Kastracja i sterylizacja. Na czym polegają różnice?

Kastracja i sterylizacja to dwa odrębne, niekiedy mylone ze sobą zabiegi. Wiele osób mylnie uważa, że sterylizacji poddaje się suczki, z kolei należy kastrować pieski. W rzeczywistości zarówno sterylizacja jak i kastracja mogą być wykonane na osobnikach dowolnej płci.

Sterylizacja polega na podwiązaniu nasieniowodów lub jajowodów. Zabieg ma charakter nieodwracalny, jednak nie obejmuje wycinania narządów wewnętrznych. Z kolei kastracja szczeniaka czy dorosłego psa przebiega podobnie, ale polega na usunięciu jąder i najądrzy. Wykastrować można także suczkę, usuwając macicę lub jajniki.

Wysterylizowanie psa czy suczki nie zabezpiecza ich przed chorobami nowotworowymi narządów rodnych. Dlatego obecnie najczęściej wykonuje się zabieg kastracji. Tak zwana sterylizacja suczek to przeważnie kastracja, która daje większe zabezpieczenie dla zdrowia.

Kiedy najlepiej wykastrować psa?

Wysterylizowanie może przynieść wiele pożądanych atutów, jednak najlepiej wykonać go w odpowiednim dla psa czy suczki wieku. Zabiegowi sterylizacji czy kastracji nie należy poddawać zbyt młodego szczeniaka, bowiem może to doprowadzić do problemów rozwojowych.

Bezpośrednim wynikiem sterylizacji lub kastracji suczki jest zmniejszenie ilości estrogenów. To z kolei daje ryzyko wystąpienia nieprawidłowości w rozwoju kości. Dobry weterynarz podpowie, kiedy najlepiej wykonać zabieg. Duży wpływ na wybór optymalnego terminu ma wielkość zwierzęcia. Dla przykładu, pekińczyk królewski dojrzewa do około 1 roku życia. Z kolei dog niemiecki czy inne rasy molosowate osiągają dojrzałość po 1,5 – 2 latach. Najczęściej pojawiają się opinie, że sterylizacja lub kastracja może być wykonana po pierwszej cieczce (w przypadku ras małych, takich jak pekińczyk królewski). Z kolei optymalny wiek dla ras molosowatych to czas po drugiej lub trzeciej cieczce.

Kiedy najlepiej wykastrować psa? Wiek będzie tutaj bardzo zbliżony do terminu sterylizacji lub kastracji suczki. Szczeniaka można bezpiecznie wykastrować wtedy, kiedy osiągnie dojrzałość płciową. W przypadku ras miniaturowych i małych (maltańczyk, pekińczyk królewski) będzie to termin powyżej 7 miesiąca życia. Pieska dużej rasy najlepiej wykastrować po osiągnięciu około 2 roku życia. Sprawdź także ten artykuł z poradami, kiedy kastrować psa.

Co daje wysterylizowanie pupila? Najważniejsze za i przeciw

Wiele osób decyduje się wykastrować psa lub sukę z powodów zdrowotnych. W przypadku suczek zabieg polega na usunięciu narządów rodnych, a co za tym idzie, eliminuje ryzyko pojawienia się raka czy ropomacicza. Co ciekawe, kastracja szczeniaka zmniejsza też o 90 % ryzyko zachorowania na nowotwory sutka.

Jeśli zabieg przebiega pomyślnie, nie występują niepożądane skutki uboczne. Jednak w przypadku zbyt wczesnej kastracji szczeniaka, mogą pojawić się problemy w rozwoju kości. Dlatego kastrować należy dorosłego pupila, który osiągnął już dojrzałość płciową.

Pies z uśmiechniętą panią weterynarz, a także sterylizacja psa i cena kastracji psa
Sterylizacja psa krok po kroku, czyli cena kastracji psa i porady

Pozytywne opinie odnośnie zabiegu sugerują też o skuteczności walki z bezdomnością. Brak niekontrolowanego rozrodu jest najlepszym sposobem na ograniczenie liczebności czworonogów, które muszą żyć w schroniskach. Bez wątpienia jest to jeden z dużych atutów.

Za kastracją psa przemawia także możliwość pohamowania jego charakteru. Zabieg wykonany u dorosłego psa ogranicza ilość testosteronu, który może odpowiadać za zachowania agresywne. Wykastrowany pekińczyk królewski czy owczarek nie będzie posiadał tendencji do dominacji. Co więcej, można kastrować psa w celu wyeliminowania reakcji na suczki w cieczce. U dorosłego, kastrowanego pieska eliminuje się odruchy kopulacyjne, a często także zmniejsza włóczęgostwo i znaczenie terenu w domu.

Polecane karmy dla psów z problemami zdrowotnymi

Cena kastracji psa i cena sterylizacji kotki. Od czego zależą?

Koszt wykonania zabiegu będzie uzależniony od lokalizacji i renomy kliniki weterynaryjnej. Cena kastracji psa czy cena sterylizacji kotki w centrum dużego miasta przeważnie jest wyższa niż koszt wykonaniu zabiegu w mniejszej miejscowości. Z reguły, im większa renoma danego gabinetu weterynaryjnego i lepsze opinie o lekarzach weterynarii, tym większa cena kastracji psa i cena sterylizacji kotki.

Duży wpływ może odgrywać także wiek pupila. Kastracja starego kota czy starego psa jest bardziej ryzykowna niż zabieg dorosłego, a jednocześnie młodego osobnika. Podeszły wiek pupila jest przesłanką do wykonywania dodatkowych badań. Co więcej, u starego psa lub kota często wymaga się podania innych preparatów przygotowujących do zabiegu. Dlatego koszt usługi może okazać się nieco wyższy.

Cena kastracji psa i cena sterylizacji kotki będą uzależnione nie tylko od wieku, ale i od wagi pupila. Co prawda zabieg zawsze przebiega przez takie same etapy, jednak waga ma wpływ na zużycie preparatów weterynaryjnych. Dlatego kastracja dużego psa kosztuje nawet dwukrotnie więcej niż ten sam zabieg, wykonany na rasie małej (np. pekińczyk królewski).

Standardowy zabieg kosztuje przeważnie od 200 zł w górę. Koszt kastracji większego psa może przekraczać kwotę 400 zł. Kastracja lub sterylizacja w renomowanych klinikach weterynaryjnych przeważnie kosztuje w granicach 300 – 500 zł. Mowa tu o standardowym zabiegu, wykonywanym u dorosłego, zdrowego psa lub kota. W przypadku starego i schorowanego pupila, zabieg przebiega z większym ryzykiem, a konieczność zastosowania innych preparatów może zwiększać koszt zabiegu.

Alternatywą okazuje się kastracja farmakologiczna. Zabieg jest odwracalny i kosztuje od 250 zł w górę. Cała procedura przebiega w sposób bezinwazyjny dla psa, dlatego może sprawdzić się w przypadku psich seniorów. Weterynarz wszczepia czip, który uwalnia substancję aktywną i powoduje czasową bezpłodność i zmniejszenie ilości testosteronu. Kastracja farmakologiczna wymaga powtarzania co pół roku.

ikona podziel się Przekaż dalej