Wysterylizowanie a wykastrowanie – różnice, koszt

Czym się różni zabieg kastracji od sterylizacji?

Istnieje przekonanie, że kotki poddawane są zabiegu sterylizacji, a kocury są kastrowane. Tymczasem w praktyce przeważnie wszystkie koty poddawane są tzw. sterylizacji pełnej, czyli kastracji. Dotyczy to zarówno kocurów, jak i kotek.

Kastracja polega na wycinaniu jąder u samców oraz usuwaniu jajników lub jajników i macicy u samiczek. Wycięcie gonad powoduje, że hormony nie są już dłużej produkowane, a koty nie czują potrzeby ciągłego rozmnażania się.

Z kolei sterylizacja uniemożliwia kotom dalsze rozmnażanie, ale koty wciąż czują potrzebę mnożenia się. Wynika to z tego, że kocury zachowują jądra, a kotki jajniki i macicę. Podczas sterylizacji kocur ma jedynie podcinane nasieniowody, a kotka podwiązywane jajowody. Organizm dalej produkuje hormony, przez co zachowanie zwierząt się nie zmienia.

Ile kosztuje sterylizacja pełna?

Kastracja kosztuje różnie. Zazwyczaj większą kwotą można spotkać w dużych miastach (np. we Wrocławiu, w Warszawie), a mniejszą w małych miejscowościach. Nie jest to jednak jedyny wyznacznik ceny za kastrację. Ważne jest też to, ile różnych środków zostanie zużyte podczas zabiegu. Dlatego w tej samej klinice weterynaryjnej za jednego kota można zapłacić mniej, a za drugiego więcej.

Cena sterylizacji kotki to kwestia ok. 100 – 200 zł. Koszt kastracji kotki waha się od 150 do 300 zł. Za kastrację kocura trzeba zapłacić ok. 100 zł (w większych miastach może być to nawet 150 zł). Mniejsza kwota za zabieg u kocura wynika z tego, że kastracja u samca jest mniej inwazyjna i trwa krócej.

Warto wiedzieć, że przed zabiegiem należy wykonać odpowiednie badania, które ocenią, czy kot może przyjąć narkozę. Niezbędna jest morfologia krwi oraz badanie sprawdzające kondycję nerek, ale także warto wykonać echo serca. Tylko zwierzęta zdrowe poddawane są zabiegowi. Kastracji nie przeprowadza się na kotkach, które mają ruję, ponieważ zwierzak może się wykrwawić. Jeśli kotka utkwi w rui permanentnej, należy podać jej tabletki hormonalne (działają przez tydzień, potem należy podać je ponownie). Dopiero gdy ruja się wycisza, można przeprowadzić zabieg. Sprawdź także ten artykuł z informacjami, jak zmienia się kot po kastracji.

W jakim wieku należy kastrować kota?

Do dziś można spotkać się z odmienny poglądami w kwestii, kiedy jest najlepiej czas na wykastrowanie kota. Zazwyczaj weterynarze sugerują, aby poczekać do momentu, aż zwierzak osiągnie dojrzałość płciową. U kocura następuje to, kiedy ten ma ok. 7 miesięcy. U kotki objawia się to pierwszą rują, która może pojawić się zarówno po 4 miesiącach życia, jak i po roku (lub nawet później). Zazwyczaj jest to kwestia 6-9 miesięcy.

Nie każdy się z tym zgadza. Duża część hodowców woli wykastrować kocięta, zanim wydają je do nowego domu. W ten sposób nowi właściciele nie muszą martwić się o zabieg, a hodowcy mają pewność, że kocięta nie trafią do pseudohodowli i nie będą nielegalnie rozmnażane.

Kociaki mogą zmienić dom, gdy skończą 12 tygodni. Z tego powodu kastrowane są, gdy mają od 8 do 14 tygodni. Ich narządy płciowe nie są w pełni wykształcone, a przy tym są mniej ukrwione. Niektórzy zapewniają, że wczesna kastracja niesie za sobą mniejsze ryzyko komplikacji w czasie zabiegu oraz krótszy okres rekonwalescencji. Z kolei inni uważają, że tak wczesne wykonanie zabiegu zaburza prawidłowy rozwój kociaka.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego kota?

Poznaj wyróżniającą się linię suchych karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Świeże mięso = lepszy aromat, smakowitość każdego posiłku i jego przyswajalność! Postaw na wysoką jakość kociego menu!

