Jakie krople na kleszcze dla kota są najskuteczniejsze? Przegląd produktów
Sezon żerowania kleszczy wydłuża się z roku na rok. Sprawdź zatem książeczkę zdrowia swojego kota, by znaleźć datę ostatniego podania preparatów profilaktycznych! Czas znów zabezpieczyć kota przeciwko kleszczom oraz pchłom? Jaki preparat wybrać? Przedstawiamy, jak działa spray oraz które kropelki na kark działają najdłużej.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kleszczach.
Jaki preparat przeciw kleszczom można stosować u kotów?
Na rynku zoologiczno-weterynaryjnym występują różne preparaty przeciw kleszczom oraz pchłom, które przeznaczone są dla kotów. Dla swojego pupila kupić możesz:
- spray,
- kropelki,
- obroże.
Dla psów dostępne są także tabletki smakowe, ale nie występują one w wersji dla kotów. Za granicą istnieją co prawda kocie tabletki, których działanie skierowane jest jednak raczej przeciwko pchłom niż kleszczom. Pamiętaj natomiast, żeby u kotów nie stosować preparatów dla psów. Część z nich ma w składzie permetrynę, która jest dla nich toksyczna. Kot po podaniu mu tejże substancji ma silne objawy nerwowe, a wiele przypadków kończy się zgonem.
Wśród wymienionych postaci leków najdłuższe działanie może mieć obroża. W przypadku Foresto jest to około 7-8 miesięcy. Zdania dotyczące stosowania obroży u kotów są jednak podzielone. Teoretycznie istnieje bowiem ryzyko zaczepienia się jej np. o ogrodzenie podczas przechodzenia przez nie wolnowychodzących zwierząt.
Spray często stosują lekarze weterynarii u małych kotów. Niektórzy producenci deklarują bowiem, że są one bezpieczne nawet od 2 dnia życia. Preparat moczy jednak kocie futro i (chwilowo) może intensywnie pachnieć, co nie odpowiada niektórym dorosłych osobnikom.
Polecane karmy weterynaryjne dla kotów
Większość preparatów działa także przeciw pchłom. Jest to bardzo pozytywna wiadomość, szczególnie dla opiekunów mniej cierpliwych zwierząt. Jednorazowe podanie kropel na kark to bowiem skuteczny sposób na kilka tygodni ochrony przed pasożytami zewnętrznymi.
Krople na kleszcze dla kota – przegląd preparatów
Krople na kleszcze dla kota produkowane są przez wiele firm. Różni je cena oraz czas działania i zakres wagowy. Niektóre są lepsze dla kotów chudych, a inne, gdy kot jest większy.
- Bravecto – środek działający około 12 tygodni dzięki substancji czynnej o nazwie fluralaner.
- Fiprex – kropelki z fipronilem. Ich czas działania to około 4 tygodni przeciw kleszczom oraz do 8 tygodni przeciwko pchłom.
- Fiprotec – to kolejny środek na bazie fipronilu.
- Frontline – kropelki również zawierają fipronil i zapewniają 4 tygodnie ochrony przeciwkleszczowej oraz 5 tygodni zabezpieczenia przeciwko pchłom.
- Frontline Combo – połączenie fipronilu i (S)-metoprenu, które zapewnia 6-8 tygodniową ochronę przed pchłami oraz około 2 tygodniowe zabezpieczenie przeciwko kleszczom.
- Flevox – ponownie głównym składnikiem jest fipronil. Zabezpieczenie przeciwkleszczowe utrzymuje się 3-4 tygodnie w zależności od gatunku kleszczy.
- Controline - produkt działający przeciwkleszczowo od 1 do 2 tygodni, który zabezpiecza kota także przeciwpchelnie do 5 tygodni.
Wybierając produkt, zwróć uwagę na informację zawarte w ulotce lub dokładnie poinformuj lekarza, dla jakiego zwierzęcia kupujesz środek. Część produktów nie jest odpowiednia dla kociąt poniżej 8 tygodnia życia, kotek w ciąży lub o zbyt niskiej wadze. Niektórzy producenci zastrzegają także, by nie podawać ich środka u zwierząt w okresie rekonwalescencji lub chorób przebiegających z gorączką czy chorobami układowymi. Dobierz preparat także od masy kota. Jeśli Twój pupil jest naprawdę duży, konieczne może być podanie dwóch pipet kropli dla mniejszych kotów. Skonsultuj to jednak z lekarzem weterynarii, by nie przedawkować substancji czynnej. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak usunąć kleszcza.
Dobre opinie – jakie krople na kleszcze dla kota cieszą się popularnością?
Na forach dobre opinie zbiera Bravecto. Środek uważany jest za skuteczny, a dodatkowo opiekunowie doceniają długość jego działania. Zdania na temat środków na bazie fipronilu są natomiast podzielone. Wiele osób chwali sobie poszczególne produkty, ale pojawia się coraz więcej niezadowolonych głosów. Opiekunowie opisują, że mimo deklarowanego szybkiego czasu rozpoczęcia działania środków po kilku dniach u ich kotów dalej występują pchły.
Twój kot źle reaguje na próby podania tabletek na odrobaczenie? Na rynku dostępne są “krople na odrobaczenie kota”, która działają na pchły i niektóre pasożyty wewnętrzne, ale nie mają właściwości przeciwkleszczowych. Do takich produktów należy m.in. Advocat. Zawsze zwracaj zatem uwagę na skład lub dopytaj o zakres działania leku lekarza weterynarii, gdyż inne krople na odrobaczenie kota (np. Dronspot) zwalczają tylko pasożyty wewnętrzne takie, jak Toxocara cati lub Dipylidium caninum. A kolejne działają tylko i wyłącznie na pchły (np. Advantage).
Po podaniu każdego preparatu mogą wystąpić skutki uboczne np. biegunka u kota, aczkolwiek są to reakcje bardzo rzadkie. Jeżeli u Twojego pupila zdarzy się reakcja na dany środek, następnym razem wybierz preparat z inną substancją czynną.
Pamiętaj, że cena braku profilaktyki to realne zagrożenia dla zdrowia i życia kota! Wybieraj się zatem do lekarza weterynarii nie tylko, gdy zauważysz kichanie u kota albo zaniepokoi cię biegunka u kota. Lepiej zapobiegać niż leczyć!