Sterylizacja a kastracja – co warto wiedzieć?

Czym różni się wykastrowanie od wysterylizowania?

Te dwa zabiegi różnią się od siebie, ale nie dlatego, że kastruje się kocury, a sterylizuje kotki. Tak naprawdę oba zabiegi mogą być przeprowadzone zarówno na samcach, jak i na samicach. Najczęściej stosuje się sterylizację pełną, czyli kastrację. Przyjęło się określenie, że kotki poddawane są zabiegowi sterylizacji, a kocury kastracji, jednak nie jest to takie oczywiste.

Sterylizacja polega jedynie na uniemożliwieniu kotom dalszego rozmnażania. U kotki zostają podwiązane jajowody, a u kocura są przecinane nasieniowody. Jednak hormony dalej się produkowane, a zwierzęta zachowują się tak samo, jak wcześniej.

Dopiero kastracja wszystko zmienia. U kotki usuwane są jajniki lub jajniki i macica, a u kocura wycinane są jądra. Hormony nie są już produkowane, a zwierzęta nie czują potrzeby znaczenia terenu czy zachęcenia do siebie samca.

Koszt zabiegu – jaka jest cena kastracji kota w Polsce?

Każdy gabinet weterynaryjny ma swój własny cennik. Koszt kastracji będzie więc różny. Większe ceny zazwyczaj można zaobserwować w większych miastach (np. Warszawa, Wrocław), a mniejsze w niewielkich miejscowościach.

Przeważnie cena kastracji kota (kocura) to ok. 100 zł. Kastracja kotki (sterylizacja również) jest droższa, ponieważ zabieg jest bardziej inwazyjny. Nie tylko trwa dłużej, ale w czasie zabiegu zostaje użytych więcej różnych środków. Koszt wykastrowania kotki waha się od 150 do 300 zł. Sterylizacja będzie nieco tańsza. Jest to kwestia ok. 100 – 200 zł.

Kastracja jest lepszą opcją. Sterylizacja nie zmienia nic, poza tym, że kotka nie zajdzie w ciążę, a kocur stanie się bezpłodny. Jednak zwierzęta dalej będą odczuwały potrzebę rozmnażania się. U kotki może pojawić się ruja, która jest uciążliwa nie tylko dla niej, ale i dla właściciela. Kocur w dalszym ciągu może znaczyć teren, a mocz niekastrowanego kocura ma bardzo intensywny zapach. Kastracja nie tylko niweluje takie zachowania, ale także chroni, ponieważ koty nie są już dłużej narażone na choroby układu rozrodczego (np. nowotwór jąder u kocura i ropomacicze u kotki). Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat kastracji kota.

Kiedy wykastrować kota?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niektórzy właściciele kotów decydują się na tzw. wczesną kastrację. Zazwyczaj dotyczy to hodowców rasowych kotów, którzy wolą wydać kocięta po zabiegu, aby nie obarczać tym nowych właścicieli oraz żeby mieć pewność, że kotek nie trafi do żadnej pseudohodowli, gdzie będzie nielegalnie rozmnażany.

Koty z takich hodowli kastrowane są, kiedy mają 8-14 tygodni. Wtedy ich narządy płciowe są mniej ukrwione, a także nie są w pełni wykształcone. Niektórzy uważają, że dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko komplikacji w czasie zabiegu, a i okres rekonwalescencji jest krótszy. Inni są zdania, że tak wczesne kastrowanie zwierząt zaburza ich prawidłowy rozwój.

Większość weterynarzy uważa, że kota należy wykastrować, gdy ten osiągnie dojrzałość płciową. U kotki jest to pierwsza ruja, a u kocura przyjmuje się wiek mniej więcej 7 miesięcy. Większe rasy dojrzewają później, a mniejsze szybciej. Zazwyczaj kotka dostaje pierwszą rujkę w wieku 6 – 9 miesięcy, ale niektóre mają ją po 4 miesiącach życia lub dopiero po roku (albo i nawet później).

Nie można kastrować kotki podczas rui, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia komplikacji w czasie zabiegu. Zazwyczaj ruja u kotki trwa od 7 do 14 dni, ale czasami kotka dostaje ruję permanentną. Oznacza to, że ma ją praktycznie przez cały czas z krótkimi przerwami. W takim przypadku najczęściej stosuje się tabletkę hormonalną, która wyciszyć rujkę. Dopiero wtedy można poddać kotkę zabiegowi.

Polecane karmy weterynaryjne dla kotów

Zachowanie zwierząt po kastracji – co się zmienia?

Jak wykastrowanie zmienia kocury i kotki?

Przed zabiegiem koty są bardziej energiczne i potrafią zaciekle bronić swoje terytorium. Po kastracji zazwyczaj się wyciszają. Kocury nie są już agresywne do innych kotów i nie walczą o kotkę. Kotki także stają się bardziej opanowane i leniwe.

Rudy kot podczas zastrzyku u weterynarza, a także zabieg i cena kastracji kota
Szacowana cena kastracji kota, czyli informacje, ile kosztuje sterylizacja kota

Tuż po kastracji można zauważyć wzmożony apetyt u kotów. Nie należy jednak zwiększać ich dziennej porcji karmy, ponieważ tak naprawdę ich zapotrzebowanie energetyczne maluje. Na nowo trzeba dobrać odpowiednią dawkę pożywienie, aby nie utuczyć kota. Nadwaga może przyczynić się do różnych chorób (m.in. cukrzycy), dlatego warto zadbać o kondycję zwierzaka.

Kota odbiera się wybudzonego, ale zwierzak jeszcze przez ok. 24 godziny odczuwa skutki narkozy. Należy zadbać o to, aby nigdzie nie wskakiwał, a jego posłanie (dodatkowo ocieplone) znajdowało się na ziemi. Pierwszy posiłek po zabiegu może spożyć dopiero po całkowitym wybudzeniu. Zdarza się jednak, że niektóre koty kilka godzin po kastracji wracają do swojego normalnego trybu życia. Należy wtedy pilnować, aby nie rozerwały się ich szwy.

Jak zmienia się zachowanie psów po zabiegu?

Kastracja psa nie zawsze przynosi tak dobre rezultaty, jak w przypadku kastracji kota. Owszem, może wyeliminować takie zachowania jak znakowania terenu czy włóczęgostwo, ale czasami psy nie przestają rywalizować z innymi samcami. Jeżeli pies był agresywny przed zabiegiem, istnieje możliwość, że taki pozostanie lub nawet poziom jego agresji wzrośnie. Przed kastracją warto zadbać o odpowiedni trening, ponieważ będzie to miało znaczenie na jego późniejsze zachowanie. Niektóre psy po zabiegu stają się lękliwe lub nadpobudliwe.

Zachowanie suczki po sterylizacji (pełnej, czyli kastracji) też się zmienia. Przeważnie znika zauważalny niepokój i suczka już nie próbuje uciekać w poszukiwaniu samca do krycia, a także nie oddaje tak często moczu, aby zostawiać dla niego trop. Po takim zabiegu suczki nie mają już cieczki, a także nie mogą dostać ciąży urojonej, która jest dla zwierzęcia problemem zarówno psychicznym, jak i zdrowotnym. Do tego suczka nie jest już narażona na różne choroby narządów rodnych.

Jak oduczyć psa gryzienia po kastracji? Pies nie powinien więcej gryźć po zabiegu. Zazwyczaj robi to, ponieważ wcześniej mu na to pozwalano. Najlepiej zadbać o to od samego początku. Nie wolno pochwalać takiego zachowania. Jeśli w czasie zabawy szczeniak zacznie gryźć ręce, należy głośno wypowiedzieć komendę „nie wolno” lub „nie”, a potem odejść, aby piesek zrozumiał, że w ten sposób właściciel nie zamierza się z nim bawić. Warto chwalić go za zajmowanie się swoimi zabawkami i różnymi gryzakami, żeby piesek zrozumiał, że jest to prawidłowe zachowanie.

Cena kastracji kota zależy nie tylko od miejsca, w którym wykonuje się zabieg, ale także od długości jego trwania i od różnych środków, jakie zostaną użyte (m.in. strzykawki, rękawiczki, narkoza, woda, prąd etc.). Zazwyczaj za kotkę trzeba zapłacić więcej, bo zabieg jest bardziej inwazyjny.

ikona podziel się Przekaż dalej