Sprawdź!

Wykastrowanie a późniejsze zachowanie zwierząt

Czy zachowanie kota po kastracji wyraźnie się zmienia?

Wysterylizowanie uniemożliwia jedynie dalsze rozmnażanie się kotów, ale kotka dalej będzie miała ruję, a kocur będzie znaczył teren (jego mocz ma bardzo intensywny zapach) i zaciekle bronił terytorium. Dopiero kastracja sprawia, że takie zachowania ulegają zmianie, a do tego chroni koty przed chorobami układu rozrodczego (np. kot nie może dostać nowotworu jąder, a u kotki nie pojawi się ropomacicze).

Rudy kot na rękach weterynarza oraz cena sterylizacji kotki, ile kosztuje sterylizacja, zabieg
Informacje, ile kosztuje sterylizacja kotki, czyli cena sterylizacji kotki za zabieg

Zazwyczaj koty po kastracji wyciszają się. Kocury wcześniej były bardzo energiczne i starały się bronić swojego terenu i kotki. Zabieg sprawia, że nie czują już potrzeby walczenia o dominację. Stają się spokojne, opanowane i leniwe. Niekiedy kotki stają się bardziej wylewne i łakną więcej czułości ze strony właściciela.

U kastrowanych kotów można zauważyć wzmożony apetyt. W żadnym wypadku nie należy zwiększać dzienne dawki pokarmu, a wręcz warto ją obniżyć. Po zabiegu zapotrzebowanie energetyczne kota maleje. Należy dobrać odpowiednią porcję karmy, aby koty nie utył ani nie schudł. Obie skrajności mogą przyczynić się do różnych chorób. To, czy kot ma odpowiednią wagę, możesz ocenić podczas głaskania. Kości kręgosłupa powinny być w miarę wyczuwalne.

Jak zachowują się psy po zabiegu kastracji?

Cena kastracji psa i suki waha się od 100 do 600 zł. Istotna jest wielkość psa, a także jego wiek oraz czas trwania zabiegu i ilość zużytych środków. Podobnie jak w przypadku kotów, zabiegi są droższe w większych miastach, a tańsze w tych mniejszych.

U psów także wykonuje się sterylizację i kastrację. Zachowanie suczki po sterylizacji pełnej powinno się zmienić. Zazwyczaj suka nie próbuje uciekać w poszukiwaniu psa, a także można zauważyć, że zniknął niepokój, jaki wcześniej jej towarzyszył. Powinna także przestać oddawać tak często mocz, ponieważ wcześniej służył on jedynie jako trop dla samca. Kastracja powoduje, że suczka nie może mieć już cieczki ani ciąży urojonej. Wykastrowana suka nie jest narażona na choroby narządów rodnych.

Materiały sponsorowane
Zadbaj o właściwą suplementacje dla swojego czworonoga

Najczęściej wybierane suplementy i witaminy dla psów i kotów

Pies po kastracji nie zawsze zmienia się na lepsze. Jest to zależne m.in. od rasy, charakteru psa oraz wcześniejszego treningu. Kastracja powinna sprawić, że pies przestanie znakować teren oraz nie będzie się włóczył, ale wcale nie musi zniknąć chęć rywalizacji z innymi samcami. Wręcz może się okazać, że po zabiegu stopień agresji psa wzrośnie np. do ludzi lub tylko do obcych gości, do innych psów albo mniejszych zwierząt. Bardzo istotny jest trening przed zabiegiem. Pies powinien być nauczony pewnego zachowania, które kastracja utrwali. Jeśli był agresywny wcześniej, bardzo możliwe, że tak pozostanie. Z niektórymi psami może być jednak odwrotnie. Mogą się stać lękliwe albo nadpobudliwe. Niektóre wykazują ciągłą potrzebę zwrócenia uwagi człowieka na siebie.

Cena sterylizacji kotki nie zawsze wyniesie aż 300 zł. Koszt zabiegu nie jest zależny tylko od miejsca, w którym zostanie on przeprowadzony. Kastracja będzie droższa, jeśli w czasie zabiegu dojdzie do komplikacji i zostanie użyte więcej różnych środków (np. rękawiczki, narkoza, prąd, woda etc.). Przed zabiegiem należy wykonać odpowiednie badania. Warto wcześniej dopytać w klinice o cennik, aby mniej więcej oszacować potrzebne środki na zabieg.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny