stres,
- trauma z przeszłości,
- ból/choroba,
- walka o terytorium/nowy kot,
- problemy wychowawcze/behawioralne.
Kiedy kot się boi, jego pierwszym odruchem jest ucieczka. Jeśli jednak nie może nigdzie się skryć, pozostaje mu obrana i atak. Wcześniej jednak daje sygnały, że dana sytuacja mu się nie podoba i stara się zniechęcić źródło potencjalnego zagrożenia (np. syczy, kładzie uszy po sobie, warczy). Agresja z przeniesieniem jest wtedy, kiedy kot nie może zaatakować tego, co wywołało w nim strach (np. pies za oknem) i atakuje tego, kto znajduje się najbliżej.
Gdy kota coś boli, to nie rozumie tego, że próbujesz mu pomóc. Jeśli twój lub weterynarza dotyk sprawi, że coś go zaboli, może próbować się bronić. Kot może też cierpieć na różne traumy z przeszłości i w pewnych sytuacjach może reagować agresją na to, co będzie mu przypominało o bólu.
Jeśli zauważyłeś, że kot zaczął się źle zachowywać od czasu, gdy w domu pojawił się nowy kot, warto zastanowić się nad socjalizacją z izolacją. Z kolei, gdy twój kot mocno gryzie cię podczas zabawy, może to wynikać z faktu, że za szybko został zabrany od rodzeństwa i matki, przez co nie zdążył nauczyć się, gdzie leży granica takiego zachowania.
Czy tabletki uspokajające dla kota są zdrowe?
Kiedy zwierzak jest zestresowany lub agresywny, niektórzy zastanawiają się nad podaniem mu tabletek uspokajających. Nie zawsze jest to dobry pomysł. Agresywny kot, kiedy poczuje się otumaniony, może wpaść w szał. Poza tym trzeba wiedzieć, które tabletki należy podać, aby nie wyrządzić kotu krzywdy.
Istnieją dwa rodzaje tabletek uspakajających dla kotów:
- leki psychotropowe – działają antydepresyjnie i przeciwlękowo,
- tabletki ziołowe – suplementy diety. Powodują, że w organizmie kota zwiększa się produkcja serotonina i w rezultacie poprawia się nastrój kota.
W przypadku leków należy spodziewać się, że efekt nie będzie widoczny od razu. Należy poczekać ok. 2-3 tygodnie, zanim będzie można zaobserwować zmianę w zachowaniu kota. Z kolei tabletki ziołowe w większości przypadków powinny zadziałać już po 90 minutach.
Polecane karmy weterynaryjne dla kotów
Popularne tabletki ziołowe na uspokojenie dla kota to:
- Beaphar No Stress Calming Tablets
- OVER ZOO - Relaxin
- VetExpert KalmVet
- Aptus Relax
- Pokusa NoStress
- Regis Vetfood For Calm
- Vetoquinol Zylkene
Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z poradami, co oznacza miauczenie kota.
Preparaty uspokajające i usypiające – jakie są inne środki na stres?
Na rynku dostępne jest wiele produktów, które mogą pomóc w uspokojeniu zlęknionego kota bez bezpośredniej ingerencji w jego psychikę i organizm. Inne środki na uspokojenie kota to:
- krople,
- obroże,
- spreje,
- pasty,
- wkłady do kontaktu (dyfuzory),
- karmy uspokajające.
Krople zazwyczaj zawierają te zioła, które działają kojąco na zdenerwowane koty. Kocie feromony mogą być umieszczone na obroży, ale dostępne są także w spreju. Kiedy w domu pojawi się nowy kot, możesz pokusić się na wypróbowanie kocich feromonów umieszczonych w dyfuzorach. Warto wiedzieć, że kocie feromony nie są wyczuwalne dla ludzi, ale niektóre obroże spryskane są dodatkowymi specyfikami, które dla człowieka mogą być drażniące.
Zarówno karma uspokajająca, jak i wkłady do kontaktu nie zadziałają od razu. Jeśli planujesz podróż z kotem, a wiesz, że on źle znosi wyprawy samochodem, możesz wybrać pomiędzy:
- kroplami – niektóre zaczynają działać po 6-8 godzinach, ale są też takie, które działają już po godzinie,
- tabletkami ziołowymi – niektóre działają już po ok. 90 minut, a inne po dobie,
- sprejem – nim nie wolno spryskać kota, a jedynie można go rozpylić w powietrzu lub opryskać transporter.
Zastanawiasz się, jak nauczyć kota korzystać z kuwety? Kiedy kotek zje lub się napije, trzeba go umieścić w kuwecie. Następnie należy zainteresować go żwirek. Możesz w nim delikatnie kopać, aby w ten sposób pokazać kotu, co powinien teraz zrobić. Później obserwuj, czy kotek zrozumiał, co chciałeś mu przekazać. Jeśli się załatwi, pochwal go i pogłaskaj. Jednym kotom wystarczy pokazać to raz, a innym trzeba powtórzyć kilka razy. Jednak przeważnie koty szybko pojmują, że to w kuwecie powinny załatwiać swoje potrzeby.
Tabletki uspokajające dla kota w formie leków podaje się w ostateczności i to po konsultacji z weterynarzem oraz behawiorystą. Takie leki psychotropowe wpływają nie tylko na psychikę kota, ale także jego orgazm (np. nie powinny ich brać koty chore na nerki), więc nie wolno samemu decydować się na podanie ich kotu. Niektóre zioła wpływają kojąco na koty, ale najpierw należy się upewnić, że możesz podać je swojemu kotu. Agresywny kot, który zostanie otumaniony, może wpaść w panikę.